HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Maledivy 2012  / Malé pod sukni

Malé pod sukni

Maledivy

Vytvořeno: 18.01.2012
Autor: JanPodany


Věřím, že všichni tušíte, že se jedná o druhou návštěvu hlavního města Malediv. A doufám, že nás nepodezíráte z nějakých trestních činů, zvláště v republice, kde je státním náboženstvím islám.

Na Maledivy se nesmí dovážet zbraně, výbušniny, drogy a pornografie. To je celkem pochopitelné, to si nepřeje žádná země. Ale sem se nesmí dovážet prasata a vepřové, psi a dokonce ani ve větším množství bible. Vypadá to, že se zdejší islám bojí změny víry, konkrétně té křesťanské. Na druhou stranu si můžete přivézt bibli pro vlastní potřebu.

S Pavlem jsme se dohodli, že ještě jednou prozkoumáme Malé. Vedly nás k tomu velmi zištné důvody. Já jsem si nechal na míru vyrobit žluté tričko a Pavel by rád osušku s motivem Malediv.

Jak jsem zjistil, včerejší dohodnuté neplatí. Tričko hotové nemám a zklamaně odcházím. Naštěstí turistických krámků je v Malé plná ulice a ve třetím obchodě nacházím kýžené. A ve stejném obchodě Pavel nachází osušku dle svého gusta.

Rozhodli jsme se najít prezidentský palác. Během bloudění křivolakými uličkami, za neustálého uskakování motorkám i velkým autům, jsme narazili na honosný palác. V září odpoledního slunce jeho bělostná fasáda olemovaná světlou modří by zářila do širého okolí, kdyby Malé nebylo tak zastavěné. Dnes v bývalém prezidentském paláci sídlí Nejvyšší soud Maledivské republiky.

Další věc, na kterou si chceme posvítit, je Stará Páteční mešita. Pořád se mi nechce věřit, že by nejstarší mešita ustoupila stavbě parlamentu. Chápu, že v některých zemích si můžou myslet, že parlament je tím nejdůležitějším orgánem pro parlamentní demokracii. Tak snad jejich nově postavený parlament bude opravdovým zastupitelským orgánem.

 Motáme se kolem hlavního náměstí a Ministerstva obrany a po včerejší demonstraci není památky. Pavel ještě nahlíží do popelnic, pod záminkou vyhození odpadků, ale mně je zřejmé, že kontroluje, zda v nich nejsou zbytky rozsekaných demonstrantů. Naštěstí se tato krvelačná domněnka nepotvrzuje.

V jedné z úzkých, no jiné tu ani nejsou, uliček objevujeme nízký široký válcový modrobílý minaret, který se pne nad udržovaným muslimským hřbitovem. V areálu hřbitova se nachází oplechovaná stavba. Pod vlitým plechem je bělostná korálová stavba. A to je, jak se z popisků dovídáme, ona Stará Páteční mešita. Je natolik uctívaná, že je do ní nevěřícím psům vstup zakázán. Jak se dozvídáme z průvodce, není moc obtížné povolení ke vstupu získat.

Jak to, že jsme ji minule nenašli? Je to způsobeno tím, že ani v průvodci a ani v uličních mapách nejsou zakresleny všechny uličky a proluky, a to pak neznalí bez problému i v tak malém hlavním městě zabloudí.

Usoudili jsme s Pavlem, že toho nahlížení pod sukně bylo tak akorát a vrátili jsme se zpět na Hulhumalé za Tondou.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1730x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusekacka
no jo bez tradicniho tricka by to nebylo ono ze tak posli fotku
20. 01. 2012, 09:10:37
Už mi dorazil i kufr. Tak se ti vyfotím a pošlu. Nebo přijeď do Prahy! ;)
23. 01. 2012, 11:58:24

Sunnies
Jonášku, co se týká muslimské kultury a historických památek, byla bych skeptická... V Egyptákově mi řekli, že pyramidy a Abu Simbel s Luxorem klidně zbourají. Když jsem se ptala proč, vždyť je to Vaše historie, mi suše oznámili, že jejich není... Říkal mi to lékař, tedy osoba vzdělaná ne žádný plážový boy. Tak Ti přeji ten úspěch a nalezení staré páteční mešity.
25. 01. 2012, 10:03:45
Sluníčko, nalezli jsme ji a je pěkná. Nezbourají si ji, protože muslimská kultura je na Maledivách ta hlavní. Volit dokonce můžou pouze muslimové.
26. 01. 2012, 11:10:46

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku