HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

filippo-communityinspiration

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  filippo-communityinspiration  /  Dobrovolničení v mexické Huasce de Ocampo  / 22) Deset pesos pro přítele

22) Deset pesos pro přítele

Vytvořeno: 15.08.2009Probudil jsem se, opustil svůj chatrný přístřešek dobrovolníka a stejně jako každé ráno vyrazil přes dvůr do umývárny. Je Helloween. Americký svátek s jehož slavením nemám nejmenší zkušenosti.

Se zápalem sobě vlastním si zuřivě čistím chrup. Znenadání se ozývá klepání na dveře. Neustává. Sílí. Zaskočen nedůvěřivě otevírám, ústa plná pasty. Kdo mne zná, ví, že zubní hygienu nešidím. Překvapuje mne pět malých dětí v maskách natřásajících kyblíčkem. Čehosi se dožadují. Nerozumím. Ač očividně zaskočen, v pyžamu a s pastou tekoucí již nejen po bradě, malá strašidla svůj boj nevzdávají. Zírají na mne.

Po chvilce se rozvzpomínám na jeden z dílů amerického týnejdžrovského seriálu „Beverly Hills 90210“ a dochází mi, že kyblíček má být naplněn sladkostmi či penězi. Co mi jen pasta v puse dovoluje, zahuhlám, že ani jedno z požadovaného nemám a děti zklamaně odchází.

Brzy poté procházím krámkem Ene před dům, abych si na sousední loučce zacvičil svých Pět Tibeťanů. Špunti se hlásí podruhé: „Dej nám dolar!“. Čekají rafinovaně před obchůdkem s potravinami. Ene jim vysvětluje, že v mojí zemi Helloween neslavíme. Kupuji každému po lízátku za peso a s úsměvem se přiznávám, že ačkoliv jsem „bílý“, dolary nedisponuji.

Děti přesto vypadají spokojeně. Začínají se vyptávat. Odkud jsem a co tu dělám. Jejich věk odhaduji od 6ti do 12ti let. Chvíli si povídáme, nechtějí mne nechat odejít. Jsem pro ně atrakce. Běloch bez dolarů, kdo to kdy viděl. Je to ale příjemné. Otázky neberou konce.

V mobilu vyhledám snímky našich fotogenických psů Lojzy a Joeyho. Setkávají se s úspěchem, v Mexiku na velké bílé obludy nenarazíte. Malé holčičce dochází, že musím mít své hafany opravdu rád. Nadšeně mi nabízí jedno ze svých nedávno narozených štěňátek. Oči jí přitom jenom září.

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration/albums/showpic.dml?album=594918&picture=8199941

Joey

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration/albums/showpic.dml?album=594918&picture=8242775

Lojza

Nenechávám se dlouho pobízet a představuji i svoji „lidskou část“ rodiny. Když ukazuji „einsteinovskou kreaturu“, žertovný obličej svého drahého otce, z legrace připojuji informaci, že můj tatínek je duševně chorý. Následují fotografie maminky a sestry. Líbí se.

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration/albums/showpic.dml?album=593271&picture=8142518

„Einstein“

Když ukládám telefon zpět do kapsy, zatahá mne za rukáv malý klučina. Klopí zrak a velmi smutně a opatrně se mne táže, proč že je můj tatínek bláznivý, co že se mu stalo. Jeho upřímné znepokojení mne dojímá. Uklidňuji jej, že jsem žertoval, že můj otec se těší duševnímu zdraví jako málokdo a mému malému příteli padá kámen ze srdce. Opět se usmívá.

Děti potěším žádostí o několik společných fotografií. Baví je to. Ve strašidelných kostýmech jim to sluší, což vědí. Poté se s omluvou odebírám na bar pracovat se svým počítačem. Spiderman, kostlivec a ostatní okupují druhou část lokálu, začínají si přepočítávat a rozdělovat společný helloweenský výdělek. Jedna z maminek je přichází upozornit, že je čas odjezdu zpět do Mexico City. Za kupu drobných ještě dětem předává papírovou padesátipesovku.

Děti se se mnou přicházejí rozloučit. Je to víc než milé. Přeji jim šťastný přejezd domů, oni mne úspěšnou dobrovolnickou misi. Na půlce cesty z lokálu se pak společně zastavují cosi si šuškajíc.

Celá skupinka strašidel se otáčí a sleduje malého klučinu, kterak se vrací ke mně. Bedlivě jej pozorují. Můj malý kamarád přichází a mlčky mi podává desetipesovou minci. Překvapeně se naň podívám a s díky mu ji navracím. Ještě dvakrát opakuji, že peníze od nich nemohu přijmout, ať si za to koupí nějakou sladkost. Devítiletý klučina však volí odhodlaný, nekompromisní pohled zralého muže a pevným hlasem říká: „To je na důkaz našeho přátelství!“ ...

Dojatě se usměji, přijímám peníz a nejistě pohlédnu ke skupince stojící opodál, soustředěné oči upřené na nás. Strašidýlka mocně rozkývají své hlavy na důkaz, že to myslí opravdu vážně. Zamáváme si na rozloučenou a mne se zmocňuje nádherný pocit.

Vždyť jsem na americkém svátku, jež neslavím, vydělal celých šest pesos!

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

NOVINKY A FOTKY přímo z Mexika (galerie: studenti, čeští podporovatelé, příroda a okolí):

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration

Všeobecné informace o projektu:

www.communityinspiration.com

VIDEA (nejen) z výuky

http://www.youtube.com/user/FILIPPOsenaCI

Vytvořil: filippo-communityinspiration   Zobrazeno: 432x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku