HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Kutch – krásná žena má v nose stříbrný kruh jako okno (12.03.2009-15.09.2009)

Kutch – krásná žena má v nose stříbrný kruh jako okno (12.03.2009-15.09.2009)

Vytvořeno: 15.03.2009


L: Víte, jak se cítí horko jako v pekle? Myslím, že to vědět nemůžete, protože taková horka v Čechách nemáme. Já vám to tedy povím. To se jdete osprchovat horkou vodou, která teče z kohoutku označeného jako studená voda. Indu, nedivte se, když má hotel na střeše černou plastovou nádrž na vodu. No a pak se chcete utřít. Přiložíte si ručník (nebo v mém případě šátek, protože ručník nemám) na tělo a on vás hřeje, jako by ho někdo nahřál nad kamny. Tak to je minimálně pětatřicet stupňů ve stínu a možná i čtyřicet. Jenom, abyste měli přestavu, kdyby se vám to někdy stalo...

Ale teď k těm kruhům v nose... Přišli ze Sindhu a možná i z Iráku a Afghánistánu. S ohromnými zlatými či stříbrnými kruhy v nosech, na krku, pažích i nohou, tradičními vyšívanými šaty hrajícími všemi barvami a blyštícími se zrcátky. Po staletí žili stejně. Kočovali s dobytkem, obdělávali pole, stavěli hliněné domky zdobené malbami a zrcátky. Pak přišlo zemětřesení v 2001. A po něm pomoc. Cihlovo-betonové domy místo těch hliněných, nové školy, nemocnice... Co všechno se pro ně v posledních letech změnilo? Nevím. Jen vím, že je tu horko jako v pekle. A to je půlka března. Taky vám povím, že projít se tradiční vesnicí v poušti v Kutchi, vyměnit si pozdravy s místními a rozdat pár upřímných úsměvů, je v současnosti malý zázrak.

Pískovcové sochy hinduistických bohů v chrámu Šivy/Slunce v Kotai opršely tak, že z nich zbyly jen kostry.

P: Přijdu si tu trochu jako v Africe. Prach, nekonečná horká buš, náklaďáky. Rovná silnice na jejímž okraji, uprostřed ničeho, stopují hrdí pastevci. A ve městech směska lidí asi tak jako vypadala před dělením Indie – konzervativní vousatí muslimové, vesničtí muslimové ve smoulích šalvár-kamízech s oranžovými nahenovanými vousy, polonazí saadhuové v oranžových róbách, ženy prezentující kmenovou módu, měšťanky v sárích nebo zahalené od hlavy k patě v černých hijábech – ani Pákistán ani Indie.

Fotky z Gujaratu - http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova/sets/72157616374604271/

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 545x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku