HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Bez peněz do hospody nelez  / Doupov aneb Hradiště - vojenský újezd

Doupov aneb Hradiště - vojenský újezd

Vytvořeno: 20.03.2009
Autor: Burle


Vojenský prostor Hradiště aneb vstup zakázán...

Václav Burle

Zde se proháněly tanky, transportéry, z nich vyskakovali bigoši a pak všichni společně, včetně letadel a vrtulníků likvidovali nepřítele. V pozadí v mlze Krušné hory, Klínovec.

 

07.07.2008 - Každého přitahují místa kam je vstup zakázán. Tato část Doupovských hor je obrovská a dosti nepřístupná. Zásluhou armády se do této oblasti vrátila příroda. Chodit se dá pouze po asfaltových silnicích. Jinak je všechno zarostlé trávou, různé rostliny vám doslová brání v pohybu. Jsou zde však i místa, kde se tráva seče pro zemědělské využití. Je však problém se na tato vysečená místa dostat. Na vojenské speciálce, kterou vydal KČT je vyznačeno mnoho polních, lučních cest. Ty však ve skutečnosti neexistují. Jsou již zarostlé. Pro uklidnění duše věčných milovníků přírody by snad bylo nejlepší, kdyby vojsko pořádalo do této oblasti mikrobusové zájezdy. Bus by projel celým prostorem a každý by se mohl přesvědčit, že pěší putování zde opravdu není vůbec jednoduché. Vlk by se nažral a koza by zůstala celá. Veškeré tyto informace jsem získal po hospodách tohoto vojenského areálu. Je zde několik velkých střelnic a dalších objektů vhodných k výcviků vojsk. Náročný terén si oblíbili vojáci celého NATO. Je velice podobný řadě zemí, kde se bojuje. A nyní několik zajímavých míst v této oblasti. Javorná hora s vysilačem, u které jsou zbytky raketové základny. Hradiště, nejvyšší vrch, těžko přístupný, ale při dobré viditelnosti překrásné výhledy doslova na desítky kilometrů. Jánský vrch - pozor v této oblasti jsou dva - ten náš má na vrcholu vojenskou "hlásku" rozhlednu. Je z ní překrásný výhled. Škoda, že armáda na její vrchol alespoň několikrát do roka nepustí výletníky. Když to jde na Šumavě, tak proč ne v Doupovských kopcích. Všude kolem je několik přírodních rezervací, ale ta největší je právě ten vojenský újezd. Nedopusťme aby zde začala nějaká tzv. podnikatelská činnnost. Nechme tento prostor vojákům. Oni za desítky let dokázali, že se umějí o přírodu postarat. Máte-li nějaký dotaz, rád vám ho zodpovím...

Václav Burle

Náhorní plošina severně od vysílače Javorná.

 

 

Václav Burle

 

 


Pohled na Javornou z východu.

Raketová základna pod Javornou, aneb kde nic tu nic

Václav Burle

 

Radiokomunikační věž stojí hned vedle brány na raketovou základnu, která je vojsky stále využívaná pro výcvik. Bývalá rakeťácká rota je vzdálena asi jeden a půl kilometrů. Věž je viditelná z velkých vzdáleností.

 

(Zbytek dopíšu později.)

Václav Burle

Václav Burle

Václav Burle

Nahoře strážnice u hlavního vchodu. Základna měla i další možnosti opuštění areálu. Všimněte si na střeše pytlů s pískem. Armádní složky zde zejména trénují kruhovou obranu...

 

Na dalším snímku zbytky různých budov a úkrytů. Vše je v dezolátním stavu. Stálo to moc peněz a dnes je to již k ničemu. Vše se propadlo do mlýnice dějin...

 

Poslední fotografie ukazuje místo, odkud se odpalovaly rakety země vzduch. Tato odpaliště byla umístěna v kruhu kolem základny. Autor snímků si však již nepamatoval kolik jich tam bylo... Další nejbližší byla v Bochově. Doporučuji zde kliknout na článek Kralovice. Dozvíte se jak to fungovalo na štábu brigády.

Václav Burle

 

Rybník pod Hradištěm. Nejvyšší vrchol je vpravo nad silnicí.

 

Koupání...

 

13.07.2008 -

Teoreticky by bylo nejlepší vyrazit na rozhlednu na Jánském vrchu z Mašťova. Opravdu překrásné městečko. V zámečku, který je nepřístupný , je domov mládeže, Střed městečka to je pěkný park a kašna plná vody, která přitéká z podobné nádrže postavené o několik desítek metrů výše. Obchody, hospoda, Když půjdete po silnici do vojenského prostoru, tak po pravé straně je koupaliště a jen o trochu dál přírodní rezervace Sedlec. Jedná se o rybník a nejbližší okolí. Jeho součástí je i rybářská bašta, kterou si lze pronajmout. Od vody v dalekohledu je jasně vidět rozhledna, která tak moc vábí turisty. Vstup bohužel není dovolen...

 

Zámecký park...

