HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  klaruse  /  Masala tour  / Přes Geghamské hory

Přes Geghamské hory

Arménie

Vytvořeno: 01.10.2011
Autor: klaruse


 

Po třech dnech se nám podařilo dostat z Jerevanu. Maršrutkou (místo autobusu tu jezdí dodávky) jsme to vzaly přímo na arménskou riviéru k jezeru Sevan. Místní rekreační zařízení nevypadala vůbec vábně, jako bychom se posunuly o dvacet let zpět. Ale koupačka byla skvělá, přestože jsme měly bikiny, nikdo si nás nepřišel fotit a vočumovat a na pláži nebyla hovínka, paráda!

Ke klášteru Hoyrevank jsme si stoply policajty (pravé Arménce se zahnutými nosy), ti se smíchem projeli kolem bouračky: "nie nasa robota" a při loučení nám chtěli "pomogat pomogat", jenže nebylo s čím. Večer jsme poprvé okusily vyhlášenou arménskou pohostinnost. Jedna milá rodinka nás ubytovala a překrmila domácími dobrotami, a to jsme šly jen požádat o vodu!

Pak jsme to vzaly pešky pres sopečné Geghamské hory. Sehnat mapu nebylo snadné, jakýsi nákres nám docela posloužil, ale ještě lepší bylo, když se z pustiny vynořil kovboj na koni a poradil nám. První den jsme mířily k jezeru Akna Lich, po šestihodinovém pochodu jsme si ustlaly u pramínku ze sněžné vody přímo pod jedním ze sopečných kuželů. Noc byla nečekaně mokrá a studená, obzvláště v našem "větracím stanu". Ráno jsme jen podle intuice trefily k překrásnému tyrkysovému jezeru, nejvíce nás zaujaly provizorní příbytky, ze kterých se na nás vyřítili obrovští psi a na rozdíl od indických vořechů se vůbec nebáli kamenů, co jsme hned reflexně sebraly. Být „volkem“ či medvědem, asi si nechám zajít chuť i na to jehňátko. Asi při patem pozvání na kafe jsme se dále nebráníme a poznáváme se s Jezídy. Na léto se stěhují do hor, aby popásli svá obrovská stáda „korov“ a ovcí a produkují mléčné výrobky, které pak prodají v Jerevanu, v každém údolí bydlí alespoň jedna rodinka. Po ochutnání slaných ovčích sýrů přemýšlím, jestli nezahodit mou medicínskou kariéru, ALE Jezíd si může vzít pouze Jezídku a ještě k tomu mluví kurdsky, asi bychom si nerozuměli.

Potom jsme se vyškrábaly černou lávovou suti na nejvyšší sopku pohoří Adždahak (3597 m) a tam jsme objevily kamennou ohrádku přesně připravenou pro náš stan a kuchyňku. Osm měsíců na cestách jsme oslavily pravou žampionovou polévkou s výhledem jako v letadle vysoko nad mraky. Třetí den už jen seběhnout k jezeru Vank, navštívit Jezídy a dlouhatánský sestup ke klášteru Geghard, kde jsme se svalily jako mátonohy, kam zmizely naše zlaté himalájské casy?

 

Vytvořil: klaruse   Zobrazeno: 1393x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseSilvi
Ojéé, Klárinko, to bylo tak super!
05. 10. 2011, 11:50:10

Klára
Bylo bylo......
05. 10. 2011, 16:28:41

Brabčák
Nazdárek cestovatelky,od soboty se touláme na kole po Arménii,tak kdyby....muzeme poklábosit,klobouk dolu,nad vasimi cestami...Brabcák brabec.pavel@gmail.com
06. 10. 2011, 22:05:42

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku