HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Man 2012  / Baile Átha Cliath

Baile Átha Cliath

Irsko

Vytvořeno: 19.07.2012
Cesta: Man 2012
Autor: JanPodany


Baile Átha Cliath je irské pojmenování Dublinu. Na každém rohu se setkáváme s irštinou. Je na všech oficiálních cedulích, ale připadá mi, že ji nikdo nepoužívá. Reklamy i názvy obchodů jsou vyvedeny pouze v angličtině. Irština je prvním oficiálním úředníkem jazykem, ale mocná angličtina je masově rozšířená.

Dublin (přidržím se anglického pojmenování) jsme prozkoumali pěšky, neboť jsme zjistili, že dublinská MHD neoplývá přehlednou sítí linek. Důležité je dostat se z hotelu do centra! Za centrum považujeme ulici O´Connell. První naše kroky vedly na poštu, která se na této ulici nachází. Budova pošty sehrála významnou úlohu v budování samostatného irského státu. S potěšením zjišťuji, že Martin je filatelista, třebaže nepíše pohledy, známky si se mnou kupuje.

Průvodce po Dublinu nabízí mnoho tváří tohoto města: Dublin literární, vikinský, středověký, gregoriánský a já nevím jaký ještě. My jsme to vzali napříč celým centrem. Nejdříve jsme chtěli objevit taje a krásy Dublinského hradu. Hrad je poměrně nový a utopený v moderní zástavbě. Na nádvoří vlaje všech 28 vlajek Evropské unie. Vedle hradu se nachází odpočinková zahrada, která svou parkovou úpravou poskytuje znavenému poutníkovi městem jakýsi odpočinek, ale u vytržení jsem z ní nebyl.

Další zastávkou, kterou nemůžete (podle průvodce) v Dublinu vynechat, je katedrála svatého Patrika, národního patrona Irů. I katedrálu obklopuje upravený park. Katedrála je plná turistů, které sem naváží jeden autobus za druhým, a poměrně vysoké vstupné jsou důvody, proč jsme prohlídku vnitřního prostoru vynechaly. A jak Tonda správně poznamenal: „V pár katedrálách už jsem byl.“

Nějaké další pamětihodnosti se ve městě nacházejí a my jsme si je prohlédli, ale nabyl jsem pocitu, že Dublin je velmi nudné město a těžko se tu hledá genius loci. Možná je to zapříčiněno počasím, které nám nepřálo, dílem to může být věhlasným pivem Guinness, které mi nechutnalo, určitě zato může má únava, se kterou už nějaký měsíc bojuji, ale určitě je to provinčně dělnický ráz tohoto města. Předměstí jsou roztahaná, výhodou je to, že byste tu panelák jen stěží našli. Domy sice mají povětšinou barevné dveře a některé jsou ozdobené květinovou výzdobou, přesto fádnosti se nezbaví.

Dublin je přístavní město rozkládající se po obou březích řeky Liffey a pár kanálech. Je to město na rovině a nenabízí žádné zajímavé pohledy. No ono při pohledu z letadla, když jsme přistávali, nenabízelo žádný pěkný pohled, takže absence rozhleden v tomto nehraje žádnou roli.

Musím na druhou stranu přiznat, že druhý den, když nám vysvitlo slunce, našel jsem si pár malebných míst, které však jsou pro mne kapkou v moři. Přesto racků kroužících nad hlavou s jejich drzým výsměchem (chacha) jsem se nezbavil ani za slunečního počasí.

Přesto Dublin má u mne jedno prvenství. Je to první zahraniční město, které mě ničím nenadchlo a já doufám, že zítřejší výlet za město mi vše vynahradí a já Irsko budu moci vzít na milost.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 916x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskusePavel
Tak doufám, že po dalším dni budeš více nadchnutý! A už se těšíme v úterý na shledání na Manu! :-)
21. 07. 2012, 18:58:36
Pavle, Irsko je pěkné, hlavně údolí dvou jezer! Teď jsme v Belfastu, který je o něco lepší než BÁC. To víš, tady už je Bětčino. Na Man plujeme již zítra. V úterý se určitě uvidíme.
21. 07. 2012, 21:44:46