HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsme šli ve stopách Roberta Louise Stevensona

Jak jsme šli ve stopách Roberta Louise Stevensona

Samoa

Vytvořeno: 01.07.2011
Autor: JanPodany


 

Skotský spisovatel Robert Louis Stevenson zaměnil studené vlhké Skotsko za teplou vlhkou Samou. Mělo mu to pomoci překonat tuberkulózu. Ta v roce 1890, kdy Stevenson na Samou připlul, byla ještě postrachem lidstva. Pobyt na Samoi trval celé 4 roky, poté autor Ostrova pokladů umírá. Během těch čtyř let si však získal natolik Samojce, že ti jej vzali za svého a dali mu i samojské jméno – Tusitala, vypravěč příběhů.

Jeho rezidence, která je mimochodem i motivem nové pětitalové bankovky, se stala po nákladných opravách muzeem. Peníze na opravu a zřízení muzea nedala samojská vláda, ale texaský fanoušek Roberta Louise, který částku pěti miliónů tala dal ze svého. Na jeho počest v Apii otevřeli nadnárodní restauraci rychlého občerstvení. Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že tržby McD nebudou malé, neboť si tento typ restaurace na Samoi našel řadu zákazníků.

Muzeum otevřeli v roce 1994, sto let po spisovatelově smrti. Neodolali jsme a hned první den na Samoi jsme muzeum navštívili. Vstupné činí 15 WST a dá se uhradit kartou. Muzeem provádí mladá průvodkyně Margareta, která mluví srozumitelnou angličtinou. Nejvíce mě pobavilo, že si Stevenson nechal zřídit ve své rezidenci krb, i když v něm nikdy nezatopil. Ale připomínal mu jeho rodné Skotsko.

V expozici je i knihovna, která obsahuje dva české výtisky Ostrova pokladů. Průvodkyně se nás ptala, z jaké jsme země a z patnáctičlenné výpravy, jsme byli my tři jediní, kteří měli své zastoupení mezi výtisky.

Prohlídku jsme absolvovali bosí, neboť tak velí samojská tradice. Do příbytků se vchází bez bot. Trochu mi to připomíná léta normalizace v ČSSR a paneláky, kde také před dveřmi bytů se hromadila obuv. Boty nám samozřejmě nikdo nevzal, tak jsme se v nich (všichni tři jsme měli vycházkovou sandálovou obuv) vydali po autorových stopách.

To jsme však netušili, kam nás jeho šlépěje zavedou. Vodítkem nám mohla být Margaretina slova, že je třeba se vybavit litry vody, pořádnou svačinou, pohorkami, repelenty a v neposlední řadě fyzickou a psychickou kondicí.

Poslední cesta Roberta Louise totiž vedla na nejvyšší vrchol v okolí. Přál být si pohřben na kopci tak, aby hleděl ke Skotsku. Dalším jeho vrtochem bylo být pohřben v botách, neboť na nich ulpěla prsť země míst, která měl tolik rád.

Na vrchol vedou dvě cesty: delší hodinová, která stoupá po vrstevnici a druhá přímá půlhodinová. Vybíráme si, téměř jako většina, tu kratší, protože užít si vlhkého parna bohatě stačí kratší dobu. Plahočíme se s těžkým oddychováním do strmého kopce po kluzkých dřevěných stupních, překonáváme nástrahy v podobě kluzkých kamenů, kořenů a rozbahněných míst. Sem tam nám přeběhne přes cestu ještěrka nebo myška.

Po půl hodině jsme naprosto vyčerpaní, schvácení, propocení ale šťastní na vrcholu. Autorova hrobka je bílá a nohama směřuje k oceánu. Výhled je už za ta léta zarostlý stromy, ale to opravdu nevadí, neboť jsme plni nadšení z dobytí kóty. Pavel si pečlivě fotí náhrobek, neboť ten mu poslouží k ulovení virtuální kešky. Mimochodem je to jediná keška na samojském ostrově Upolu.

Radost nám trochu kalí fakt, že tento náročný výstup používají místní jako rozcvičku a tu strastiplnou cestu plnou nástrah zvládají v běhu. Vrcholem je, když na vrchol vyběhne i žena. V tu chvíli opouštíme hrobku a chceme se nazpět vydat delší cestou. Ta je však neprošlapaná, a tak se po pár metrech vracíme k prudké, zato však kratší variantě.

Bez úhony sestoupíme s vrcholu a ještě se na chvíli zastavujeme u přírodního bazénu Roberta Louise Stevensona, ale pramen je v období sucha téměř vyschlý, tak svá upocená těla ochlazujeme až v klimatizovaném prostředí našeho Getze.

Jak se na Samoi řídí, to se dozvíte příště.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1134x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů