HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak spíme s ochranou

Jak spíme s ochranou

Šalomounovy ostrovy

Vytvořeno: 23.07.2011
Autor: JanPodany


Po návštěvách polynéských a mikronéských ostrovů nás čeká poslední skupina v Oceánii, kterou je Melanésie. Dostat se z Fidži na Šalomounovy ostrovy, konkrétně na Guadalcanal, mi nepřišlo nikterak složité. V Praze jsme si koupili letenky na ranní let s národní leteckou společností Flysolomons z Nadi do Honiary.

Týden předem nám přišlo oznámení, že let se z 8.50 posouvá na 8.20. Uvědoměle stojíme na letišti již dvě hodiny předem, abychom zjistili, že let je kooperován s národní leteckou společností Papuy – Nové Guineje. Těm se porouchalo letadlo, tak se dnešní let posouvá na poledne.

Jako odškodnění jsme dostali poukaz na snídani. V poledne jsme se dozvěděli, že náhradní letadlo ještě nedoletělo, tak poletíme až v jednu po obědě. Bez jakéhokoliv hlášení se na odletové tabuli objeví, že předpokládaný odlet bude až v 13.45. Kolem druhé odpolední se naštěstí brána otevírá a my míříme směrem do Melanésie.

Šalomounovy ostrovy jsou pro cestovatele nebezpečné ze dvou hledisek. Prvním je nedávná občanská válka, po které už není vidu ani slechu. Druhé hledisko je závažnější, a to je hledisko zdravotní. Šalomounovy ostrovy, spolu s Vanuatu, jsou zamořené malárií. Občas se ve statistikách objeví i možnost žluté zimnice. V současné době se naštěstí tato zákeřná a povinně očkovaná nemoc zde nevyskytuje.

Už od rána jsme nastříkaní repelenty s vysoce účinnou DEET složkou, aby si na nás krvelačné komářice nechtěly smlsnout. Nevýhodou repelentu je pocit upatlanosti, který po aplikaci na kůži zůstává. Když se k tomu přidá tropické podnebí, je to kombinace, na kterou si musíme zvyknout. Nikdo z nás nestojí o malárii či horečku dengue.

Ubytování máme na stromě, třebaže se jedná o klasické, myšleno v duchu melanéském, pokoje. Naše lůžka jsou vybavená moskytiérami. Nikdy jsem s takovou ochranou nespal, neboť je to moje první návštěva malarické oblasti.

Ubytovává nás mladá Melanésanka, tak ji žádám, přesně jak mě instruovaly doktorky z oddělení cestovní medicíny, aby mi ukázala, jak se s takovou ochranou pracuje, a hlavně jak se s takovou ochranou spí.

V tu chvíli si mladá zavolá na pomoc starší zkušenější kolegyni, která nám ochotně vysvětlí, kam co a jak zastrčit, aby komářice za námi nemohly. Tím pádem proběhlo školení velmi rychle a já si utěsňuji síť pod lůžko a nechávám si jen malý otvor na proklouznutí.

V posteli se uvelebím a rychle uzavírám vzniklou průchozí škvíru a rozhoduji se, že z ochranného lůžka nevylezu. Moskytiéra je celkem vypnutá, jen vršek se prověšuje. Ač netrpím pocitem stísněnosti, není mi taková ochrana příjemná. Vybavují se mi asociace s klecovými lůžky. Utvrzuji se však v tom, že to dělám pro své zdraví. Koneckonců jako bezpříspěvkový dárce krve musím na sebe dbát. Všechny chmury rozptyluji a po úvodním vrtění usínám.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1426x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusezuza
Chválím vás cestovatelé, ochrana je vždy na prvním místě. Ta musi byť. Jsem ráda, že jste ji použili, hned jsem klidnější. Moc zdravím.
25. 07. 2011, 11:05:32
Zuzo, však Milan nám tlumočí všechny tvé rady a doporučení a my se jimi řídíme.
26. 07. 2011, 12:15:55

Petr Daubner
Technická poznámka: Fidži je také Melanésie!!! Pravda, Fidžijci jsou míchlí Polynésany, takže nejsou tak tmaví jako třeba lidé na Vanuatu či v Nové Kaledonii, a navíc fidžijština patří mezi malajsko-polynéské jazyky, nicméně Fidži je Melanésie.
27. 07. 2011, 21:21:33
Petře, dík za upřesnění. Myslel jsme si to též, ale pár na sobě nezávislých odkazů řadí Fidži do Polynésie.
29. 07. 2011, 09:02:12

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku