HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Valeč zámek, tulipánovník

12.6.2009

Václav Burle

Liliovník tulipánokvětý.

Václav Burle

Václav Burle

Do vojenského újezdu Hradiště se samozřejmě nedostanete. Můžete však jeho jednu část navštívit. Pod zámkem Valeč je přírodní rezervace, kam je přístup široké veřejnosti dovolen. Je to zde ráj pro přírodovědce a proto také pro houbaře. Nesnažte se však vystoupit z rezervace. Vojáci to nemají rádi.

 

Až se unavíte, tak v městečku navštivte muzeum a na náměstí vinárnu, která je současně i cukrárnou. Posezení na venkovní zahrádce. Ochutnejte pečivo a různé dobroty, které si tady sami pečou. Když řeknete, že vás posílá tremp Václav, tak máte na některé pochutiny slevu.

 

Zámek je bohužel ještě uzavřen, ale už se šturmuje. Byl zde jeden školník, který jednou tak moc topil až zapálil trámy ve zdi. Celý zámek vyhořel. V současné době je celý areál připraven na otevření.

 

Samozřejmě můžete navštívit zámecký park. Je to něco úžasného a i houbaři si zde příjdou na své.

 

Mezi zdejší nejkrásnější stromy, zejména když kvete, patří tulipánovník. /Liliovník tulipánokvětý, Lyriodendron tulipifera/. Květy jsou velkou výzvou pro fotografy nejen profesionální. Na základě tohoto názvu známe i hlívovník brdský.

 

 

Zde složte hlavu... Valečsko není zrovna moc navštěvováno. Až bude dokončena oprava zámku, tak se to určitě změní. Nejsou zde žádné ubytovací možnosti, kempy, tábořiště. Sladkou výjimkou je široko daleko jediný pension v obci Nohořečice, která je od Valče vzdálena jen co bys kamenem dohodil. Přímo pod kostelem je bývalá škola, která se zásluhou manželů proměnila ve fantastické zázemí pro turisty. V nočních hodinách pouze zde poznáte co je naprosté ticho, klid, pohoda. Ráno to ale začne. Koncert všech těch ptačích krásek a krasavců. Ceny rozumné, 22 lůžek v několika různě velkých místnostech. Na heslo tremp Václav dostanete na ubytování 5 procentní slevu. Ta ale neplatí budete-li v pensionu déle. Pak obdržíte slevu 15 procent... Telefon 415 212 560 nebo 602 473 147.

Václav Burle

Václav Burle

 

Jak v obci, tak i v zámeckém parku je ještě hodně budov, které se musí renovovat. Bude to stát mnoho peněz, ale výsledek stojí za to...

Václav Burle

Snad někdy ožije i toto divadlo...

Více o této oblasti na burle.blog.cz

Přečteno: 268 x.
 
Janek 11.1.2010
Fotografie najdete na burle.blog.cz. Jsou tam také články a snímky o vojenském újezdě Hradiště, Doupov.

ReagovatFotky:

Zatím žádné fotky.

Mapa :