HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  helform  /  Čína 2012  / Nebeská mana a pekelné toalety

Nebeská mana a pekelné toalety

Čína

Vytvořeno: 08.10.2012
Autor: helform


  ..a jedí se tam řekomyši a luskouni, psalo se v průvodci o místě, kam jsme se rozhodli jet na prázdniny. Protože prázdniny jsou od toho, aby se jelo pryč. Někam daleko, předaleko. Zásadní otázka ovšem zní: kam. Na sever? Na jih? O to tady přece běží/jede/letí.

  Nakonec vyhrál jih, konkrétně splnění jednoho M snu - aneb cesta směr Guilin-LongJi-Yangshuo v subtropické jihozápadní Číně.

  Jako první problém se však ukázalo sehnání lístků. My nezkušení jsme totiž začali plánovat prázdniny příliš pozdě a najednou prostě už lístky nebyly ( technická poznámka: jízdenku si člověk kupuje na určitý den, hodinu a sedadlo). Nezbylo nám tedy nic jiného než vzít na cestu tam zavděk čínskými aerolinkami a doufat, že čínská letadla létat umí..

  Ovšem i shánění lístků zpět ( tentokrát s větším předstihem) bylo velmi..problematické.. Náhle se ocitnete v situaci, kdy Vám zanedlouho odlétá letadlo, ale vy ještě netušítě, zda a kdy se vlastně vrátíte domů..

  Nakonec se povedlo zurgovat čínskou kamarádku, které se, po značných peripetiích, podařilo sehnat 3 poslední místa do vlaku. Zajásali jsme nadšením.. To však trochu opadli po zjištění, že máme pouze sedadla a cesta zpátky má trvat 24hodina jednu minutu.. V rámci euforie jsme však se rozhodli tento fakt ignorovat a to bylo správné rozhodnutí..:-)

  Guilin je věru ošklivé město, plné smogu. Nicméně vidět v parku divokou opici, kterak se vrhne na nebohou Číňanku a vyrve ji z ruky tašku plnou banánů opravdu stálo za to..:-D

  LongJi.. Tak jestli se dá nějaké místo nazvat rájem, mám adepta. Na vrcholcích hor jsou terasovitá rýžová políčka a vy máte konečně jedinečnou příležitost vidět svoji základní potravinu naživo.. A zkusit si ji i srpem sklízet :-D

  Nikde jinde však také tak dobrou rýži nevaří. Být Hrabalem, napsala bych chvalozpěv na její nebeskou bělostnost, šlehačkovou nadýchanost, něžnou lepkavost, čistou vůni, famózní chuť, když se rozplývá na jazyku....Ale já jím nejsem, tak se musíte spokojit s tím, že snad takto by mohla chutnat rajská mana.. Chodili jsme na výlety po různých ne/vyšlapaných, neb turistické značení do Podnebesí si ještě cestu nenašlo.. Mezi políčky s rýží, pod modrou oblohou, kopci a především obklopeni tichem, což je v Číně vzácnost..

  Také jsme zjistili, že spojení nezištný Číňan je absolutní oxymorón, neboť vždy musí být něco za něco a v ideálním případě za peníze. V jedné menší osadě se na nás navěsila urputná Číňanka majíc tendenci dovést nás do pravděpodobně své restaurace a ještě si za doprovod nechat tučně zaplatit.. Jakékoliv techniky se jí zbavit byly marné ( asi jsme stále příliš slušní ).. Až jsme to nevydrželi a vydali se na zběsilý útěk a... skončili v rýžovém poli..:-D Babizna nás vesele přes kopec pozorovala a čekala, až se jedinou možnou cestou k ní pokorně a nevyhnutelně vrátíme, přičemž druhá babice nás děsivými skřeky hnala z pole ven.. Nebesa..:-)

  Při přesunu po horských cestách autobusem typu „RachotinaKteráSeBrzyRozsype“ už víme, že je třeba dodržovat následující pravidla: Po úzkých svérázných čínských cestách se jezdí zásadně rychle. Vidím-li značku „maximální povolená rychlost 20km/hod“ znamená to, že o 20km/hod zrychlím. Blíží-li se ostrá zatáčka, zrychlím. Je-li zatáčka tak ostrá, že do ní nevidím, zrychlím a zatroubím, aby bylo jasné, že jedu já. Při nejbližší příležitosti opět zrychlím..

  Poslední stanicí našeho prázdninového pobytu bylo Yangshuo. Vzhledem k tomu, že doba prázdnin je v Číně dobou, kdy se ceny všech ubytovacích zařízení, potravin, jízdenek..zkrátka všeho zvednou 3násobně, zajistili jsme si zde ubytování přes couchsurfing, tzn. gratis. K našemu překvapení jsme se však po příjezdu dozvěděli, že bydlet budeme na koleji ( což nám nevadilo) a každý večer budeme učit angličtinu Číňany, kteří zde studují v jazykovce.. Nu, asi si dovedete představit mé obrovské nadšení.. Nakonec to však nebylo tak hrozitánské, jak to vypadalo.. Více-méně šlo o nezávazné povídání si s jedním/dvěma studenty rozličného věku.. Bylo mi jich nakonec docela líto, jelikož platí poměrně velké částky, aby mohli třeba na měsíc odjet z práce a naučit se anglicky.. A škola toho trochu zneužívá a místo rodilých mluvčí na konverzaci dostanou například jednu nervózní Evropanku odkudsi ze středo-východu.. Inu, Čína..

  V Yangshuu jsme si půčovali kola a po cyklostezskách v čínském stylu ( ala prašná polňačka s výmoly) jsme jezdili a jezdili.. Kolem nás opět byly úchvatné hory, pole nejen s rýží, ale i s lilkem, chilli-papričkami, stromy obsypané tomelem, mandarinkami, pomelem a zbytek vážně netuším, co to mohlo být.. Člověk si tam zkrátka připadal jako v rajské ( či Krakonošově) zahradě, protože tam rostlo opravdu všechno..

  A tady by můj již tak dlouhý příspěvek mohl končit a mohlo tu být, že jsme se šťastně dostali domů.. Jenže neposat cestu zpět by bylo, jako nemít k obědu rýži, což jistě chápete, že tu neexistuje..:-)

  Vagon byl přeplněný. Lidé seděli a ti, na které nevyšlo sedadlo, stáli. Nu a nebo seděli, kde se dalo. Třeba na sedadle, jehož majitel si odskočil na toaletu ( což je ovšem příliš honosný název), případně jste se v noci vzbudili ( jako každých dvacet minut, jelikož sedadlo je tvrdé, nikde žádné opěrátko) a zjistíte, že na malinký kousek místa si k Vám přisednul další Číňan..

  Kupé je nekuřácké, kouřit se smí pouze v otevřené chodbičce, kde to nikomu nevadí a kouř se zaručeně nikde nešíří. Číňané ve vlaku stále jedí. To už vím. Nicméně od nynějška mám také důkladný přehled o tom, co. Jasně vedou zalévací nudle, následují balené kuřecí pařátky, balená kuřecí stehna, guláše v konzervách, cosi v zatavených pytlících v nejlepším případě připomínající vnitřnosti.. Odpadky, pytlíky, kosti, ohryzky se vše háže bleskurychle na zem. Krkání, mlaskání, flusání a další rozmilé zvuky povoleny.. „Velkonosáč“ ,jak nám tu libě říkají, trpí..

  Na celý vagon jsou k dispozici 2 turecké záchody. Zpočátku je bylo možné splachovat.. Slovo zpočátku je zde velmi důležité.. Vzhledem k pověstné čínské „látucce“ jsme měli dokonalou příležitost je do detailů prozkoumat.. Pro lepší představu jistě pomůže poznámka pronesená skrz zuby M, když se po x-té vrátila z jejich návštěvy, že tolik lidských výkalů ještě v životě neviděla.. Podrobného popisu či emotivního líčení Vás ale ( raději) ušetřím...:-)  

 

 

...fotky na obvyklé adrese helform.rajce.net

Vytvořil: helform   Zobrazeno: 1360x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseRenata
Krása! Moc Vám váš výlet závidím! docela jsem se nasmála :)
08. 10. 2012, 11:00:56

Zuza
haha :-) paráda! ... taky jsme si o prázdninách užili čínských vlaků
08. 10. 2012, 11:12:06

Lucka
Teda... a nejeli jste tam náhodou studovat na školu?? :) To je samé výletíčkování a my si tu ošoupáváme zadky nad učením/čtením/bakalářkou. Tak hlavně aby si vás příště nějaký opičák neodnesl s sebou. ;)
08. 10. 2012, 17:00:00

Tereza

Příští vynechám poslední odstavec u jídla. paradoxně z čínské restaurace :D.

22. 09. 2015, 12:31:11

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku