HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

filippo-communityinspiration

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  filippo-communityinspiration  /  Dobrovolničení v džungli, u indošů v Rio Manso  / 41) Indiánské fiesty a slavnosti

41) Indiánské fiesty a slavnosti

Vytvořeno: 15.08.2009O Mexiku se traduje, že téměř každý týden probíhá nějaká fiesta – slavnost. Jednou jsem byl v Huasce pozván na narozeninovou oslavu tříletého (!) syna mého žáka a připadal si jako na středně velké svatbě. Nejprve obřad v kostele, poté veselice. Takových 60 lidí určitě! Možná i víc.

Zde, v prostředí salesiánského internátu, je příležitostí k oslavám ještě více. V podstatě se jde od jedné ke druhé. Mezidobí je potom vyplněno nacvičováním programu. Již jsem se zmínil, že indiáni jsou úžasní hudebníci. Všichni dohromady (160 studentů) trénují zpěv svých chorálů, většinou nábožensky laděných textů. Ať už v kostele, jídelně či pod širým nebem, zní to impozantně. Zpívají opravdu dobře. Jendovi Žižkovi by se to muselo líbit.

I ti nejmenší prckové se učí alespoň na kytaru – a umí. Lze zde zaslechnout i flétny, bicí, trumpety, saxofony, klarinety a mnohé další instrumenty, jejichž názvy ani neznám. Mám pocit, že každý den se zpěvu a hudebním nástrojům věnují alespoň 3h času.

Ve vesničce Rio Manso za řekou je situace podobná. Kluci, jež se tam večer schází prohánět mičudu, laskají o přestávce kytary a bez ostychu zpívají až se džungle zelená. Nutno říci, že dobře. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby nám o poločase „broukl“ sbor fotbalistů FK či SK Sosnová ...

Indiánský internát Cecachi má svou filharmonii. Vede ji otec Oskar. Je mu asi 30 let, neustále je skvěle naladěn a jako jediný chodí v černém obleku. Odkládá jej pouze, když jede s žáky na pole (spíš plantáž) pracovat. To navléká tepláky, kostkovanou košili a kolem krku si váže skautský šátek. Úsměvná proměna.

Otec Oskar je velkým fanouškem vážné hudby. Zná Smetanu, Dvořáka, Janáčka. Rozplýval jsem se, když mi u večeře zanotoval Vltavu. Uprostřed džungle v indiánské komunitě! Cítil jsem se, jako by k mým uším doléhaly libé tóny naší hymny. Nádhera.

-------------------------------------------------------------------------------------

NOVINKA: CI vydalo první publikaci: Bezpečnostní manuál pro oblast LATINSKÉ AMERIKY

http://www.communityinspiration.com/prirucka.htm

NOVINKY A FOTKY přímo z Mexika (galerie: studenti, čeští podporovatelé, příroda a okolí):

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration

Všeobecné informace o projektu:

www.communityinspiration.com

VIDEA (nejen) z výuky

http://www.youtube.com/user/FILIPPOsenaCI


HLEDÁME:

- DOBROVOLNÍKY

- ČLENY VYSÍLAJÍCÍCH KOMUNIT

- SPONZORY a PARTNERY PROJEKTU

- příznivce a zájemce o spolupráci

INFO: http://www.communityinspiration.com/podporte.htm

logonapohled.jpg

Vytvořil: filippo-communityinspiration   Zobrazeno: 599x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku