HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Antigua

Antigua

Antigua a Barbuda

Vytvořeno: 03.08.2009
Autor: JanPodany


Tak už zbývá poslední příspěvek naší cesty Malé Antily 2009, a tím je ostrov Antigua, patřící do státu Antigua a Barbuda.

Antigua se pro nás stala dočasným domovem, neboť jsme na ni strávili nejvíce času z celé výpravy. Bylo to zapříčiněno paní Donovanovou, která nás odmítla vpustit na Britské Panenské ostrovy. Ale nejenom tím. Podařilo se nám v Seatons Village, kde jsme byli u Chippiho v penziónu ubytovaní, navázat krásný vztah s místními. Povětšinou se to dařilo ve večerních hodinách, kdy jsme s místními seděli před jedinou samoobsluhou a popíjeli večerní pivko. Snad neudělám skrytou reklamu, když prozradím, že výborné antigujské pivo má značku Wadadli.

Domorodci se k nám chovali stejně nádherně, jako se chovali k Lavičkovým v nádherné české komedii Na samotě u lesa. Vždy po příchodu se s námi mile zdravili a při odchodu nás vyprovázeli přáním dobré noci. Jednou, když jsme šli z procházky rovnou na pivo, tak nám ve vesnici, která již byla ponořená do tmy, radili, že do penziónu vede cesta vpravo, a ne vlevo. Pak se velmi smáli, když jsme jim vysvětlili, že musíme ještě na "povinné" večerní pivečko. Inu, měli starost o ty "své Pražáky".

Antigua je poměrně rozvinutý ostrov s výborným stavem silnic, kterými je celý ostrov protkán a na většině křižovatkách je semafor. I v naší malé, celkem zapadlé, vísce byl poštovní úřad. Sice byl v obytném domě a paní domů byla zároveň poštovní úřednicí, ale co na tom. (Pamatuji si, že i na vesnici, kde máme chalupu, takto fungoval veřejný telefon.) A pohledy poslané přes tuto poštu do republiky dorazily! Jediná nevýhoda byla v tom, že paní na poště měla pouze známky pro místní styk. Takže návštěvě hlavní pošty v Saint John´s, což je hlavní město Antiguy a Barbudy, jsme se nevyhli.

Hlavní město nemá žádné výškové stavby, pokud pomineme věže katedrály Svatého Jana, která se vypíná na mírném vrcholku nad městem. Saint John´s je typické přístavní město Karibiku. V přístavu jsou vybudovaná velká dlouhá mola pro přistávání výletních lodí a moderně vyhlížející přístavní čtvrť. Ceny tu jsou sice o něco vyšší, aby američtí turisté, kteří po přistání zaplaví celý přístav, mohli lépe utratit kapesné za nabízené suvenýry. Větší zážitek vás však čeká na místním trhu, kde se prodávají ryby, maso, ovoce a zelenina. Prostě důležité věci k přežití. Celé tržnici vévodí nadměrná busta V. C. Birda, prvního ministerského předsedy samostatné Antiguy a Barbudy. Ale třeba tento politik je opravdu oblíbený a jen "zkušený" Evropan nemá úctu ke svým představitelům!

Slogan zvoucí k návštěvě tohoto ostrova hlásá, že Antigua oplývá 365 plážemi. My jsme všechny nevyzkoušeli, ale na těch, na kterých jsme byli, jsme si užili moře, slunce i vln dosytosti. A platí to, co všude na Malých Antilách, východní, atlantské pobřeží je divočejší. Mírné vlnky a více turistů najdete na západnějším, karibském pobřeží.

Na jihu ostrova se rozkládá malebné městečko English Harbour, který je proslaven Nelsnovou loděnicí. Celý areál je muzeem a prodchnut příběhem Horatia Nelsona, který se zde ve svém mládí učil námořnickým dovednostem. Toto je jistě velký tahák k návštěvě Antiguy, ale pokud budete otevření, najdete si těch důvodů daleko více. Stejně jako my. Přeji vám příjemný pobyt, mnoho zážitků. A to nejen na Antigui, ale v celém regionu Závětrných ostrovů, které jsme během měsíce navštívili.

 

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 888x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů