HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Hadovka smrdutá houba pro přežití v přírodě

Česká republika - 7.10.2009

Čertovo vejce... /Brdy, vojenský prostor, Teslinský klášter. Poblíž místa, kde měl stát americký radar. Klikni zde na blogu žiletkový plot/ a /dospělé plodnice Vodňanská Blanice./

Václav Burle

Někde jsem slyšel - prosím o váš názor - že když je na vajíčku červený, oranžový proužek, tak to nebude hadovka smrdutá, ale květnatec archerův. Hadovka patří mezi pýchavky. Vajíčko lze konzumovat.

Václav Burle

Škoda, že člověk přes velké množství aktivit nemá čas se vracet na místa činů. Ó, jak rád bych si u této houby postavil stan a hodinu za hodinou, den za dnem, pozoroval, co se z tohoto "vajíčka" vyklube. Co myslíte, bude to snad ta, co strašně páchne? Už jste pozřeli toto vejce. Prý to je delikates.... Já jsem ještě nenašel odvahu! Nejlepší je to prý v trojobalu. Na omak vojíčka ucítíme rosolovitou hmotu, ve které je opět tvrdší útvar. Jedná se o nosič, který když nastane jeho čas, vyrazí rychle jako pero, protrhne dva blanité obaly a vynese na světlo to nejdůležitější - výtrusorodý útvar. Houba páchne, ale vajíčko ne.

 

Až ucítíte ve hvozdu puch rozkládajícího se zvířete, tak věřte, že to nebude ani divočák, jelen, jezevec, liška, srnka, ale pouze hadovka smrdutá. Dobrou chuť. Vyzkoušejte jí na talíři.

Václav Burle

Tak jsem se dočkal. Snímky dospělců byly pořízeny v korytě Blanice, nedaleko Libína... Dovolte malý příběh.

 

Leta letoucí jsem trpěl rýmou. Nikdo mě nedokázal pomoci. Pak jsem navíc ztratil "chuťové buňky" a zároveň čich. Říká se tomu alergie z chladu. Časem jsem dostal kontakt na jednoho lékaře. Rezultát byl srozumitelný. S tím se nedá nic dělat. Vstal jsem z křesla řka: "Děkuji a nashledanou.." Doktor se na mě podíval. "Kam pospícháte. Něco zikusíme." Dostal jsem sprej, ale zlepšení se nedostavovalo.

 

Jednou tak kráčím lesem a najednou cítím ten přenádherný smrad. Hadovka smrdutá. Nejdřív jsem si nic neuvědomil. Trvalo to několik minut, než mě to došlo. Já zase cítím. Stal se zázrak. V takovýchto okamžicích člověk, i když nevěřící, děkuje hlasitě, s otevřeným srdcem a myslí, Bohu...

 

( O houbách je napsáno mnoho knih a další stále vycházejí. Zejména od zahraničních autorů, kde je přespousta chyb. Všude je stále stejný popis plodnic a nic víc. Já se snažím psát o houbách zajímavě, hledat o nich pravdu - klikni hlíva, je léčivá nebo není - dívat se na ně jako na živé organismy, které jsou z mnoha hledisek součástí lidí. Pro některé jsou potravinou, pro další vědeckým, amaterským koníčkem. Je málo těch, kteří je milují, ale ještě radějií mají to toulání se lesem, přírodou.)

Václav Burle

Hadovka smrdutá se v posledních letech šíří hvozdy, protože jí pravděpodobně vyhovují půdy s vyšším množstvím dusíku.

 

Najdeme-li pod kloboukem hadovky smrduté síťovaný útvar, jedná se o hadovku závojovou. Jak již její název napovídá vypadá to jako závoj nevěsty.

Václav Burle

Nevíte někdo co to je???

 

 

* * * Zajímavost o hadovce smrduté: To jsme takhle jednou seděli u táboráku a kecali o houbách. Jeden povídal, že si přečetl v časopise, že tato plodnice roste strašně rychle, jako když jí jde o život. A stejně rychle odchází na věčnost. Ten její růst od pohybu z vajíčka, až po smrt, trvá cca dvanáct hodin. V období trvalejších dešťů se její růst úplně zastaví. Čekají na sluníčko. Pravděpodobně to souvisí s rozmnožováním. Za deště mouchy, které roznášejí do světa výtrusy hadovky, nelétají. Přísahám, že to někdy ověřím v praxi. Nemáte s tímto nějakou zkušenost


* * * Vajíčka hadovky smrduté se dají použí pro přežití v přírodě. Vajíčka nakrájíme na silnější plátky a ty ohřejeme na kamenech u ohně, na kusu plechu apod. Nasytíme se na celý den

Přečteno: 700 x.
 
Burle 7.10.2009
Na burle.blog.cz další možnosti jak přežít v přírodě. Navíc tam dostaneš vynikající dveře a zárubně.

ReagovatFotky:

Zatím žádné fotky.

Mapa :