07.07.2008 - Vyjedete nahoru ke kostelu, kde je parkoviště a pak bránou do parku. Seznámíte se se současným stavem zámku. Venek je příkladně opraven. Fasáda září v nádherné krajině na desítky kilometrů. Nyní se šturmuje uvnitř budovy. Snad to nebude tak dlouho trvat a expozice se otevře široké veřejnosti. Perlou je zámecký park. Je vzorně udržován a všude kam se podíváte překrásné stromy. Nádhera. Je však škoda, že na dřevinách nejsou štítky s jejich popisem. Roste zde i vzácný a v Čechách ojedinělý tulipánovník. Teď už odkvétá, tak zase pro fotografy za rok. Když budete mít více času, tak vyražte do přírodní rezervace Valeč, která se nachází ve vojenském prostoru Doupov. Je to jedna z mála částí, která je přístupna veřejnosti. Nahoru ke střelnici šest kilometrů a zpět... No přeci opět šest kilometrů. Zajímavá a duši prospěšná procházka. Ke střelnici však už nechoďte. Tam je vstup zakázán. V půlce putování narazíte na odpočivadlo u rybníka a další je nahoře tam, kde rezervace končí. Nezapomeňte na atlas rostlin. Netrháme. Pouze koukáme a fotografujeme. Opravdu to stojí za tu námahu. Když půjdete opravdu po tichu, tak se budete divit co všechno za zvěř uvidíte... Nezapomeňte na mapu ať nebloudíte. Ta nejlepší je od KČT -Klub českých turistů- 1:50 000.

 

 

Odpovídám na vaše dotazy...

09.07.2008 - Ta přírodní rezervace je v mapě označena hned nad zámeckým parkem. Vstup je v údolí u silnice podle potoka...

 

 

Co se stalo...

09.07.2008 - ... se zámkem, že se musí opravovat? To jsou další vaše otázky. Je to velice jednoduché. To byl jednou jeden zaměstnanec zámku, který se staral o vytápění. Jednou mu to nehořelo a nehořelo. Tak do kotle naházel nějaké gumy a podobný vysoce hořlavý sajrajt. Vysokou teplotu však komíny nezvládly a začal hořet krov. Netrvalo dlouho a objekt byl v plamenech. To se stalo v roce 1979. Od té doby se Valeč opravuje. Přivolávat kohouta jistě není správné, ale tím, že zámek lehnul popelem se dočkal dokonalé rekonstrukce. /Vše odposlechnuto od vojáků v hospodě/.

 

 

Ano, je to pravda...

13.07.2008 -

... po okraji vojenského újezdu vede turistická stezka, silnice, která je pro svou náročnost a jednotvárnost především určena cyklistům. Na mapách je označena jako cyklostezka.


 

 

 

 

Výletníci mají slevu...

07.07.2008 - Na náměstí pod zámkem je nádherná hospůdka, čerstvě opravená. Zároveň je to vinárna, cukrárna a pekárna. Česká jídla, minutky, perfektní po všech stránkách. Mladá, krásná hospodská vám na heslo -nás posílá ten tremp- poskytne na jídlo slevu pět procent. Upozorňuji však, že jen při trochu větších skupinách je lépe se předem ohlásit. Tlf. Jitka Karlíková 775 137 747.

 

 

 

 

 

Zde složte hlavu...

07.07.2008 - Valečsko není zrovna moc navštěvováno. Až bude dokončena oprava zámku, tak se to určitě změní. Nejsou zde žádné ubytovací možnosti, kempy, tábořiště. Sladkou výjimkou je široko daleko jediný pension v obci Nohořečice, která je od Valče vzdálena jen co bys kamenem dohodil. Přímo pod kostelem je bývalá škola, která se zásluhou manželů proměnila ve fantastické zázemí pro turisty. V nočních hodinách pouze zde poznáte co je naprosté ticho, klid, pohoda. Ráno to ale začne. Koncert všech těch ptačích krásek a krasavců. Ceny rozumné, 22 lůžek v několika různě velkých místnostech. Na heslo Výletník dostanete na ubytování 5 procentní slevu. Ta ale neplatí budete-li v pensionu déle. Pak obdržíte slevu 15 procent... Telefon 415 212 560 nebo 602 473 147.

 

 

 

 

 

Jdeme do muzea...

07.07.2008 - Přímo v centru městské památkové zóny vedle obchůdku najdete virtuální muzeum. Je umístněno v takovém divném moderním stavení. Proč pro něj nebyl vybrán některý z historických domů pod zámkem je záhadou. Jinak doporučuji jej navštívit. Opravdu to stojí za tu hodinku času. Telefon pro skupiny 774 831 314...


 

 

 

 

...opět za rok!

06.06.2008 - Ve Valči se každoročně třetí neděli v květnu pořádá Slavnost květů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 2459x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusepetr ziegler
Díky chlape,super informace,které člověk zdaleka víc než ocení.
27. 04. 2009, 21:37:03

Bobeš
... na burle.blog.cz i Valeč a tulipánovník...
12. 06. 2009, 22:02:10

burle
Nějak zde vypadly fotografie. Máte je na burle.blog.cz
30. 08. 2009, 23:26:36

burle
Na burle.blog.cz jsem dopsal tento článek a přidal o Doupově další z letošního roku. Ten po dokončení ueřejním i zde na tomto vynikajícím blogu.
06. 09. 2009, 23:43:57

Burle
Již je zde na hedvábne stezce další článek o vojenském újezdu Doupov. Další informace na burle.blog.cz
15. 09. 2009, 11:10:50

tremp z Kadaně
Ty vaše články a fotografie o vojenských prostorách jsou super. Ta encyklopedie nám moc pomohla. Dík.
07. 12. 2010, 11:50:35

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku