HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Hlíva Vršíčky - houba na přežití  / Hlíva Vršíčky - houba na přežití

Hlíva Vršíčky - houba na přežití

Česko

Vytvořeno: 15.12.2009
Autor: Burle


/11. prosince - Vršíčky - Ležící buk/ - Počasí nebylo nic moc. Dámy a páni přes počasí, hlásili nedobré podmínky. Náledí, mlhy, déšť, snih, vítr a mrazíky. V doupovském hvozdu místy bylo vidět jen na několik metrů. Mlha v lesích nikdy nemá chybu. Pro fotografa nebývalá příležitost vytvořit fantastické snímky. Bohužel málo světla dělalo problémy. Nikoho z nás nenapadlo přibalit stativ. Kdo by ho také sebou stále tahal, že ano. Na vycházku snad ano, ale my jsem museli ujít téměř třicet kilometrů.

 

Od začátku listopadu jsme prošli přemnoho lokalit a byli jsme převelice úspěšní. Oproti minuému roku, co do množství sebrané hlívy ústřičné, jsme zatím srabaři. Byl to bezesporu minimálně v tomto století nejúspěšnější rok. Pokaždé jsme tahali pomůcky, abychom dostali z vysokých výšek hlívu do kletrů. Letos jsme je měli pouze jednou.

 

Václav Burle

Nedaleko vrcholu pralesa Vršíčky, snad již odedávna, ležel dlouhý kmen buku. Každoročně, začátkem listopadu, jsem z něho vždy sklízel značné množství plodnic. (Ptáte se, co je to značné množství? V syrovém stavu cca 30 až možná 45 kilogramů. Říkáte si, co že to je ten syrový stav? Při současném vlhkém prostředí jsou plodnice dost nasáklé vodou. Především ty velké. Když se potom například takové obrovské množství tohoto božího daru usuší, tak zbyde jen taková větší hromádka.) A najednou rok co rok na něm nebyla ani jediná hlívička. Protože jsem však badatel, tak jsem se tam nikdy nezapomněl, alespoň jednou za měsíc, zastavit. Marně! Možná, že jsem tam přicházíval v nespravnou dobu.

 

Lokalitu Vršíčky, jsme v posledních týdnech prošli křížem krážem, a tak byl již čas si udělat okliku k Ležícímu buku. Nevšední, kouzelný to byl zážitek. Úplně stejný, jako před mnoha lety, kdy jsem ho objevil poprvé. Ve hvozdu, až tam nahoře, všude kolem nás mlha, která se dala krájet. Vítr hnal od hranic první vločky sněhu. Měl jsem štěstí, že jsem kráčel první. Já slepec, kterému ostatní musí říkat co kde je k zhlédnutí. Oči všech propátrávali okolí, ale pouze já jsem byl odměněn jako první. Je to jednoduché. Věděl jsem co mám hledat. Šli jsme za sebou, jako rudí partyzáni kráčející do akce na vyhození mostu a doupovské úřadovny gestapa.

 

V suchém smrčí, na okraji staré bučiny, jsem padnul na zem, opřel se o smrk a zavelel - oběd! Z batohu, který měl pouze jeden náš přítel, a kletrů s konstrukcí, se začaly vytahovat předobré, vynikající dobroty. Nejhůře dopadli, tak jako vždy, řidiči. Proč asi...

 

Manželky, přítelkyně, družky, se na dálku začaly předvádět, která co připravila tomu svému. Máme totiž takovou dohodu. Vždy těm svým milovaným vyprávíme, jakou to dobrotu, laskominu, vytvořila ta druhá. Opavdu to funguje. Ženský se pak stále dokola, donekonečna, předvádějí - i když se v životě neviděly - čím příště trumfnou ty druhé. Kdo myslíte, že na této mužské chytrosti vydělává? A víte proč je lepší chodit na hlívy ústřičné s kletrem a ne s batohem? /Odpověď pište zde do komentářů, nebo raději na můj e-mejl. Vítěz obdrží slevu na dveře a zárubně!/
Václav Burle

Jak já miluji tyto chvíle! Jsem totiž srandista a s touto povahou jsem měl po celý život převeliké problémy. A to trvá dodnes.

 

Václav Burle

"Co je Venco s tebou. Tobě je blbě!" Já se jen unaveně usmíval a těšil se až to zase praskne. Všichni se dobře bavili, vůbec netušíc co je čeká. Rozhodl jsem se, že jim dám ještě šanci. "Kucí debužírujte, já se jen podívám na ten hlívovník, jak jsme na něm našli minule ty přemalé plodnice." Odkráčel jsem na vojenskou asfaltku a ostrým krokem jsem šel bádat. Pořád jsem se dobře bavil a těšíl se, jak mě kucí zase dají za můj přiblblý humor do držky.

 

Na zpáteční cestě jsem si zvesela zpíval písničky z mládí. "Rota vzóóóór! Pohov, volno, zpívat," vyřvával jsem do celého hvozdu, aby mě parťáci dobře slyšeli. "Raz, dva, tři, čtyři. Vlevóóó... hleď. Raz dva. Přes spáleniště přes krvavé řeky, jdou mstící pluky, neochvějně dál..."

 

Moc mě mrzelo, když jsem pak slyšel: "Von se doopravdy zbláznil!" Na zpateční cestě pak ale zpívali, nejen bojové písně, všichni. Holt jsme se vrátili do našeho mládí.

 

Šéf agentury Tremp, podnikatel, náš mecenáš, odchází do pr... . Tedy do prčic, aby se zase bohužel vrátil. Jak ten nás stále se.. . Foto Petr Stříž

Václav Burle

Zvedli jsme zadky a vydali se na pochod. Neušli jsme snad ani patnáct metrů, když se ozvalo. "To je ale blbec!" To prosím platilo mé maličkosti - jmenuji se Václav Burle a zrovna moc inteligentní nejsem. Jsem však slušný a spravedlivý! Nekradu a řádně platím daně, sociální i zdravotní pojištění. Znáte nějakého důchodce, který to rovněž platí?

 

Z mírného mlžného oparu vykoukl ležící kmen buku a na jeho jihozápadní části přenádherné hlívy ústřičné. Dřevina byla obalena i na straně opačné a plodnice nechyběly ani na torzu.

 

Já jsem na hlívy i v takovém značném množství zvyklý, ale i tak mě překvapil údiv mých přátel, kteří v letošním roce, již několik podobných zázraků rovněž viděli. Ta krása však vždy, znova a znova překvapí. Vždyť i já se už těším na rok 2010 - 2011 a to prosím ještě ta letošní sezóna ještě neskončila. Spíše to teprve začne. Příroda je mocná čarodějka a převádí nám své zázraky. Děkujeme!

 

/Tento kmen budeme i nadále pozorovat a tak se dočkáte ještě nejednoho překvapení. Nechali jsme tam ještě několik maličkých, ale pebohatých trsů. A co myslíte? Obalí se tento kmen ještě jednou vlnou hlívy ústřičné...

Václav Burle

Václav Burle

Více o houbách na přežití, trempinku a přírodě na burle.blog.cz

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 745x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseHlíva Martin
Na burle.blog.cz je mnoho překrásných fotografií hlív a dalších hub, včetně zajímavých článků!
23. 12. 2009, 22:33:47

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku