HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Saba

Saba

Nizozemské Antily

Vytvořeno: 31.07.2009
Autor: JanPodany


Saba je nejmenším z pětice ostrovů Nizozemských Antil. Přesto jejích 13 kilometrů čtverečních rozlohy nabízí mnoho. Na ostrově se nachází nejvyšší bod celého Nizozemského království - Mount Scenery, 877 metrů nad mořem. Pochopitelně nad Karibským.

Na ostrově jsme si vybrali ubytování v pralese, a to v Ecolodge. Výhodou bylo to, že jsme po tři dny byli odříznutí od civilizačních zvyků. Člověk si užil trochu spartánské výchovy. Celý komplex se skládá z několika dřevěných chatek, které jsou vybavené úspornými žárovkami - energie se získává ze solárních panelů. Záchod a koupelnu měla každá chatka. I když byl nedostatek vody k umývání, byl každý den nachystán třílitrový kanystr z černého plastu, ve kterém se přes den měla ohřát voda. No nevím, řešil jsem to krátkými pobyty pod hadicí se studenou sprchou na zadní verandě chatky. Není nic příjemnějšího, než stát pod ledovou sprchou a uprostřed džungle ze sebe smývat věčný znoj, který je průvodním jevem každého pobytu v tropickém pralese.

Jak jsem se zmínil již o nejvyšším vrcholu, musím se pochlubit, že tento bod dosáhli 4 členové naší expedice (David, Pavel, Tonda a já). Vyrazili jsme brzo ráno, aby nás neudolala vysoká teplota a vlhkost. Není nic parádnějšího, než se proplétat tropickou vegetací (zvláště když víte, že vám žádný nebezpečný živočich nemůže ublížit, neboť se na ostrově nevyskytuje) a poté usednout na vrcholu a kochat se pohledem na celý ostrov.

V tom je však háček. Mraky se drží nízko nad hladinou moře a když narazí na nějakou překážku, třeba vysokou horu, zastaví se o ni. Tudíž sedíte na vrcholu, kolem jen hlasy a zvuky džungle a kolem vás naprosto neprostupná oblačnost.

Občas však foukne větřík a oblaka se roztrhají a vám se nabídne úchvatný pohled na bizarní stromové porosty, na kterých povlávají řasy, mechy a lišejníky. Dokonce je možné zahlednout dvě velká města Saby: hlavní město Bottom a správně poštovní město Windwardside. (Poštu v Bottomu byste hledali marně!)

No a když jste se výškrábali na vrchol, není jiné cesty než dolů. A to přímo k moři, a můžete si vybrat vyschlou zátoku s kamenitou pláží Spring Bay, kde jsou vysoké teploty a vzduch se tetelí, neboť je to snad nejsušší místo Saby. Nebo se můžete vydat na západ ostrova, kde z hlavního města k hladině moře vedou schody, které nenadarmo mají název Žebřík (the Ladder).

Žebřík byl dříve jedinou přístupovou cestou na Sabu; dokonce po něm vystoupala mladičká královna Beatrix, neboť Saba je pod nizozemskou správou. Tato přístupová cesta se přestala používat, když jeden "blázen" dokázal přes celý ostrov vybudovat silnici, která se klikatí, stoupá a klesá jako správná horská dráha. Silnice spojuje vybudované letiště s nejkratší ranvejí na světě a právě námořní přístav. Takže v současné době je Saba celkem dostupná, přesto je turisty stále neobjevená. Naštěstí.

Pokud však budete mít cestu okolo, využijte její milé pohostinnosti. A pokud budete mít v kapse nějaký nizozemskoantilský gulden a k tomu i nějaký ten americký dolar, určitě si to tu nádherně užijete. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit pro příjezd trajekt ze Svatého Martina a k odletu využijte raritní letiště.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 656x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů