HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Svatý Martin

Svatý Martin

Nizozemské Antily

Vytvořeno: 14.06.2009
Autor: JanPodany


Hlásíme se z Karibiku. Konečně jsme tady. První ostrov, který nás přijal je rozpolcený Svatý Martin. Jižní část patří (ještě) Nizozemským Antilám a severní část náleží Francii, tím pádem i Evropské unii.

 

Víc času trávíme v nizozemské, která je více postižená americkým turismem. Na ostrově probíhá velký stavební boom, na každém rohu je kasino a k tomu i tak trochu jiná restaurace, jakékoliv známé nadnárodní velkovýkrmny. Silnice jsou v děsném stavu, a tento stav je ještě umocněn tím, že jsou na nepochopitelných místech nadělané retardéry.

 

Oproti tomu francouzská strana je upravená, na silnicích jsou ukazatele i jiné dopravní značky.

 

Na celém ostrově jsou však milí a komunikativní lidé, kteří mají stále čas na popovídání a milý úsměv.

 

Na francouzské straně je oficiálním platidlem €, ale jsou ochotni přijímat i americké dolary. Na nizozemské straně je oficiálním platidlem florin – nizozemskoantilský guilder, americký dolar je však praktickým platidlem. První pracovní den jsem si vystál na bance dlouhou frontu, abych mohl směnit dolary na floriny. Co mě však zaujalo, že v bance byly udělány zvláštní přepážky pro občany starších 60 let, velice ohleduplné.

Když jsem si vystál frontu a dostal jsem se k přepážce, bez problému jsem směnil v oficiálně pevném kurzu 1USD = 1,77 ANG. Doporučuji však tuto směnu nedělat, neboť floriny prakticky neobíhají. Jestli je to dáno tím, že Nizozemské Antily jsou na konci své životnosti a jižní část Svatého Martina se připravuje na oficiální přijmutí amerického dolaru? Není problém floriny platit, ale vždy se objeví věta: „Můžu vám vrátit v dolarech?“

 

Co se týká poštovních služeb, na nizozemské straně seženete známky pouze na poště, a to v ceně 1,64 ANG za známku do Evropy na pohlednici, samozřejmě v kurzu amerického dolaru. Na francouzské straně platí francouzský tarif, tudíž by měla být známka na pohled za 75 evrocentů, ale z nepochopitelných důvodů jsem obdržel známky za evro. Hlavně aby pohledy dorazily do vlasti a mohl být tak uskutečněn poštovní styk mezi oběma částmi Svatého Martina a Českou republikou.

 

Ostrov je poměrně suchý a hornatý, pořád je to nahoru či dolů. Na treky to však příhodný ostrov není. Nejvyšší hora Pic Paradise (424 metry) skýtá pěkný rozhled na Baie de L´Embouchure a na Oyster Pond. Cestou k vrcholu je k zahlédnutí přes mořskou úžinu Anguilla. Poznáte ji bezpečně, neboť je naprosto plochá.

 

Z turistických atrakcí jsme si nenechali ujít Loterii Farm, což je přírodní rezervace. Jedna z možností, kterou nabízejí, je Fly Zone Extréme. Což je procházka + ježdění na karabinách pralesem. Celé to trvá kolem dvou hodin a měli jsme štěstí, že jsme tam byli sami, neboť v neděli v poledne by rozumný člověk do pralesa nevstoupil. Během těch dvou hodin se naše nohy nedotkly země, buď jsme zavěšeni na karabinách svištěli na kladkách po ocelových lanech, nebo jsme zdolávali lanové mosty a žebříky. Ač fyzičku mám již nějaký ten rok zanedbanou, tak jsem si stejně šáhl do svých rezerv z mládí. Tři dny mě bolela stehna, cítil jsme spálené čelo a celkovou únavu. Něco z toho však přičítám i aklimatizaci. Přesto nikdo z nás nelituje, neboť jsme se pohybovali v korunách vzrostlých mangovníků. Žel plody ještě nedozrály.

 

Když to shrnu, je dobré Svatého Martina navštívit, alespoň jako vstupní bránu do Malých Antil. Ale na provozování pěší turistiky, potápění či šnorchlování se porozhlédněte po dalších ostrovech.

 

Na úplný závěr jen připíšu, že u většiny domorodých lidí jsme s Českou republikou pochodili, neboť díky našim fotbalistům naši vlast znali.

 

Příště se přihlásíme z francouzského Svatého Bartoloměje.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1667x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseSarka
Ahoj bracho, parada, preji mnoho zazitku a tesim se na pohled! ;-)
15. 06. 2009, 20:41:52

Martin Šubrt
Koukám, že se putování krásně rozběhlo :-). Zdravím do daleka elektronickým způsobem a přeju jenom samé krásné další zážitky :-).
16. 06. 2009, 10:25:35

Braddy
Záááávidím! Hlavně to pralesní lanoví:-) Tak jen tak dál!
16. 06. 2009, 22:38:58
Šárka: díky, pohled už je na cestě. Martin Šubrt: jojo, putování se opravdu krásně rozběhlo, už jsme na Montserratu. Díky. Braddy: Máš co, ale věřím, že příští rok si s námi zbytek Karibiku, či jižní Pacifik užiješ. Pralesní ježdění bylo super, ale bolely mě z toho tři dny nohy, inu netrénované tělo.
17. 06. 2009, 14:33:42

sunny
Ten jižní Pacifik fakt myslíš vážně? Praxi v balení už mám a tam je to lákavá lokalita... :O) Jonášku, užijte si to a piš. Krásný den. e.
18. 06. 2009, 07:30:03

Jan Podaný
Sunny: Začíná to chytat pevné obrysy na rok 2011. Až budu v Praze, dám vědět.
26. 06. 2009, 15:43:15

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku