HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsme jeli vláčkem

Jak jsme jeli vláčkem

Fidži

Vytvořeno: 27.06.2011
Autor: JanPodany


Už jsme se po Fidži nachodili dost, je třeba vyzkoušet i jiné druhy přepravy. Když jsme přiletěli z Tuvalu, seznámili jsme se s Tarunem, místním řidičem taxi. Ochotně se nabídl, že kdykoliv, cokoliv. Ihned jsem jeho nabídky využil a řekl mu, že zítra brzo ráno musíme být na nádraží, neboť nám jede vlak.

Chvíli jsme se dohadovali, které to nádraží myslíme. Jelikož je na Fidži jediné nádraží, poměrně rychle jsme se s jeho i naší angličtinou domluvili. Ujasnil si přes centrálu, že opravdu to nádraží je na druhé straně ostrova Viti Levu, což je největší fidžijský ostrov a nadhodil téměř vysokou cenu, kterou jsme nebyli ochotni akceptovat. Nakonec jsme se dohodli na ceně, která byla akceptovatelná pro obě strany. Dal mi na sebe číslo mobilu, že kdyby cokoliv, kdykoliv, ať volám. Já jsem mu řekl, že bydlíme v Raintree Lodge a že se jmenuji Jan.

S tím jsme se rozloučili a se slovy zítra ráno v šest odfrčel za dalšími zákazníky. Než jsme se stačili ubytovat, přišla k nám do chatky recepční, abych si šel vzít telefon, neboť mi volá nějaká paní z letiště.

Hrklo ve mně, neboť jsem netušil, co by mohla nějaká paní z letiště po mně chtít. A velmi mě děsila představa komunikace po telefonu v angličtině. Jak se ukázalo, byl to Tarun a jen mi potvrzoval, že se ráno uvidíme.

Lehce se nám usínalo, když v tu opět na dveře ťuky ťuk. Kolem osmé už je v tropech naprostá tma a tak s ostražitostí nám vlastní otvírám dveře. Za dveřmi není recepční, kterou jsem očekával, ale je tam poměrně urostlý chlap, který nám oznamuje, že výlet vláčkem, který jsme si zaplatili, se ruší z důvodu pouhých tří přihlášených.

Pavel, který pro nás výlet organizoval, logicky vydedukoval, že jsme byli přihlášeni pouze my. I vydal se k telefonu, aby zklamal Taruna, že se zítra ráno v šest neuvidíme. To byl čtvrtek.

Ráno Pavel zavolal do kanceláře, aby zjistil, jak to tedy se zaplaceným výletem bude. Dozvěděl se, že vlak jezdí v pondělí, středu a pátek. Inteligentním dotazem, který z těch dnů je nejzaplněnější, zjistil, že na pondělí je přihlášeno 15 lidí, na středu 0 a v pátek už odlétáme z Fidži.

Volba padla na pondělí. Než jsem stačil zavolat Tarunovi, volal sám. Zjistil, že jsme mu nelhali a že další vlak jistojistě vyráží v pondělí. Tak jestli pojedeme v pondělí v 6 s ním. Potvrdil jsem mu, že s ním pojedeme a že jsme napevno domluveni. Tarun pak ještě volal v sobotu i v neděli, že s tím počítá.

Pondělní brzké ráno je krušné. Bolí mě nohy z včerejší pralesní procházky a venku pořád prší. No výstižněji napsáno, leje. Přesto budíme ostrahu, aby nám v 6 otevřela bránu, za kterou už čeká Tarun. Cesta v lijáku a za tmy mě uspává a nemám vůbec chuť komunikovat s Tarunem v angličtině. Ubezpečuje nás, že včera byl v Nadi. A zatímco v Suvě pršelo, na západní straně ostrova, kam jedeme, svítilo slunce. Cesta přes ostrov je nekonečná, přesto ji Tarun zvládá poměrně rychle. Proto se zastavujeme v Sigatoze na snídani. Mimochodem, pořád leje a to jsme na západní slunné části ostrova.

Vlak má pravidelný odjezd v 10.00 a my jsme na nádraží už v devět. Zaměstnanci drážní společnosti Coral Coast Scenic Railway jsou již na nádraží, kde je přistaven vlak s dvěma vagóny. Mile nás přivítají a ptají se, zda jsme to my tři Češi z Raintree Lodge. Když přivětím, dozvím se, že nám ráno volali do lodge, abychom nejezdili, neboť vlak z důvodu nepříznivých klimatických podmínek, které nikdo v tuto dobu nepamatuje, je zrušen. Ale vzkaz nám v lodge vyřídili až po našem návratu, neboť ráno už jsme jeli na nádraží.

Hodně jsem protáhl obličej, neboť jsem fanda do vláčků odmalička. A takto hloupě si nechat ujít možnost svezení jedním ze dvou vlaků, které v Oceánii jezdí, mě dováděla k zoufalství. Zvláště, když ta druhá železnice je na Nauru a vozí pouze fosfáty z dolu do přístavu. Začal jsem hořekovat, že jsme na Fidži přijeli pouze a jen kvůli železnici, neboť v Čechách má dráha dlouhou tradici a že nemůžu bez svezení vlakem tak dlouho být. Ptám se milé paní, všichni lidé zde jsou vesměs milí, zda mi alespoň prodá pohled vláčku. I to nejde, protože ještě nikoho od dráhy nenapadlo tento druh suvenýrů pro turisty dělat.

Zkormouceně a zasmušile se smiřuji s tím, že jsem vstával v pět ráno zbytečně, že náklady na dopravu na nádraží přijdou vniveč a že se v jižním Tichomoří opravdu nesvezu vlakem. V tu chvíli ti milí lidé přišli s nápadem, že pro takového fandu udělají krátkou jízdu, abych nebyl smutný.

Zavolali strojvedoucího, ten nahodil dieselovou lokomotivu, paní zametla vagón a my jsme mohli nastoupit. Než se z této železnice stala turistická atrakce, sloužila ke svozu cukrové třtiny z celého ostrova do přístavu. Nedokážu přesně napsat, na jakém rozchodu jezdí, ale odhaduji půl metru. Tak nakonec se vlakem svezu, jupí.

Mašina zabafala, zabrala a už se suneme kupředu. Mokré větve občas šlehají do otevřeného vagónu, ale my neohroženě před nimi uskakujeme. Ujeli jsme asi půl kilometru, strojvedoucí zařadil zpětný chod a my se opět vrátili na nádraží.

Jízda a přístup místního personálu ve mně zanechají dlouho milou a příjemnou vzpomínku. Svezl jsem se v Oceánii vlakem, zároveň to byla moje první jízda na jižní polokouli, a to nejlepší jsme se dozvěděli na závěr. Peníze za výlet nám samozřejmě vrátí v plné výši a tuto soukromou jízdu máme od nich jako dárek pro radost.

Děkujeme.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 2183x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseZdena
Ahoj cestovatelé, když čtu tvoje příspěvky Honzíku, tak mi začíná být líto, že jsem s vámi neletěla. Úplně živě si to představuju a moc se bavím. Jo a s motorkařením asi letos končím - tak kdybys měl zájem bude k mání jedna 650. Zdravím všechny a držím palce aby všechno klapalo. Zdena
27. 06. 2011, 13:37:19
Zdeninko, diky za reakci. Je to tu skvele. A vypada to dobre, snad mame uz i povoleni ke vstupu na Americkou Samou, protoze ESTA tam neplati. Za nabidku motorky dik, ale musim odmitnout. Mam se moc rad. Zdravime te vsichni a snad si Fidzi uzijes za par mesicu dosytosti.
28. 06. 2011, 07:50:48

Petra
No to zas čubrním, já vůbec nevím, že Jonáš zase někde cestuje :-) to je dobře, tak přeju všem účastníkům zájezdu prima zážitky a hlavně už žádné zklamané obličeje ze zrušených výletů :-) a těšíme se na další aktuality :-) P.S.: Petr se ptá, kde bere vysokoškolský učitel peníze na takový dovolený....snad ne z úplatků :-))))
28. 06. 2011, 13:52:22

Jonas
Ahoj Petulo, Petrovi preji vse dobre k dnesnimu svatku, zvlaste neslavili tento v unoru. A kde bereme penize? Setrim dva roky, rozkladam platby a vubec nejim.
29. 06. 2011, 03:08:02

zuza
Taky jste jak sociálové skoro nazí, kupujete jen nejnutnější oděv. Si zapomněl dodat.
29. 06. 2011, 10:52:45

táta Fanda
Jestli toužíte po kvalitním a spolehlivém stroji, stačí říct. Já tam za vámi pošlu Milanovu Růženu.
30. 06. 2011, 17:14:39
Zuzo, dík za doplnění. Milan vyprávěl, jak sis ho vzala do parády před odletem. táto Fando, Růženu nechte v klídku, vzkazuje Milan ;)
01. 07. 2011, 09:25:48

zuza
Jo jo, nákupy se mnou nejsou jednoduchý, ale to Míla od nákupu obleku k jeho promoci ví... Kluci držte se a užívejte si, moc moc zdravím.
01. 07. 2011, 12:25:41

Sunnies
Jojo, mašinka... To by Ti fakt nemohli udělat, abys neměl tento zážitek. Tak si užívejte dál. Fakt máte svatou trpělivost, Tarun musel být úžasný. Krásný den.
12. 07. 2011, 09:36:24
Sunnies: Tarun nebyl uzasny. Ale to nevadi, ten den vlacek vitezil! Ted jsem na Nauru a chystam se otestovat mistni drahu, ale ta je jen pro fosfaty, tak nevim, zda smutny oblicej a pokorna prosba o svezeni bude mit uspech.
13. 07. 2011, 05:47:26

Sunnies
No a jak jsi dopadl? Jeli jsi i s fosfáty? Krásný den.
22. 07. 2011, 14:31:54
Sunnies: Fosfatovy vlacek je zruseny. Fosfaty jsou temer vytezene, tak se kolejova sit nerozviji. Muzu napsat, ze zarusta travou.
23. 07. 2011, 03:06:27