HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Skopje

Skopje

Makedonie

Vytvořeno: 23.06.2010
Autor: JanPodany


Sofii opouštíme za nepěkného počasí, prší a nad Vitošou se cáry mlhy snoubí s nízkou oblačností. Za pár hodin jsme na bulharsko - makedonské hranici.

Opět nepříjemný pocit kolem žaludku. Ale není to obava z Makedonie, spíš mě znepokojuje stav celnice. Bulhaři nás propouští s podivením, proč zrovna Češi jedou do Makedonie, ale bez problémů. Na makedonské straně je ještě pozůstatek strážní věže, naštěstí už bez hlídky se samopalem. Pasovka proběhne dobře, jen mě překvapuje, že k pasům a zelené kartě chtějí i doklad od vozidla. Ale proč ne, mají na to právo. Po pasovce následuje celní. Otvírám kufr a špatnou bulharštinou a makedonštinou odpovídám na dotazy celníka. Ten mi chce ulehčit a navrhne ke komunikaci angličtinu, jenže to už jsem ve stresu a odpovídám anglicky a rusky plyně tak, že oba jazyky zkombinuji v jedné větě. Celník je vstřícný a dovoluje mi mluvit i rusky. Ale to už je prohlídka za námi a my máme umožněný vstup do Makedonie.

Hned za čárou se mi zhmotňují iluze o Balkánu. Úzká silnice, špatný asfalt, žádná auta, jen pasoucí se stáda koz s pasáčky. Dokonce se objevilo i telegrafní vedení podél silnice. To už ani u nás není vidět. A to jedeme po hlavním silničním spojení mezi Bulharskem a Makedonií.

Z hranice míříme rovnou na Skopje. Jenže se ještě zastavujeme na letišti, které je  od Skopje vzdálené asi 20 km. Dnes je totiž ten den D, kdy se k nám připojí Zdenička, která má dnes svátek.

Na letišti jsme poměrně brzy, tak vyčkáváme zpožděný let a brouzdáme po internetu, neboť na letišti je dobré wi-fi připojení. V 15 hodin dosedá letadlo na plochu a my se vítáme se Zdenčou. Ta je sice trochlu namodralá, neboť 15 °C přímo neodpovídají její představě o horkém Balkánu.

Za chvíli jsme už před Skopje, Pavel opět navigoval tak, abychom si prohlédli i její předměstí. Když jsem u samotného názvu hlavního města Makedonie. Já měl zato, že se skloňuje dle středního rodu, ale Zdenča mě přesvědčila, že je to podle vzoru růže, tudíž rod ženský. Takže od nynějška je to pro mne ta Skopje.

Počasí se nezlepšilo ani o fous. A my nabalení (zjistil jsem, že jsem doma nechal ponožky, neboť bych je přece v létě na Balkáně neužil) vyrazili na slavností večeři na počest oslavenkyně. Sice jsme mohli využít až třetí restauraci, která dle interiéru nebudila důvěru, nakonec se však ukázalo, že kuchař vařit umí. Nejlepší byl domácí chléb, který byl ještě teplý. Po nasycení břich vyrážíme na obhlídku města. Nějak slibované malebné centrum ne a ne najít. Po dvou hodinách bloumání po bulvárech jsme nakonec nějakou rušnější část města našli. No zkusíme ještě zítra Staré Město a dáme Skopje druhou šanci.

Ráno se probouzíme do malebného jitra. Po snídani následuje prohlídka historického centra a je mi naprosto jasné, že Skopje je ženského rodu. Jako správná ženská neukáže své krásy hned na první schůzce. Dnes se nám však již rozvinula do celé své nádhery.

Staré Město se svými úzkými křivolakými uličkami, mešitami a turistickými krámky na nás dělá patřičný dojem. A to ještě nad tou krásou se vypíná pevnost - staré slovanské hradiště, kterému dali Turci podobu osmanské pevnosti.

Vyjíždíme ještě nad město, abychom se pokochali panoramatickými pohledy, ale to už nás cesta vede dál.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 800x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku