HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Ochrid

Ochrid

Makedonie

Vytvořeno: 24.06.2010
Autor: JanPodany


Po přejezdu Makedonie z východu na západ a ze severu na jih konstatuji, že ač se jedná o menší zemi, je krásná. Hory vytvářejí nádhernou kulisu a báječnou atmosféru podtrhuje i to, že jsou hory zelené - zalesněné.

Když opustíme dálnici a zakousneme se do zdolávání horských průsmyků, přijde na řadu točení volantem a řazení řadicí pákou. Po překonání nepočítaných sedel a průsmyků se nám naskýtá pohled na obrovskou spoustu vody, to je Ochridské jezero.

Na jeho břehu se nachází stejnojmenné město Ochrid, které je na seznamu památek UNESCO. Zaparkujeme na břehu jezera, v samém centru města. Pěší procházkou se kocháme tou nádherou. Tu na nás jukne malebná kaple, hned vedle je chrám, kousek od něj antický amfiteatr a nad tím vším se hrdě vypíná středověká pevnost. Je v lepším stavu než pevnost ve Skopje a zřejmě kvůli tomu se zde vybírá vstupné.

Dokonce se mi poštěstilo koupit žluté makedonské tričko. Na jemný zásah Zdeničky ještě velikost XL měním na XXL, a to proto abych se v něm cítil lépe. ;)

Ubytování máme mimo město, ve vesnici Peštani, která je nedaleko Ochridu na samotném břehu jezera. Večeři si vychutnáváme tam a kocháme se romantickým západem slunce. Hory nad jezerem naprosto úchvatně znachověly. Zjišťujeme, že občanská vybavenost je zde slabá, tak je jasné, že ráno musíme opět do Ochridu, neboť pouze tam je poštovní schránka a pouze tam bude možné se nasnídat.

Po večeři, kdy jsem si objednal míchaná vajíčka (ty já rád) a přinesli mi omeletu, a tak mi zkazili pěkné dojmy, jsem s napětím očekával hemenex, který jsem si objednal na snídani. Byl tak lahodný, že hnedle se mi vylepšil den.

Musím však naprosto otevřeně přiznat, že včerejší den, kdy jsem měl svátek, se mi líbil, neboť stará část Skopje a celý Ochrid mě nadchly.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1335x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku