HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Na skok do Horního Slezska (Polsko)  / Za tramvajemi

Za tramvajemi

Polsko

Vytvořeno: 18.11.2009
Autor: JanPodany


Plán navštívit katovickou oblast Horního Slezska v nás uzrával poměrně dlouho. Ale jelikož starosta Glivic se rozhodl, že ve svém městě zruší tramvajový provoz, neboli, jak známe z České republiky, zavede nulový grafikon.

Tak jsme se brzo ráno vypravili Pendolinem do Ostravy, kde jsme přestoupili na polskou elektrickou jednotku a s dvěma přestupy jsme nakonec skončili v Zabře.

Celá katovická aglomerace je navzájem propojena tramvajovou sítí. Během 24 hodin, které jsme na návštěvu měli, nelze projet a už vůbec ne nafotit celou síť. Proto nás Filip, zkušený vůdce, jelikož už tu několikrát byl, provedl místy, která i jemu chyběla do projetí a poznání.

Večer jsme celkem rádi vzali zavděk hostelem v Katovicích, který Filip vybral, i když společná sociální zařízení a palandy na pokoji jsem naposledy zažil na škole v přírodě.

Když jsme si povlékli lůžkoviny, zavelel jsem k návštěvě polské pivnice, abychom něco pojedli, však jsme celý den jen jezdili. Vsadil jsem na typické polské jídlo - šašlik a řekl bych, že jsem neprohloupil.

Druhý den jsme vstávali do podmračeného počasí a sem tam si nebe i zaplakalo. Hned od rána tramvajová doprava kolabovala. Nám se to stalo osudným v Šopěnicích, kde na jednokolejné tratí v podjezdu si souprava strhla přední sběrač a na zadní odmítala jet též. Však se nic nedělo, počkali jsme 30 minut na další soupravu, řidiči soupravy spřáhli a sunulo se vesele i s lidmi.

V Praze je takovéto jednoduché řešení problému nemyslitelné. Při sunutí nesmí být cestující ve voze. V Polsku to šlo.

Další zábavou bylo shánění pohlednic. Povedlo se mi až v Bytomi v jednom antikvariátu koupit pohlednice, ale jinak v celé oblasti pohledy nebyly. Až při nákupu známek na poště jsem zjistil, že místní pohledy se prodávají tamtéž.

Odpoledne jsme v Katovicích nastoupili na vlak do Ostravy a po krátké zastávce v krajském městě jsme nastoupili na vlak do Prahy.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 641x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů