HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Jak Pavel měnil, až vyměnil

Fidži - 28.6.2011

Náš pobyt na Fidži se blíží ke konci a za pár dní odletíme na Samou. Na Samou přiletíme ve 23.40. Vrtá nám hlavou, zda bude na letišti otevřená směnárna. Vyzvednout nás má taxi, za který každý musí zaplatit 25 WST. Kde však samojské tala sehnat?

Mimochodem pojmenování samojské měny vychází z dolaru. Zkomolením dolaru vznikla tala. Stejně tak jako zkomolením tolaru vznikl dolar.

Když jsem chtěl vyměnit fidžijské dolary na samojské tala, neměli tuto měnu ve Western Union. V další pobočce tala mají. Zajásal jsem a chtěl jsem směnit. Směnárník požaduje pas. Ten jsem mu podal. Dále chce vidět letenku. Všechny doklady mám na ubytování. Naštěstí Milan ve svém batohu vytištěné dokumenty má.

Našel palubní vstupenku z posledního letu. To však směnárníkovi nestačí. Milan se jal hrabat v batohu dál. Směnárník mezi tím upřesnil, že chce letenku na Samou. Tato jediná letenka Milanovi chybí. Rezervační mail není dostačující dokument. Tak jsem nesměnil.

Při návštěvě pošty, kde jsme Milanovi prohrabali celý batoh, našel Pavel letenku z Americké Samoy na Samou.  Vysíláme Pavla, aby směnu provedl sám. Pavel ve Western Union nepochodil, neboť měli pouze deset tala. Zato ve vedlejší bance, naštěstí není Suva rozlehlá a centrum je vyloženě na malé ploše, měli Pavlem požadovaných 100 WST, abychom měli na noční přepravu do hotelu.

Pavel vítězně smění fidžijské dolary na samojské tala a zároveň dostane razítko do pasu s vyznačením směny. A navrch ještě orazítkují Milanovu předloženou letenku.

Zajímavé je to, že pokud měníte zahraniční měnu na FJD, nemusíte předkládat vůbec nic, pokud však FJD chcete směnit na jinou měnu, musíte doložit, že tam letíte. A nemusí to být vůbec let z Fidži.

Večer zjišťujeme z jednoho současného cestopisu, že na letišti v Samoi je směnárna otevřená non-stop.

Tak takto Pavel měnil, až vyměnil.

 

Přečteno: 498 x.
 
Tonda 4.7.2011
Ahoj, Honzo měl jsi vytáhnout v bance OpenCard jako na Sv. Kryštofovi a určitě bys vyměnil :-)
JanPodany 4.7.2011
Tondo, dobrý nápad. Úplně jsem na to zapomněl. Zdravíme ze Samoy.
Sunnies 12.7.2011
Tohle mi uteklo. To má OpenCard takový zvuk? Tak to si ji musím hnedle pořídit. Krásný den.
JanPodany 13.7.2011
Sunnies: Radeji ne, vsak nejsi prduch! A nakonec na tom Sv. Krystofovi jsem na ni nevydyndal ani XCD! ;)
Sunnies 22.7.2011
Pozdě, Jonášku, už mám zažádáno. A nemusím být ani prduch... Krásný den.
JanPodany 23.7.2011
Sunnies: Ty nam budes jezdit po Praze a okoli?

ReagovatMapa (Suva, Fidži):