HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Choroš šupinatý houba k přežití v přírodě

Česká republika - 23.10.2009

/Zde je další houba, která nám pomůže v přírodě přežít/

V odborné literatuře, která je hodně starého data, jsem vyčetl tento zajímavý údaj. Choroš šupinatý je pravděpodobně houbou, která vyprodukuje nejvíce výtrusů - 11 miliard!!! Položil jsem si otázku, proč plodnice jich musí mít tolik. Příroda je mocná čarodějka. Odpověď je jednoduchá. Málokterý výtrus totiž vyklíčí.

Václav Burle

Pro zajímavost pečárka vytvoří 1 800 000 000 výtrusů. Během pouhé jedné hodiny jich uzraje 40 000 000. Tato čísla však nejsou vůbec vypovídající, neboť se jedná o výtrusy "velké". Například pýchavka obrovská, která je má titěrné, jich musí mít přeobrovské množství v řádech biliónů, triliónů. Odborníci se snažili počítat, ale jejich výpočty se rozcházejí. Jedná se o obrovská čísla, která se vymykají naší představě.

 

Každý si položí otázku. Proč houby musí vyprodukovat tolik výtrusů. Odpověď je naprosto jednoduchá. Málokterý vyklíčí a navíc většina musí být blízko sebe, aby se vše zdárně povedlo. A to už se jedná o velkou náhodu. Navíc velká skupina hub je závislá na rozšiřování se větrem.

 

Choroš šupinatý je v mládí jedlý a dosahuje velkých rozměrů. Roste hojně, od jara do podzimu, nejen v lesích, ale i v zahradách, parcích, stromořadích, a tak je pravým požehnáním pro cestovatele, vojáky, turisty, kteří občas musí přežívat v přírodě bez dostatku potravin. Roste, jak v jednotlivých plodnicích, tak i střechovitě, na živých i mrtvých listnáčích. Klobouk dosahuje až půl metru. Jedná se ale o tuhou plodnici, která může mnohému po jeho konzumaci znepříjemnit život.

 

 

 

 

Přečteno: 708 x.
 
-vb- 21.7.2011
Nejen o této houbě více na burle.blog.cz

ReagovatFotky:

Zatím žádné fotky.

Mapa :