HEDVABNASTEZKA.CZ KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA VELEHORY EXPEDIČNÍ KAMERA FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ KLUB CESTOVATELŮ Praha/Brno KARAVANA ESHOP (mapy, průvodci)

Přes Geghamské hory

Arménie - 1.10.2011

 

Po třech dnech se nám podařilo dostat z Jerevanu. Maršrutkou (místo autobusu tu jezdí dodávky) jsme to vzaly přímo na arménskou riviéru k jezeru Sevan. Místní rekreační zařízení nevypadala vůbec vábně, jako bychom se posunuly o dvacet let zpět. Ale koupačka byla skvělá, přestože jsme měly bikiny, nikdo si nás nepřišel fotit a vočumovat a na pláži nebyla hovínka, paráda!

Ke klášteru Hoyrevank jsme si stoply policajty (pravé Arménce se zahnutými nosy), ti se smíchem projeli kolem bouračky: "nie nasa robota" a při loučení nám chtěli "pomogat pomogat", jenže nebylo s čím. Večer jsme poprvé okusily vyhlášenou arménskou pohostinnost. Jedna milá rodinka nás ubytovala a překrmila domácími dobrotami, a to jsme šly jen požádat o vodu!

Pak jsme to vzaly pešky pres sopečné Geghamské hory. Sehnat mapu nebylo snadné, jakýsi nákres nám docela posloužil, ale ještě lepší bylo, když se z pustiny vynořil kovboj na koni a poradil nám. První den jsme mířily k jezeru Akna Lich, po šestihodinovém pochodu jsme si ustlaly u pramínku ze sněžné vody přímo pod jedním ze sopečných kuželů. Noc byla nečekaně mokrá a studená, obzvláště v našem "větracím stanu". Ráno jsme jen podle intuice trefily k překrásnému tyrkysovému jezeru, nejvíce nás zaujaly provizorní příbytky, ze kterých se na nás vyřítili obrovští psi a na rozdíl od indických vořechů se vůbec nebáli kamenů, co jsme hned reflexně sebraly. Být „volkem“ či medvědem, asi si nechám zajít chuť i na to jehňátko. Asi při patem pozvání na kafe jsme se dále nebráníme a poznáváme se s Jezídy. Na léto se stěhují do hor, aby popásli svá obrovská stáda „korov“ a ovcí a produkují mléčné výrobky, které pak prodají v Jerevanu, v každém údolí bydlí alespoň jedna rodinka. Po ochutnání slaných ovčích sýrů přemýšlím, jestli nezahodit mou medicínskou kariéru, ALE Jezíd si může vzít pouze Jezídku a ještě k tomu mluví kurdsky, asi bychom si nerozuměli.

Potom jsme se vyškrábaly černou lávovou suti na nejvyšší sopku pohoří Adždahak (3597 m) a tam jsme objevily kamennou ohrádku přesně připravenou pro náš stan a kuchyňku. Osm měsíců na cestách jsme oslavily pravou žampionovou polévkou s výhledem jako v letadle vysoko nad mraky. Třetí den už jen seběhnout k jezeru Vank, navštívit Jezídy a dlouhatánský sestup ke klášteru Geghard, kde jsme se svalily jako mátonohy, kam zmizely naše zlaté himalájské casy?

 

Přečteno: 309 x.
 
Silvi 5.10.2011
Ojéé, Klárinko, to bylo tak super!
Klára 5.10.2011
Bylo bylo......
Brabčák 6.10.2011
Nazdárek cestovatelky,od soboty se touláme na kole po Arménii,tak kdyby....muzeme poklábosit,klobouk dolu,nad vasimi cestami...Brabcák brabec.pavel@gmail.com

ReagovatFotky:

Zatím žádné fotky.

Mapa :