HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Portugalsko 2012  / Na konec světa

Na konec světa

Portugalsko

Vytvořeno: 04.03.2012
Autor: JanPodany


Navštívit Portugalsko a nepodívat se na nejzápadnější výběžek starého kontinentu? To není myslitelné! I my se z Lisabonu vypravili na Cabo da Roca, neboli Skalnatý mys, který je oficiálním nejzápadnějším bodem Evropy. Díky výhodné Lisabonské kartě, kam se hrabe naše Otevřkarta Pražana, nastupujeme do vlaku na nádraží Rossio, které je přímo v centru hlavního města. Vlak nás za 36 minut doveze do cílové stanice Sintra. Sintra sama o sobě je velmi zajímavá, ale my volíme rychlý přestup na autobus číslo 403, který nás na Cabo da Roca doveze.

Celé místo skýtá dva pomníky, turistickou úřadovnu, restauraci s prodejnou turistických upomínek a maják. Jelikož je krásné teplé slunné dopoledne, nepřekvapuje nás množství motorkářů a motorek, kteří si toto místo vybrali za svůj dnešní cíl.

Povinně se fotíme u nejzápadnějšího pomníku kontinentální Evropy. Zpěněné a zvířené vody Atlantiku neúnavně naráží na vysokou hradbu masivní skály. Po obhlídce mysu, prošmejdíme pečlivě okolí a díky neukázněným sprejerům objevujeme, že zde nejsme první Slované. Naštěstí pro Čechy tu svou nevydařenou čmáranici zanechali bratři Poláci.

V turistické úřadovně si za nemalý peníz necháváme s Davidem udělat pamětní list. Má o něco větší rozměry než standardní A4, ale snad je oba dovezeme do vlasti v pořádku. Nezbytný nákup suvenýrů a už vyhlížíme zpáteční autobus do Sintry. Mraky se nám začínají nad hlavou honit, ale naštěstí z nich nezaprší.

Odpoledne dorážíme do Sintry a rozdělujeme se. Tonda se rozhodl pro focení malebných zákoutí městečka a my s Davidem vyrážíme midi-autobusem 434 do vrchu nad Sintru. První zastávkou po jízdě úzkou klikatící se silnicí je Castelo dos Mouros – Mouřenínský hrad. Lehkou chůzí zdoláváme 350 metrů ke vstupu do areálu zříceniny.

Pak však pro mne začíná noční můra. Areál je rozlehlý a cesta po hradbách od hlásky k hlásce je schodovitá. V půli začínám u Davida sondovat, zda je potřeba si zříceninu prohlédnout celou? Opravdu musíme i do té horní věže? David je naštěstí neoblomný a já si protáhnu téměř všechny svaly na nohách. Počasí nám však nepřeje, tlaková níže nad Azorskými  ostrovy, které jsou autonomní součástí Portugalska, nám nad Sintru posílá nízkou hustou oblačnost. Jen chvilkově se nám podaří zahlédnout malebnost Sintry s národním palácem v hloubce pod námi.

Po hodinové prohlídce maurských ruin popojíždíme autobusem číslo 434 další zastávku k národnímu paláci Pena. Palác je pro mne zajímavým a hlavně známým zámkem, kterým se Sintra prezentuje. Za pěkného počasí určitě vyzní barevnost, řada zubatých cimbuří i roztodivných věží a věžiček. Za nízké oblačnosti, která se nám nad zámkem honí, však tento malebný zámek dostává zvláštní nádech bizarnosti.

Samotná prohlídka interiéru si nezadá s prohlídkami českých zámků, naštěstí pro nás je tu prohlídka bez průvodce, naneštěstí pro nás je tu moc turistů. Čas se sice nachýlil, ale s Davidem ještě stíháme prohlídku národního paláce v Sintře. Prohlídka je pro držitele Lisabonské karty zdarma. Vcházíme do interiéru úplně poslední, a i když na prohlídku máme 30 minut, dohlížitelky nás cinkáním klíčů a zamykáním místnosti ženou neúprosně vpřed. V rytířském sále se však  zdržujeme déle, neboť je impozantní. Kachlíky na zdech a nádherně zdobený strop. Další delší zastávku provádíme v černé kuchyni, ze které ústí dva kuželové komíny. Neudržím se a zkouším nádhernou rezonanci. Zvuk nabírá na takové intenzitě, že holubova kloaka, která se nachází na vrcholu, dostává přímou rezonanční vlnu, a donutí holuba k odletu.

Na nádraží se setkáváme s Tondou, který má smutnou zprávu. Fotoaparát mu nezobrazuje snímky z předchozích dvou dnů, třebaže hlásí, že paměťová karta je zaplněná. Naštěstí se Tondovi v Praze ke ztraceným snímkům podaří nalézt cestu. Po nabité neděli se spokojení vracíme vlakem zpět do Lisabonu.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 697x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů