HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Korálovec jedlový na přežití

Česká republika - 18.11.2009

Houbařím od svých kojeneckých let. Učitelkou byla matka, která na tehdejší dobu uměla najít a přinést do kuchyně vše, co rostlo nejen v lese. ale i v širokém okolí. Jak na polích, loukách, u řek, potoků. Aerem 50 jsme pravidelně vyráželi do brdských hvozdů, ale i o kousek dál, i stranou na všechny světové strany.

 

Několik let nazpět, jsem se houbám začal opět více věnovat. Moc jich neznám, ale o to víc jsem lákán na ty záhady kolem nich. Moc jsem si přál najít ty vzácné, chráněné. A zjišťovat, kde je kolem hub pravda, lež, nepochopení. Objevovat nové informace, ale dávat na "trh" i ty staré prověřené mykology, kteří již nejsou mezi námi. Oni byli ti odborníci na slovo vzatí. Takové dnes již nemáme. Ti, kteří umějí si bohužel získané poznatky za peníze daňových poplatníků nechávají pro sebe, nebo pro stejně zapálené přátelé. A to není dobře!

 

V poslední době jsem jezdil i do zahraničí, abych ty vzácné, chráněné houby objevil. To se částečně podařilo. Právě - i dnešní den - jsem ale zjistil, že není třeba se harcovat někam na konec světa, když ony houby rostou téměř za mým stavením.

Václav Burle

Na snímku to moc nevypadá, ale byl obrovský. Na výšku odhaduji, tak padesát centimetrů. Ještě to ověřím...

 

Dnes jsme opět vyrazili překontrolovat hlívy. Štrápace to bylá veliká, ale radost za překrásně straveným dnem ohromná. Jen, aby nám to vydrželo i zítra, pozítří a popozítří. /O hlívě 2009 - 2010 již zde naskakují články a další buoou přibývat./ Jak jsme se tak toulali hvozdem, tak jsem šel překontrolovat i korálovce, které jsem našel před týdnem. /Podrobnosti u korálovce II /.

 

Překontrolovali jsme hlívu ústřičnou, plicní i hnízdovitou. Najednou moje drahá polovička se ozvala ve vysílačce. Ten její první korálovec jedlový, byl přenádherný - viz snímek nahoře. O několik desítek metrů dál, jsem i já měl štěstí. Byl ale ještě mladý a to je dobře. Bude co sledovát, o čem bádat. Korálovce jedlové z minulého týdne byly... Tyto záhady miluji. Doufám, že je pomůžete rozluštit!

Václav Burle

Ještě je malý, mladý, a tak vynikající pro sledování. Další snímky z následujících dnů zde budu ukazovat...

Václav Burle

Potřeboval bych velké školení, jak korálovce rozeznávat, který je který. Poraďte....

Václav Burle

mmm

 

Když jsem se vrátil domu, tak jsem s radostí zjistil, že v hledání korálovců byl úspěšný i významný mykolog, propagátor kolem hub ...... Kudláček. Blahopřeji a přeji další úspěchy. Jeho fotografie korálovců jsou úžasné. Stačí se podívat na jeho stránky - Houby na Hlinecku.

 

Korálovce budu i nadále ve hvozdu sledovat a věřím, že i vy se o informace nejen kolem nich, podělíte!!!

 

! ! ! Je to asi blbost, ale za optání člověk nic nedá. Prosím poraďte!!!

 

= = = Dnes jsem ve hlívovém lese U Zlomeného buku našel padlou asi dvousetletou jedli. Vzdušnou čarou o pět kilometrů dál, rostlo těch 22 korálovců jedlových. Bylo by možné některé přenést na tu jedli. Myslíte, že by se mohl stát zázrak? A jak to udělat. Já vím, že korálovec je chráněný! Myslíte, že je teoreticky možné je "přesadit"

Další články a snímky o korálovcích a jiných houbách na burle.blog.cz

Přečteno: 413 x.
 
Zuzana 10.12.2009
To má někdo štěstí. Blahopřeji a nezávidím. Snad na něj taky někdy narazím.
václav burle 5.1.2010
Na burle.blog.cz je ke korálovci jedlovému anketa na téma, kdy skončí jeho pozemský živo....
jan cesta 21.8.2010
Našel jste v letošním roce již nějakého?
burle 8.9.2010
Našel! Na padlé jedli je 30 kousků a na polenu asi pět dalších. Jednoho jsem našel již v dubnu. Více na burle.blog.cz.
tremp z brd 28.10.2010
Parta Veneho našla dnes dalších deset kousků na jedli staré 300 let více na burle.blog.cz
Václav Burle 21.7.2011
V polovině července 2011 na Padlé jedli se objevil první korálovec jedlový. Více na burle.blog.cz!

ReagovatFotky:

Zatím žádné fotky.

Mapa :