HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Blanice Vodňanská II

Česká republika - 11.11.2009

 

Václav Burle

II. část Blanice začíná u silnice Prachatice - Volary a protéká zde fantastickým kaňonem až k bývalému mlýnu na silnici do Záblati. /Poslední část kaňonu tvoří naučná stezka, kterou zde na blogu najdete pod III. pokračováním./ Nedaleko hlavního tahu do Volar je Blanický mlýn, jehož součástí je restaurace, penzion a kemp, kde je možno si postavit stan, pronajmout chatku. Areál patří cizinci a není tady zrovna nejlevněji.

 

Kaňon není průchozí. Možná pouze za nízkého stavu vody, ale pak se musí stále přecházet vodou z jednoho břehu na druhý. Je to tady moc zarostlé bujnou vegetací. Kopřivy dosahují dvoumetrových výšek. Při putování musíte místy lézt po skalách, vylézat do prudké stráně. Není to nic jednoduchého.

 

Blanice tady meandruje. Vzdušnou časrou by to bylo několik kilometrů, ale kolem toku se jedná o přemnoho hodin, než se člověk dostane na cestičku na naučné stezce.

 

Václav Burle

Z hradu Hus, který se vypínal na ostrohu nad řekou Blanicí, toho moc nezůstalo. Několik pozůstatků zdí, jedna "věž," která je rohem bývalého opevnění. Přes zříceninu přechází turistická trasa a rovněž je místem, kde se scházejí trempové, skauti, pionýři a další mílovníci historie, přírody. Je zde několik ohnišť, u kterých zní nocí nezapomenutelné písně. Nedaleko je tábořiště, o které se vzorně starají prachatičtí turisté. Jeho součástí je i velký rybník plný ryb, který je vhodný i na koupání. Z jeho hráze je zajímavý pohled na Libín. V okolí jsou opevnění z třicátých let minulého století. /Co vám připomíná skála na snímku? První kdo odpoví, dostane slevu na dveře!/

Václav Burle

Blanice je čistou řekou a to je důvodem, že se stále uvažuje o zastavění kaňonu přehradou na pitnou vodu. Voda bude kvalitní, šumavska. ale další český nádherný kout bude zničen. Není to dobrý nápad.

Václav Burle

V toku ryby, kolem řeky a na zalesněných stráních byliny a houby.

Václav Burle

Nepravidelně se na řece prohánějí na kajacích, kánoích, skalní vodáci...

Václav Burle

/Text o Blanici Vodňanské budu do nekonečna doplňovat o nové informace./

Václav Burle

Hlívu ústřičnou zná každý- A co takhle hlívu hnízdovitou. Najdete jí na burle.blog.cz

Přečteno: 233 x.
 
Burle 11.11.2009
Putování kolem potoků a říček najdete na burle.blog.cz nebo i zde na hedvabnastezka
Burle 11.11.2009
Blanice Vodňanská zde má již tři části!
Martin Houba 5.2.2010
O houbách se dočtete na burle.blog.cz

ReagovatFotky:

Zatím žádné fotky.

Mapa :