HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Svatý Kryštof

Svatý Kryštof

Svatý Kryštof a Nevis

Vytvořeno: 20.07.2009
Autor: JanPodany


I když už jsme všichni ve zdraví zpět ve vlasti, přece jenom ještě zbývá zmínka o pár ostrovech, které nás hostily. Jedním z nich je Svatý Kryštof.

Svatý Kryštof patří k těm nejmladším z celého náhrdelníku Malých Antil, neboť nezávislost vyhlásil až na podzim roku 1983 ve společné federaci s Nevisem.

To že jsme přelétali z Nizozemských Antil do samostatného státu jsme poznali už v letadle, neboť vstupní formulář byl na třech částech a chtěli vědět snad úplně všechno. A na letišti si kvůli nám přinesly imigrační úřednice i glóbus, aby se podívaly, kdeže ta naše Česká republika leží. Naštěstí pro nás už věděly, že mezi Svatým Kryštofem a Nevisem a Evropskou unií byla oboustranně zrušená vízová povinnost.

Na Svatém Kryštofovi je poznat, že začal s masovou turistikou později, neboť infrastruktura pro cestovatele ještě není tak rozvinutá a ostrov je celkem nedotčený. V porovnání se sousedním Nevisem je však naprosto rozvinutý.

Svatý Kryštof je v měnové unii s dalšími ostrovy Malých Antil, proto se zde platí východokaribskými dolary a americké dolary se dají užít pouze ve vozech taxi, hotelech a turistických atrakcích, které tam na cestovatele čekají. Dokonce centrální banka východního Karibiku je právě zde, na Svatém Kryštofovi.

Z cestovatelských atrakcí mohu doporučit tři: Výlet železnicí, jeep safari a návštěvu pevnosti Brimstone Hill, která je zapsanou památkou na seznam UNESCO.

Výlet vláčkem je úchvatný. Svatokryštofská železnice je jediná zachovalá železnice Malých Antil. V současné době slouží turistům a cestovatelům. Dříve však byla drážkou pro svoz třtiny. I na jiných ostrovech se třtina svážela do přístavu vlakem, ale nikde jinde neměli tak skvělý nápad jako tady.

Jeep safari, které provozuje Greg, je zaměřeno na plantáže a jejich minulost. Tak jako se přestal cukr vyrábět u nás, musely se kvůli světovému obchodu vzdát i ostrovy Malých Antil svých třtinových plantáží. Ale sem tam se ještě třtina objeví, a tak nám Greg mačetou připravil vmžiku sladkou pochoutku. Zajímavé je, že se sladká šťáva pouze vycumlává z dřevitého stonku.

Pevnost Brimstone Hill je památkou na Brity, kteří vybudovali tuto pevnost. Ne nadarmo se jí říká Gibraltar Karibiku. Svatý Kryštof byl totiž v minulosti rozdělen mezi Brity a Francouze. Sever a jih ostrova byl francouzský a prostředek ostrova byl britský. To vysvětluje, proč se hlavní město jmenuje francouzsky Basseterre a proč je masivní pevnost uprostřed ostrova. 

Pokud chcete vidět maloantilský ostrov ve své původní kráse, neváhejte a vypravte se sem. Neboť už i tady se začíná probouzet cestovní ruch a na ničím nedotčeném jihu ostrova se začíná se stavbami nových resortů. Snad vláda bude natolik moudrá a nedopustí taková zvěrstva, která se vyskytují v nizozemské části Svatého Martina (kasina, výškové budovy).

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1646x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseKvěta Podaná,alias:mamča
Tak jo,když je tam tak krásně.Budu šetřit a snad za deset let se tam podívám.
20. 07. 2009, 12:34:24
Mamča: To šetři rychleji, za deset let už může být poklidná atmosféra pryč. ;)
20. 07. 2009, 13:52:05

Sunny
Vtipálku
20. 07. 2009, 22:00:28

pavel bezděka
to bude ještě dřív...
22. 07. 2009, 10:47:01
Pavel Bezděka: Jelikož celá EU má možnost tuto federaci navštívit bez víz, předpokládám, že turistický ruch se rozjede vbrzku.
22. 07. 2009, 11:02:31