HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Stročkovec kyjovitý  / Stročkovec kyjovitý - cesta za dobrodružstvím - našel? nenašel...

Stročkovec kyjovitý - cesta za dobrodružstvím - našel? nenašel...

Česko

Vytvořeno: 06.02.2010
Autor: Burle


Stročkovec kyjovitý z českých a moravských lesů vymizel. Jedním z důvodů je, že rok od roku ubývalo i jedlí, na které je převážně vázán. Podle velkého množství místních názvů lze usuzovat, že se dříve jednalo o běžnou, vyhledávanou, tržní houbu. Roste zejména ve vyšších polohách, zejména pod jedlemi a to nejvíce kolem srpna. Plodnice vyrůstají často v kruzích a po řadu let je nacházíme na stejném místě. Jedná se o jedlou masitou houbu s jemnou chutí. Zaměnit ji pro svůj výrazný tvar a barvu nelze. Vypadá jako liška a proto se dříve nazývala liška kyjovitá, popřípadě fialová.

 

V letech 1984 - 1985 se Jihočeské muzeum obrátilo na houbaře, ochránce přírody s výzvou o provedení invertizace lokalit stročkovce kyjovitého v České republice. Zároveň upozornilo na nutnost jeho ochrany, vyzvalo všechny, aby se o něm nehovořilo, a aby ho nikdo nesbíral. Jak tento průzkum dopadl z a t í m nevíme. Již na začátku osmdesátých let minulého století se v odborném tisku uvádělo, že jej zná , a ví kde roste, jen malá hrstka houbařů, ačkoliv jde o dobrou jedlou houbu, dokonce o tržní druh zařazený v Čs. státní normě 46 3195 - čerstvé jedlé houby.

 

Autor výzvy, pravděpodobně Zdeněk Kluzák, vzpomíná na své útlé mládí, kdy se svým otcem chodíval do lesů v okolí bydliště a kdy poprvé poznal stročkovec kyjovitý, jež byl tak běžný, jako smrkové hřiby. Dnes, kdy mykologie je mu povoláním /míněno v roce cca 1980/ nejenže bývalé lokality zcela zanikly, ale za posledních dvacet let se s ním setkal všehovšudy třikrát.

 

/Dokončení příště, musím připravit vysílačky, dalekohledy, foťáky, železnou zásobu, pitivo. Za chvilku vyrážíme do lesů./

 

Inzerát: koupím slušnou fotografii Stročkovce kyjovitého, nebo dám slevu na dveře, zárubně. Děkuji!

 

Poznámka: Snažil jsem se získat v Jihočeském muzeu výsledky výzkumu pana Zdeňka Kluzáka, který již je na houbařském nebíčku. Bohužel marně. Nový pracovník nic nevěděl a pan ředitel ... (A to prosím byl tento výzkum uspořádán za podpory nás houbařů a z peněz daňových poplatníků. Třeba se stane zázrak a někdo ho někdy, někde objeví! Získal jsem pocit, že profesionálové s námi nebudou komunikovat. Jim jde pouze o vědu, o publikování v zahraničí... Je to škoda. Třeba to změníme.)

 


Poznámka: Podle mykologického oddělení národního muzea tato houba má několik názvů českých i latinských. Je to ale stále tatáž.

 

Otázka: Nacházíte stročkovce kyjovitého v naší přírodě, a v jakém množství?

 

= = = Na konci července 2009 jsme ho hledali v Bavorském lese, kde se podle odborníků má ještě nacházet. Sbírali jsme informace a při hledání nám pomáhali dva němečtí strážci Bavorského lese a jedna česká strážkyně Šumavy. Naše úsilí dopadlo jako v té pohádce. Našli? Nenašli? NENAŠLI!!! Tak zase někdy příště. Snad někdo v blízké budoucnosti bude mít více štěstí....

 

= = = Na konci srpna 2009 jsme uskutečnili za stročkatcem kyjovitým expedici do rezervací Mionši a především do rezervace Salajka, kde byl prý někdy dávno viděn. Výsledek stejný jako na Šumavě... Museli bychom v těchto oblastech žít, abychom měli štěstí. A to je bohužel nereálné! V roce 2010 si to několikrát zopakujeme. Můžeš se přidat. Více, když zde na blogu klikneš Mionši a Salajka!

 

= = = Velmi vzácný stročkovec kyjovitý byl za posledních třicet let v okolí Vsetína nalezen pouze dvakrát. Známe novou lokalitu, kterou pojedeme v roce 2010 prověřit. Nechceš vyrazit s námi?

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1567x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


Nemáte prosím někdo jeho fotografii. Neviděl jste ho někdo v přírodě, lesích... Více na burle.blog.cz
06. 02. 2010, 17:32:12

Zdeno
Nádherná fotografie je již na burle.blog.cz
03. 03. 2010, 00:20:23

marie
Já jsem letos stročkovec kyjovitý našla. Moc ráda houbařím, myslím, že vcelku dost druhů poznám, ale tuto houbu jsem viděla poprvé, tak jsem si jednu plodnici vzala domů na určení. A ejhle! Prý velmi vzácný stročkovec. Trhat jsem jí asi neměla, ale když už je doma, tak jí právě dělám na másle. Budiž mi omluvou, moje neznalost. :-) Jen ještě pro upřesnění, stročkovec jsem našla v Pošumaví, oblast okolo Kašperských hor.
08. 07. 2012, 16:34:50

pirhula
Stročkovec kyjovitý (Gomphus clavatus) je sice jedlý druh houby, ale protože dnes patří k velmi vzácným druhům hub, nesbíráme ho. Nález a místo nálezu je třeba nahlásit na ČMS (www.myko.cz) nebo některou z jeho poboček. V Červeném seznamu hub České republiky je vedený jako CR - kriticky ohrožený druh. Jestliže jste skutečně našla tuto vzácnou houbu, velmi Vám gratuluji. Libor Hejl mk.nezvestice@seznam.cz
09. 07. 2012, 13:40:12

Václav Burle
A je vymalováno. Stročkovec kyjovitý nalezen. Více na burle.blog.cz
30. 07. 2012, 13:45:46

burle.blog.cz
Na burle.blog.cz několik článků o stročkovci kyjovitém a i fotografie. Začátkem roku 1913 bude o něm článek i v časopise Vesmír.
14. 01. 2013, 00:05:54

burle.blog.cz
Marie rád bych s vámi hodil řeč. Vyměnit si zkušenosti. burle@seznam.cz
14. 01. 2013, 00:06:46

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku