HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Choroš šupinatý houba k přežití v přírodě  / Choroš šupinatý houba k přežití v přírodě

Choroš šupinatý houba k přežití v přírodě

Česko

Vytvořeno: 23.10.2009
Autor: Burle


/Zde je další houba, která nám pomůže v přírodě přežít/

V odborné literatuře, která je hodně starého data, jsem vyčetl tento zajímavý údaj. Choroš šupinatý je pravděpodobně houbou, která vyprodukuje nejvíce výtrusů - 11 miliard!!! Položil jsem si otázku, proč plodnice jich musí mít tolik. Příroda je mocná čarodějka. Odpověď je jednoduchá. Málokterý výtrus totiž vyklíčí.

Václav Burle

Pro zajímavost pečárka vytvoří 1 800 000 000 výtrusů. Během pouhé jedné hodiny jich uzraje 40 000 000. Tato čísla však nejsou vůbec vypovídající, neboť se jedná o výtrusy "velké". Například pýchavka obrovská, která je má titěrné, jich musí mít přeobrovské množství v řádech biliónů, triliónů. Odborníci se snažili počítat, ale jejich výpočty se rozcházejí. Jedná se o obrovská čísla, která se vymykají naší představě.

 

Každý si položí otázku. Proč houby musí vyprodukovat tolik výtrusů. Odpověď je naprosto jednoduchá. Málokterý vyklíčí a navíc většina musí být blízko sebe, aby se vše zdárně povedlo. A to už se jedná o velkou náhodu. Navíc velká skupina hub je závislá na rozšiřování se větrem.

 

Choroš šupinatý je v mládí jedlý a dosahuje velkých rozměrů. Roste hojně, od jara do podzimu, nejen v lesích, ale i v zahradách, parcích, stromořadích, a tak je pravým požehnáním pro cestovatele, vojáky, turisty, kteří občas musí přežívat v přírodě bez dostatku potravin. Roste, jak v jednotlivých plodnicích, tak i střechovitě, na živých i mrtvých listnáčích. Klobouk dosahuje až půl metru. Jedná se ale o tuhou plodnici, která může mnohému po jeho konzumaci znepříjemnit život.

 

 

 

 

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1219x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse-vb-
Nejen o této houbě více na burle.blog.cz
21. 07. 2011, 22:16:26

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku