HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

OndraF

(Ondřej Fabián)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  OndraF  /  Madagaskar 2011  / den 08 - Belo-sur-Tsiribina, Baobab avenue, Morondava

den 08 - Belo-sur-Tsiribina, Baobab avenue, Morondava

Madagaskar

Vytvořeno: 08.01.2012
Autor: OndraF


Baobab avenue – jak jsme naživo spatřili jednu z ikon světové turistiky

      Cíl dnešního dne byl nad Slunce jasný – světoznámá alej baobabů. Nachází se asi 15 km od Morondavy, kde jsme měli zakončit náš první, a zároveň nejlepší týden na ostrově. Z Belo-sur-Tsiribina jsme vyjížděli až po jedenácté, naši průvodci totiž příjezd k baobabům cílili na západ Slunce. Měli jsme tak dostatek času si prohlédnout město. Upřímně, není moc o co stát, pár uliček, kostel a veliký trh se zeleninou je vše, co městečko může nabídnout, navíc tu bylo tak neskutečné vedro, že z nás tekly čúrky potu už po pár minutách ranní procházky. Dopoledne jsme tak pojali převážně odpočinkově.

     Po střídmém obědě jsme pokračovali. Morondava je od Belo-sur vzdálená asi 100 km, cesta stále prašná a špatně sjízdná, rozhodně však v lepším stavu než v okolí Tsing. I když cílem byla baobab avenue, tyto majestátní stromy jsme měli možnost obdivovat už mnohem dříve a navštívili jsme tak s předstihem i Baobab sacre, jeden z největších na ostrově, a tzn. Kissing baobabs, dva propletené kmeny těchto obrů. A pak to přišlo – slavná alej, přímo před našima očima. Načasování našich průvodců bylo prvotřídní a my tak přijeli přímo v západu, kdy mohutné kmeny zalévala rudá záře a my tak mohli udělat fotky, které by mohli soutěžit o obálku National Geographic. A tuto podívanou nedokázaly narušit ani skupinky turistů, kterých tu bylo požehnaně. Přišel tak třetí vrchol naší výpravy a pro mě osobně jsou baobaby tím nejúchvatnějším, co jsem měl možnost za celý měsíc spatřit. Dokonce jsme ochutnali i samotné ovoce baobabů, něco mezi křížalou a suchým ořechem. Zvláštní plod.

     Jak nám bylo průvodci vysvětleno, baobaby jsou unikátní dědictví Madagaskaru, které má, na rozdíl od mnoha jiných krás, velkou šanci přetrvat. Baobab je totiž nesmírně náročné pokácet, přičemž to ani nemá sebemenší smysl. Dřevo těchto stromů je příliš měkké, než aby mohlo sloužit jako stavební materiál, navíc neskutečně vlhké, prkna prý schnou mnoho let. A dokonce ani nehoří. Místní tak nemají pro tyto stromy žádné využití a my skutečně projížděli úseky plně vykácených nebo vypálených lesů, kdy se z prachu a suti tyčil jeden baobab vedle druhého, zcela nedotčené a neposkvrněné.

     Pomalu padla tma a my se rozhodli pokračovat, Morondava nebyla daleko. I když se to na první pohled nemusí zdát, je to veliké město, jedno z největších na Madagaskaru, a zároveň jeden z uzlových bodů. Je tu vnitrostátní letiště, odtud se vyráží na Tsingy, odtud se pokračuje na jih podél pobřeží do Toliary. Rozhodli jsme se zakončit první týden a zároveň konec naší šestičlenné party večeří v jedné z místních restaurací v reggage stylu, kde nás uvítal sám majitel, dvojník Boba Marleyho, a jako aperitiv nabídl joint. I závěrečná večeře tak byla stylová, nepočítám-li hejna dotěrných komárů. Jak jsme vyrozuměli, v suchých měsících je právě Morondava jedním z mála míst, kde reálně hrozí nakažení malárií, jinak jsme po celý zbytek dovolené antimalarika ani nemuseli brát (což nebylo naše bláhové rozhodnutí, ale rada přímo z Centra tropické medicíny).     

 

Vytvořil: OndraF   Zobrazeno: 773x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů