HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Zangla-Karsha TREK – audience u krále, terorista a modlící se krávy (22.06.09-24.06.09)

24.6.2009

Tak se procházíme po tradiční vesnici. Rozpadající se hliněná bíle natřená pevnost na kopci se spoustou bílých čortenů kolem vypadá v paprscích zapadajícího slunce úžasně. Zdraví nás chlap jako hora se slunečními brýlemi a koženým kloboukem. Se zájmem se nás vyptává odkud jsme, kam jdeme a podobně. Podává Petrovi svoji medvědí tlapu, což zde moc nebývá zvykem. U večeře nám rodina, u které spíme, vypráví o současném králi Zangly, který už nemá reálnou politickou moc, ale titul si uchoval. Král je veliký, silný, nosí sluneční brýle a klobouk. Smějeme se. Tak jsme si dneska asi popovídali s králem.

Pak dávají v televizi záběry z boje pakistánských vojáků proti islamistům v NWFP. Tatík kroutí hlavou a ukazuje na záběr Osamy bin Ladina. Tihle lidé jsou velmi nebezpeční. Poučuje nás. Usmíváme se. Po dvou letech v Afghánistánu o tomto tématu něco víme. V tom koukne na televizi asi 12-ti letá dcerka. Pak koukne na fousatého Petra v afghánském tradičním oblečení pirontombónu a s dismalem (afghánský šátek) na krku. Několikrát porovná toho cizince u nich v kuchyni s těmi zlými fousáči v televizi a nakonec napůl pobaveně a napůl vyděšeně ukáže na Petra a špitně „terorist“. Vysvětluju rodince, že tenhle terorist je úplně neškodný, obzvlášť, když našel knížku ladacké konverzace a baví se zvláštnostmi tibetské gramatiky.

Celou cestu z Pishu do Karshy fičí údolím silný vítr. Bohužel fouká proti nám. Chůze do mírného kopečku proti proudu Zanskaru a proti tomuhle uragánu nás značně vyčerpává. Po několika dnech treku do Padumu s odpoledním protivětrem na něj začínám být alergická.

V Karshe chce babička zatočit velkým modlitebním mlýnkem, ale nechce nechat jalovici, kterou vede na provaze na pastvu, na ulici. Dlouho se nerozmýšlí a vláčí jalovičku s sebou kolem mlýnku. Zvíře ale nepochopilo podstatu tohoto modlitebního úkonu a v půlce cesty se zapřelo, že dál nepůjde.

Naše fotky z Jammu a Kašmíru:

http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova1/sets/72157621752246518/ a
http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova2/sets/72157621816756201/

Přečteno: 111 x.
 

ReagovatMapa :