HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

filippo-communityinspiration

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  filippo-communityinspiration  /  Dobrovolničení v džungli, u indošů v Rio Manso  / 43) Rudoši a sportování v džungli

43) Rudoši a sportování v džungli

Vytvořeno: 15.08.2009V minulém příspěvku jsem nastínil, že indiáni jsou skvělými muzikanty. Jsou ale také velmi dobří sportovci. Tedy alespoň ti z džungle. Je pravda, že když tu nemají počítače, telefonní signál a v bedně (mají-li ji vůbec) dávají kulový, mohou se rozvíjet právě v těchto bohulibých aktivitách. Mnozí jim můžeme závidět.

Indiánský internát Cecachi disponuje travnatým hřištěm, řekl bych ¾ velikosti běžného špílplacu. Těšil jsem se jako malý kluk, až na něj konečně bude příležitost vyběhnout. Dočkal jsem se po čtyřech dnech.

K mému zděšení jsme ale neměli žádné dresy, rozdělili jsme se prostým rozpočítávadlem „prvý – druhý“ a na hřišti nás bylo asi čtyřicet. Někomu se patrně zdálo, že se skrz 39 dalších hráčů nemůže pořádně dostat k míči, a proto přinesl druhý. Hrálo se tedy se dvěmi.

Chaos a nic než chaos. Ze svých zhruba 19ti spoluhráčů jsem si byl schopen zapamatovat dva. Messiho v barcelonském dresu a pak ještě jednoho šikovného klučinu, kterému jsem přezdívku nevymyslel. Zbylých 17 spoluhráčů mi splynulo s 20ti protihráči. Orientace na hřišti a úroveň hry tomu odpovídaly. Patnáctiletí indiáni jsou šlachovití, rychlí, vytrvalí. A když vás jich během dvou vteřin obklíčí sedm, příliš velké šance nemáte, byť byste se chtěl považovat za „plejera“. Pocity tedy minimálně smíšené.

Druhý den proběhl pro studenty turnaj fotbalový, basketbalový a volejbalový. Basket je tu, zdá se, sportem číslo jedna. Mrskají to všichni, a to velmi dobře. Včetně děvčat a „otců“.

U večeře jsem navrhl, zda-li by se nedalo zorganizovat utkání: vítěz fotbalového turnaje (žáci) versus učitelé. Neskromně jsem naznačil, že už „mám něco odkopáno“ a když jsem sdělil svůj názor, že vítězství by nás tudíž nemělo minout, celý indiánský učitelský sbor nadšeně souhlasil. Prý konečně vyhrají učitelé, toho, že jsem tady, se musí využít.

Chtělo hrát nějakých 12 dospělých, takže se nás na tom hřišti menších rozměrů tísnilo celkem 24. Kupodivu se hrálo jen s jedním balónem. 2x 30min. Špílplac opět přehuštěn, byla to klasická překopávaná. Kdo výš, kdo dál.

Někteří kluci hráli bosky a obuv jim očividně nechyběla. Byly to rány jako z děla. Messi a křídlo bez přezdívky si s naší defenzívou dělali, co chtěli. Jeden gól hezčí než druhý. Rupli jsme 4:1! Aby toho nebylo málo, při rozkopávání jsem se do toho opřel a vysklil okno. Po hříchu jediný moment, při kterém jsem sklidil bouřlivé ovace.

Byl jsem jediný, kdo vypadal překvapeně. Asi denní chléb. U oběda jsem zažadonil, zda-li bychom si nemohli dát odvetu. Ale 7 na 7. Zbytek bude průběžně střídat. Tak aspoň budou na hřišti stále čerství borci a především bude více prostoru k účinné „evropské“ kombinaci. Mé návrhy se zde setkávají s kladnou odezvou.

Druhý den se vyběhlo k odvetě ...

 

-------------------------------------------------------------------------------------

NOVINKA: CI vydalo první publikaci: Bezpečnostní manuál pro oblast LATINSKÉ AMERIKY

http://www.communityinspiration.com/prirucka.htm

NOVINKY A FOTKY přímo z Mexika (galerie: studenti, čeští podporovatelé, příroda a okolí):

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration

Všeobecné informace o projektu:

www.communityinspiration.com

VIDEA (nejen) z výuky

http://www.youtube.com/user/FILIPPOsenaCI


HLEDÁME:

- DOBROVOLNÍKY

- ČLENY VYSÍLAJÍCÍCH KOMUNIT

- SPONZORY a PARTNERY PROJEKTU

- příznivce a zájemce o spolupráci

INFO: http://www.communityinspiration.com/podporte.htm

logonapohled.jpg

Vytvořil: filippo-communityinspiration   Zobrazeno: 410x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku