HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Blanice Vodňanská III. část  / Blanice Vodňanská III. část Naučná stezka Záblatí

Blanice Vodňanská III. část Naučná stezka Záblatí

Vytvořeno: 08.09.2009
Autor: Burle


Postupně zde popíši celý vrchní tok Blanice Vodňanské, která pramení kde???

Václav Burle

Přírodní rezervace Na soutoku se nachází v jednom z nejúžších míst kaňonu. Začíná u bývalého mlýna, kde je na silnici od Zátoně most. Zde můžete zaparkovat vozidlo a pak po levé straně Blanice pokračovat po polní cestě. Na třech kilometrech je osazeno několik příkladně vyvedených informačních tabulí, které vás podrobně budou informovat o tomto nádherném, pohádkovém koutě jižních Čech.

 

Václav Burle

 

Václav Burle

 

Velké vody, povodně, zde mají obrovskou rychlost se značnou silou na břehy, které podléhají rozkladu. Záplavy přinášejí do kaňonu štěrk, kameny, kmeny, větve, které pokrývají celé území a vytvářejí překážky a tím se řeka ucpává a mění neustále své koryto.

 

Štěrkopískové náplavy nejsou však bez života. Opak je pravdou. A to stojí za každoroční návštěvu tohoto kaňonu. A pozorovat všechny ty změny. Doslova za okomžik se náplavy pokryjí
vegetací, semenáčky mnoha dřevin a najednou je celá oblast lesem.

 

Do tohoto prostředí se vrhnou byliny z nichž mnohé jsou vzácné, tedy státem chráněné. Ta krása všude kolem nás naučí přemýšlet úplně jinak, než ty všechny neznabohy, kteří přirodě nerozumí, a která je vůbec, ale vůbec nezajímá.

 

 

Václav Burle

 

Tak tohoto motýla neznám. To zase bude hledání v atlasech a stejně z nich nepoznám, který to je. Nemůžete prosím poradit? Pravděpodobně to je okáč luční - Maniola jurtina. Hojný.

 

Jarní a letní období nemá na této naučné stezce chybu. Motýlů je tady spousta, tak jako neznámých hub, brouků, bylin, plazů, obojživelníků. Do naší vandrácké party hledáme amatérského znalce motýlů. Naučíš nás je znát...

 

Václav Burle

Jedna ze zdejších tajemných štol. Varuji vás, nelezte do nich, je to nebezpečné! Hned vedle vchodu je jeskyňka, ve které se dá v čistotě přenocovat a v noci pozorovat netopýry.

 

Od mlýna je zde možné nastoupit na túru na zdejší nejvyšší horu s rozhlednou - Boubín. Není to ale žádná legrace. Je to stále do pořádného krpálu. Výhodou je, že po celou cestu procházíte oborou. Všimněte si, co tady zůstalo ze zaniklých vesnic. Okolní louky voní senem a na jejich kamenitých mezích, které nebyly nikdy zničeny, desítky různých rostlin a kolem nich přemnoho motýlů, brouků,
plazů.

 

Na vandrech nezapomeňte na vodu. Podle nových výzkumů pramenišť a studánek je voda z nich převážně závadná.

Václav Burle

Okolí zdejšího říčního kaňonu je přebohaté na značné množství různých druhů hub. Nedaleko je proslavené tábořiště, kde jsou sice pouze latríny, studená voda v železném korytě, ale na straně druhé obrovský lesní rybník plný ryb a vynikající na koupání.

 

V okolí zříceniny hradu Hus se táhne řada mnoha pevnůstek ze třicátých let minulého století. Běžte od jedné ke druhé, až dojdete na Libínské sedlo. Pak ještě kousek do kopce a jste na jednom z dalších nejvyšších vrcholů této oblasti - na Libíně. Zde se občerstvíte a pak vystoupáte na rozhlednu. Když budete mít štěstí na počasí, tak odtud je výhled nepřekonatelný. Pro milovníky přírody, táboření a zejména pro děti, je to tady ráj na zemi české. A příště se vydejte kolem Zlatého potoka. Informace zde na blogu.

Václav Burle

Žádná fotografie nedokáže vystihnout veškerou tu krásu, jako přímý, skutečný pohled vandrovníka, turisty, trempa, skauta, pionýra, zkrátka člověka.

Václav Burle

Částečný pohled z rozkvetlých, zanedbaných luk, do kaňonu Blanice Vodňanské.

 

* * * Zajímavost o hadovce smrduté: To jsme takhle jednou seděli u táboráku a kecali o houbách. Jeden povídal, že si přečetl v časopise, že tato plodnice roste strašně rychle, jako když jí jde o život. A stejně rychle odchází na věčnost. Ten její růst od pohybu z vajíčka, až po smrt, trvá cca dvanáct hodin. V období trvalejších dešťů se její růst úplně zastaví. Čekají na sluníčko. Pravděpodobně to souvisí s rozmnožováním. Za deště mouchy, které roznášejí do světa výtrusy hadovky, nelétají. Přísahám, že to někdy ověřím v praxi. Nemáte s tímto nějakou zkušenost.

 

Když prý je na vajíčku hadovky červený proužek, tak to bude květnatec Archerův.

 

Ještě letos na podzim uděláme dvě expedice na tuto Blanici. Nejdříve k pramenu, a pak část druhou kaňonem. Hlavním úkolem bude pokusit se najít ty méně známé houby. Nezapomeňte si vzít dalekohledy. Přihlásit se můžeš i ty. Spát se bude pod širákem a při druhé části pod stany...

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1297x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseBurle
Na burle.blog.cz již o Blanici II a III.
16. 09. 2009, 12:21:57

Burle
na burle.blog.cz je již odověď na tu štolu.
18. 10. 2009, 00:37:52

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku