HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Leh a okolní gompy – Kde se potkávají staré kláštery a pizza (26.06.09-07.07.09)

Leh a okolní gompy – Kde se potkávají staré kláštery a pizza (26.06.09-07.07.09)

Vytvořeno: 07.07.2009


Leh
Skupinky turistů pobíhajících po hlavním bazaru v hi-tec trekovacím oblečení mezi tibetskými babičkami v tradičních červenohnědých kabátech nám působí kulturní šok. Za poslední 2 týdny jsme viděli cizinců jen hrstku.

Mají tu ale dobře zásobené obchody, výborné restaurace, koláče v pekárnách a opravdové kafe a hotely s teplou sprchou. A hlavně nám tu musí vystavit povolení k návštěvě pohraničních oblastí. Osmimetrová stará socha Buddhy v gompě v pevnosti nad městem je jedna z nejhezčích v okolí.

Basgo (28.06.09)
V Basgu jsou 2 gompy. Jedna vesnická a jedna spadající pod Hemis. A taky tam jsou 2 mniši. Každý má klíče od jedné gompy. Ale ten nich z velké gompy tu prostě není. Nicméně malá stará temná gompa má skvělou atmosféru, velkého sedícího Buddhu a vtipného mnicha.

Phyang (28.06.09)
Uvnitř velkého kláštera se spoustou mnichů nám jeden otvírá starou modlitebnu. Když naše oči přivyknou šeru, rozeznáváme mezi freskami, starými sochami ochránců s mnoha rukama a náhrdelníky z lebek kolem krku i opelichaného vycpaného čápa s roztaženými křídly zavěšeného pod stropem a hlavu papouška koukající z jakési ruličky látky visící z trámu.

Stakna (30.06.09)
Na dvoře gompy nás vítá vycpaný svišť přivázaný bílou šálou k trámu. V tlamičce má mince Zvláštní záliba mnichů v mrtvých zvířatech. Sochy v hlavní shromažďovací hale této gompy sponzoroval Bhutánec. Takže sochy jsou vyfešákované ve velikých čepcích a nezvyklých šatech. Zvláštní, jak vizualizace univerzální životní filosofie buddhismu podléhá regionálním odlišnostem.

Thiksey (30.06.09)
Což největší Buddhova socha v Lehu, ta je nová a pro mě osobně trochu postrádá patinu. Ale stará malá modlitebna ochránců (protektorů), kterou odemykají, aby tam jeden mnich mohl přečíst svaté texty za doprovodu bubnu, činelů a zvonku. Tam v přítmí na studené, tisícerými nohami ochozené zemi, vydržíme sedět dlouho, vdechovat vůni páleného oleje v lampičkách a pozorovat mnohoruké sochy protektorů s obličeji schovanými pod rouškami. Mladá Francouzka div modlícímu se mnichovi neťukne objektivem do nosu, jak ho fotí. Souhlasím, je to velmi fotogenický výjev. Ale copak neexistuje žádná hranice mezi etikou focení a touhou mít dobrý obrázek?

3 staří mniši zpívají svaté texty v dolní modlitebně pod kopcem. Nevadí jim, když si sedneme ke zdi u dveří a tiše posloucháme. Mniši hrají na činely a na buben a zvoní zvonky. Nejstarší provádí jakási kouzla s pavími péry nad miskou vody, kterou později všem nalévá do dlaní, aby ji vypili. Když se zvedáme k odchodu, zadržuje nás vrátný, ať si dáme s mnichy slaný mléčný čaj.

Ze střechy jsou vidět suché hory lemující celé údolí a zelené zavlažované dno údolí vypadá neskutečně, jako koláž z čínského plakátu. Celé údolí od Lehu a nám pomalu pohlcuje šedá mlha - prašná bouře, prach nás bičuje do obličeje.

Naše fotky z Jammu a Kašmíru:

http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova1/sets/72157621752246518/ a
http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova2/sets/72157621816756201/

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 494x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku