HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  klaruse  /  Masala tour  / Pohostinná Svanetie

Pohostinná Svanetie

Gruzie

Vytvořeno: 11.12.2011
Autor: klaruse


Po dobytí Kazbegu se s Evou a Lubošem jedme umýt a vyválet k přehradě Annanuri  a poslední společný den trávíme ve Tbilisi. Těšíme se do místních věhlasných sirných lázní, rezervujeme si na ně celé odpoledne. Vstupné do „Public bath“ 2 lari (20korun) nás mile překvapí a sirné lázně taky. Pět sprch se smradlavou vodou kam chodí na týdenní očistu místní bábušky, kterým domů ještě nezavedli vodovod. Ještěže termální prameny byly aspoň pořádně horké, což nám při venkovních 40 stupních přišlo přesně vhod…

Už samy se vydáváme na několik dní do Svanetie, oblasti ne severu Gruzie hluboko v kavkazských horách, která je kromě krásných kopců známá i rázem svých vesniček s vysokými věžemi při hospodářských staveních a svébytnou kulturou, formovanou dlouhodobou odlehlostí těchto končin. Ještě před několika lety zde nebylo neběžné se setkat s banditou, který turistům nechal jen cash na cestu zpět. Dnes je však Mestie, centrum Svanetie, v průběhu přestaveb, které z něj vytváří průměrné městečko v rakouských Alpách lákající západní turisty.

Konečně si zas užíváme celodenní jízdu busem (po Indii nás nějaké tříhodinové přejezdy vůbec neuspokojují!)a až za tmy se ocitáme s batohy v setmělém parku vprostřed Mestie. Bezradně hledáme, kam píchnout stan…asi jsme zapomněly na gruzínskou pohostinnost. Paní v obchodě se hned ptá, kde spíme.Odpovídá si sama, že dneska u ní na zahradě a v autě, kam jsme s našima ošuntělýma megakrosnama sotva nacpaly, jí švagr sprdne, ať chystá postel v pokoji pro hosty-je přece Gruzínka, ne? Přijímáme i pozvání na „kofe“, které se ale skládá z  domácího chleba, másla, mléka, sýra,medu, ořechovice a ...

 Po ranních karbanátcích se loučíme a vyrážíme na třídenní přechod hor. Po cestě na jezera Karuldi, kde se chystáme mezi stády na volně se pasoucích krav a koní kempit, několikrát odmítáme pozvání piknikujících Gruzínců. Ne tak ale gruzínský kluky, co nám berou do kopce batohy nebo popovezení na  koni  „pohraničníka“ kontrolujícího hranice s Ruskem a kafe, čaču (domácí brandy) a kachapuri ( sýrový koláč) u jeho kolegy dále pod ledovcem hory Ushby. Tam míříme na poslední výšlap našeho devítiměsíčního turistění.

Pohorky ukládáme hluboko na dno batohu a stopujem (bohužel zrovna nametené Gruzínce) zpět do Mestie. Rodinka nás vítá jako ztracené dcery, následuje další kolo svanských specialit, tentokrát domácí víno a ráno nás švagr zmrzlinář veze mrazícím vozem, v němž právě dopravil bráchovo dětem asi 400 litrů zpronevěřených nanukáčů (jojo, asi všeobecný postsocialistický zvyk...). Za 6 hodin se opalujem na pláži u Černého moře. Vskutku praktická země!

21.8.-24.8.2011

Vytvořil: klaruse   Zobrazeno: 679x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku