HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Sarajevo

Sarajevo

Bosna a Hercegovina

Vytvořeno: 30.06.2010
Autor: JanPodany


Hlavní město Bosny a Hercegoviny se nachází v horách, tak není divu, že se již snesitelně ochladilo a dokonce před Sarajevem nás chytne i přeháňka.

Však Sarajevo bylo před dvaceti šesti lety olympijským městem. Hory nad městem pořádání ZOH určitě přály. Bohužel během občanské války sloužily jako výborné palební postavení. Nevím, pořád mi tane na mysli válka, i když v Sarajevu po ní není památky, naštěstí.

Příjezd do města byl fajn, protože se objevily pražské tramvaje, které jsme sem za dob socialismu dodávali.

Ubytování jsme našli téměř bez problémů a bydlíme pár kroků od starobylého centra. Centrum města má osmanský ráz a celé centrum vypadá jako nezakrytý bazar. Vedle starého města se nachází novější střed města, který zaměnil podobu muslimskou za podobu křesťanskou. V parku se klidně pase kůň, a i když je město celkem lidnaté a lidé spěchají z práce domů či za kulturou, působí na mne Sarajevo poklidným dojmem.

Na chvíli se zastavujeme, abychom sledovali velký zápas v šachu. Klasický souboj mezi bílými a černými nakonec vyhrávají bílí. Pomalu se začíná šeřit, je čas pomyslet na večeři a na návrat do hotelu. Ne kvůli bezpečnosti, je to z důvodu únavy.

Večer si ještě dopřejeme posezení na hotelovém balkónu a sledujeme, jak se Sarajevo pomalinku rozsvěcuje. Tu světélka začínají blikat v údolí říčky, támhle v kopcích se už také rozsvěcují.

Se západem slunce se ozývají muezíni, kteří svolávají k večerní modlitbě. Zároveň s jejich hlasem se rozsvěcují minarety, které budí dojem majáků a zvou poutníky do bezpečných přístavů. A ani pár neonových reklam nad městem nemůže tuto idylu narušit.

Některé minarety se po modlitbě zhasnou, některé své uklidňující světlo vysílají dál. Snad se nám bude dobře spát. Dobrou noc.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 753x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku