HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Brdy Padrťské rybníky IIa  / Brdy Padrťské rybníky II a

Brdy Padrťské rybníky II a

Česko

Vytvořeno: 10.11.2009
Autor: Burle


ZDE JE MÍSTO PRO VAŠI FOTOGRAFII Z BRD

/pochlubte se, ať i my ostatní se můžeme pokochat/

 

 

Oblast Padrťských rybníků je o víkendech veřejnosti přístupná, bohužel. Moc nástupních míst není, ale všude je poměrně blízko. Vybudováním cyklostezky, zde došlo k výraznému poškození přírody. Proč musí být na Horní hrázi obrovské silniční značky "sesedni z kola, nasedni na kolo"! Proč na bažinu byl navezen štěrk, kámen, písek? Nyní ještě chybí postavit občerstvení, opravnu kol. Později pak hotýlek, penzióny, golf a podobné šílenosti. Výsledkem například je, že po tisíciletích zde snad poprvé nazahnízdil čáp černý, orel mořský.

 

Jenom armádu stála úprava okolí, například nové výstražné tabule, žiletkový plot apod. desítky miliónů korun.

 

Václav Burle

Nejkrásnější hřib světa je z Brd. Že je to krasavec. Viděli jste někdy krásnější houbu....

Václav Burle

A takhle by to mělo na Padrťských rybnících vypadat! Klídek, ticho, pohoda, krása. Pouze vítr čeří vody rybníků. Nikde žádní také turisté. Hvozdy se plazí pouze milovníci přírody, kteří se v ní umějí pohybovat, z celé Evropy, světa. Tak nádherný kout nikde jinde nemají....


* * * TESLINY * * *

/Fotografie kláštera, text a žiletkový plot, najdete zde na blogu, když si tyto názvy kliknete./

 

Osada leží na silnici Rožmital pod Třemšínem - Plzeň. Je zde zajímavá hájovna, starý seník, který je v držení státu a bohužel je před spadnutím. Na opravu nejsou prý peníze. Tak mě ho prodejte, za korunu, prosím. Za ním pak starý buk, který však nedávno dostal od větru pořádně na frak. (Pořád jsem tak nějak neměl čas si ho vyfotit a teď ...) V dohledné době zde bude k prodeji několik zajímavých nemovitostí, které patří Lesům České republiky. Jsou v nádherné přírodě, ale bohužel i u té silnice. Směrem do újezda však mají klidné zahrady. Pro houbaře a milovníky zdejší krajiny to bude fantastická koupě. Nezapomeňte si na "návsi" prohlédnout staré stromy a u pomníku ty nádherné jedle.

 

Začíná zde kousek směrem na Rožmitál armádou otevřená víkendová cyklistická trasa do vojenského prostoru. Stačí pouze sledovat značení, které vás přivede k Padrťským rybníkům. /K pochopení zdejší svízelné situace, si přečtěte další články na tomto blogu. Například klikněte Jince, Tok, černý čáp, žiletkový plot atd.) (Mapy tras v centrálních Brdech jsou uveřejněny na - úřad vojenského újezdu Jince.)

 

/Následující řádky jsou jen pro informaci, protože sem je vstup přísně zakázán!) Z osady Tesliny, mezi pomníkem a hájovnou, je ulička, která směřuje kolem rybníčku do vojenského prostoru. Je to nejkratší cesta k Teslínskému klášteru a k Padrťským rybníkům. /Vstup zakázán/. Celý tento lesní prostor, je velice podmáčený. Jsou doby, kdy se zde pro množství vody nedá projít. Na straně druhé, je to ráj pro obojživelníky - žáby, čolky, mloky a přemnoho chráněných rostlin, hub.

 

Po cestě, která však právě pro tu vodu za okamžik skončí, se různorodým hvozdem dostaneme k Teslínskému klášteru. Dovolte jeden příběh:

 

Václav Burle

Nebylo zrovna to nejlepší počasí. Mžilo, mlha se valila lesem. Nejdříve jsem zaběhl na jižní část od silnice, překontrolovat nově objevené houbové plácky, plné kovářů a kolodějů. Za okamžik jsem je všechny sebral. Naplnil jsem nejen košík, ale i podprdelník a bavlněnou tašku přes rameno. V autě pod starým dubem jsem se posilnil čajem

a šel k rybníkům překontrolovat hnízdo čápa černého. Mezi oparem začalo prosvítat sluníčko. To zase bude překrásný den a ty nejlepší podmínky na fotografování.

 

Kolem louky jsem vstoupil do lesa. Počítal jsem mloky a najednou koukám, v dálce se z mlhy vynořuje postava. To bude zase průser. Nestačil jsem se včas vrhnout do lesa za kámen. Nenápadně jsme se bez pozdravu - a to prosím nesnáším, ale dnes je to již všude normální - minuli. Proč já starý chlap před krematóriem bych měl zdravit první. Ale dělám to furt. Ale až v okamžiku, když mě rodinka, parta přejde. Doufám jen, že jim to dojde. Zdravit se má - ahoj, nazdar. dobrýden, pozdravpanbů, dejžtopanbů, skol. Za okamžik jsem v podvědomí ucítil, že se chlap - profesor z jednoho pražského gymnázia - otočil a rychlým krokem se na mne vrhnul.

 

"Promiňte prosím, nemohl by jste poradit?" řekl a hezky se usmál. "Už tady chodím hodiny a nemohu najít Teslinský klášter. Nevíte náhodou kde to je?"

 

Podíval jsem se na něj ostrým zrakem, který jsem odkoukal od padrťského orla mořského, který bohužel kvůli křesťance pani Parkánové, která zničila nekřesťansky brdskou přírodu, v minulém roce zde nezahnízdil. "Samozřejmě. Pojďte já vás tam dovedu. Mám to při cestě."

 

Hezky jsme si pokecali o všem možném. Jak jsme tak povídali a povídali, tak jsem mu ukazoval přenádherné houby, rostliny, stromy, keře, mloky. O přírodě nevěděl nic! Procházeli jsme místy, kde všude kolem nás byl v nedávné minulosti položen ten hrůzný, vše devastující žildtkový plot madam Parkánové. Křesťanka a dratuje zvěři Brdy. Kde to žijeme?

 

Zastavili jsme své kroky uprostřed bujné vegetace. "Já se budu muset tady s vámi rozloučit. Půjdete ještě pořád na sever, asi tři kilometry a tam na něj narazíte." Dělal jsem si samozřejmě legraci, ale on nic nekapíroval. Byl pořád vyděšený, neboť pospíchal do Prahy, ale také chtěl vidět klášter. Byla mu zima, boty měl promáčené na kost. Ještě drahnou chvíli jsem ho dusil. "Podívejte se kolem sebe. Co vidíte?" A po dlouhé chvíli mu to konečně došlo. "My jsme tady!" Hezky, ale opravdu hezky jsme se rozloučili a on je nyní, tak jako další, které jsem po hvozdech potkal, čtenářem mého blogu. Jak on ale dokáže být na mojí maličkost zlý!

Václav Burle

Zrekonstruovaný rybník, doslova několik metrů od kláštera. Ve středověku jich tady bylo několik. Posedět na jeho břehu a koukat na život ve vodě, to je zážitek na celý život....

 

Těsně u kláštera přichází od západu lesní cesta, která se pak obrací k severu. Kousek, a jsme u lovecké chaty na Horní hrázy Padrťského rybníka. Po ní bohužel, opakuji bohužel, prochází cyklistická stezka, která je osazena několika cedulemi - sesedni z kola, nasedni na kolo. Myslíte, že tyto zrůdnosti sem, do poklidné přírody, patří? Z Horní hráze jsou překrásné výhledy na brdské pohoří na jihu - Třemšínsko - a samozřejmě přes vodstvo Dolního padrťského rybníka i na sever - vrcholy Kamenné a Kočky. Přes Horní hráz se můžeme vrátit do civilizace.

Václav Burle

Je třeba v Brdech skončit s výsadbou smrků a začít vysazovat ve velkém listnáče. Zejména vedle současných listnatých hvozdů, lesů. Vraťme se v tom dobrém smyslu do historie!!!

Václav Burle

Vandr na tuto hlívu a na korálovce jedlové, se koná v sobotu 14. listopadu. Mikrobusy budou přistaveny ve Velké Chuchli před vzorkovnou dveří.... Netrháme, pouze obdivujeme, fotografujeme, žasneme. Pro další informace, zde na blogu, klikni korálovec jedlový II. Pořádá agentura Tremp.

 

Nyní, v pondělí v noci, jsem se dozvěděl, že jsem zde ve hvozdu našel hlívu hnízdovitou. Nejedlá, vzácná, zapsaná v Červeném seznamu! Ohrožený druh! Už se těšíte jsk si jí nasnímáte? Pro tento okamžik, pro toto zjištění má cenu žít....

/....pokračování příště!!!/

* * * BUKOVÁ * * *

 

Buková u Věšína je jedna z mála obcí v České republice, kde ještě existuje venkovská hospoda. Zdravíme hospodského, kterému patří dík od všech poutníků. Hned za posledním domkem, začína vojenský hvozd, kterému dominuje hřeben s metereologickou věží na Praze ..... m/m. Právě zde začína cyklostezka do centrálních Brd na Padrťské rybníky. Vede kousek po silnici, aby zanedlouho odbočila do rozsáhlé smrkové monokultuy, která je protkána řadou lesních cest. Nechápu, proč vojáci s politiky nepustili cyklisty po asfaltové silnici na Dolní hráz. Turisté se tak mohli seznámit se zdejší partyzánskou a odbojovou činností. /Zde na blogu jsou fotografie několika pomníčků./ Horní mohla pak být "rezervací" pro nejen chráněné ptáky. Kolaři a turisté by se nažrali a příroda by zůstala celá. Asi to byl nějaký, nám civilistům, občanům, neznámý, vojenský tajný účel! Ten se ale vůbec nepovedl!


TRASA I -dovolená: Cyklostezka nevede zrovna nejkrásnější přírodou. Všude kolem plántáže smrků. Netrvá to dlouho a dostaneme se do blízkosti Horního padrťského rybníka. Nejdříve však musíme projet po navážce, madam Parkánové a pana Bursíka, která zde byla zřízena vojáky přes bažinu kvůli kolařům. . Je to taková malá, krátká, ale podstatná devastace zdejšího území. Není však bohužel jediná. Překonáme nově postavený můstek přes stoku, která zde byla před několika lety vybudována, aby odvodnila rozsáhlý prostor nad rybníky. Důvodem bylo rozšíření plantáží pro výsadbu smrků, které nemají rády podmáčenou půdu. Druhým pak znemožnění pouštění kvalitní pitné, ale kyselé vody, do rybníků. Kyselost nevyhovuje chovu ryb. V této oblasti, ale mimo cyklostezku, je několik zajímavých skal a pod jejich úpatím starý trempský camp, který při výcviku využívali i vojenští průzkumníci. Je nedaleko nově vybudovaného rybníčka, díky lesáci, kde se armáda mohla v letních vedrech svlažit. Je to zejména v rarních měsících, ráj obojživelníků.

 

Václav Burle

A už jsme na Horní hrázi. Domnívám se, že tady je stále méně hord kolařů. A to je dobře. A proč je zde nemám rád? Třeba proto!: Seděli jsme na hrázi - snímky, když klikneš Padrťské rybníky II - a svačili. Najednou opět kolem nás projíždí velká tlupa. Z lesa najednou strašný řev. "Volala Máňa, že se máme zastavit v Lídlu a koupit...." Madam na celý brdský hvozd začala vyřvávat jednotlivé položky. Pak se nemůžeme divit, že čáp černý, ani orel mořský zde na Padrťských rybnících přestali hnízdit. Je to tragédie nejen pro Brdy, Českou rapubliku, Evropu, ale pro nás všechny!!!

 

Stále nemohu zjistit, kde jsou ti přírodovědci, ornitologové, kteří zde čápa černého a orla mořského chránili před několika trempíky. /Viz akci Českého rozhlasu o čápici Krystýně./ Dostávali jsme od nich pořádně na prdel! Jsou to snad titíž, co pak dělali pro vládu České republiky posudky, že nic nebrání tomu, aby u Padrťských rybníků byl postaven americký radar. Jó prachy jsou prachy. Pro peníze se rychle mění názor! Pak i příroda jde stranou. Nebo je to snad jinak. Ozvete se? /Na toto téma zde na blogu najdete řadu úvah, esejů, článků./

 

TRASA II - zakázaná: Teď nevím, jaké slovo použít. Krásná, přenádherná, významná, důležitá, sladká.... Jedná se o asfaltovou silničku z Bukové, nebo N...... /teď si nemohu vzpomenout jak se ta druhá obec pod Prahou jmenuje/ přes louky, přestárlou, ale nádhernou javorovou alejí na Dolní hráz, Dolního padrťského rybníka. Tady stávaly všechny ty obce- Přední a Zadní Záběhlá a u vody pak Padrť.

 

Z Bukové se zanedlouho dostaneme na křižovatku cest. Odtud se teoreticky -Vstup je zakázán- můžeme příště vydat na hřeben Prahy a do dalších fantastických míst vojenských Brd. Opodál je pomník sovětského partyzána. Červený lom, jehož zemina je opravdu v této barvě. Říkávalo se, že v jeho svahu jsou štoly, které využívá armáda. Nebyla to pravda. Ty prostory jsou o kousek dál. Vzniklo to asi tak, že jedna paní povídala, ale spletla si lokalitu. Práce v lomu byly ukončeny a začala kolem výsadba dřevin. Netrvalo dlouho, prostor byl obehnán plotem, a už se zase těží. Kdo se v tom má vyznat, že ano?

 

V sousedství lomu, po levé straně, bylo v nedávné době zrenovováno důlní dílo. Nezapomeňte se pokochat vytékající vodou. Jaké je asi kvality. Třeba nám tady někdo, někdy, odpoví. Bezesporu to bude další ráj pro žabičky, mloky a možná časem i čolky. Nebo tyto stará důlní díla nějak souvisí s vojáky?

 

A víte, co mě teď napadlo - podobné články, jako je tento, jsou úplně na hovno. Nejlepší to bylo v dobách, kdy jsme o Brdech, a zejména těch vojenských, vůbec nic nevěděli. Kolaři nebyli, nikam se nesmělo. Zakázané ovoce chutná nejvíce. Všechno jsme si museli vychodit, prokecat s lesníky, fořty, vojáky, a tak se dozvídat vše o tomto hvozdu. To se ale netýkalo o hodně později biblí od pana Jana Čáky. Ten nás pouze, ještě více, navnadil se zdejším hvozdům věnovat. Dnes se klikne na internet a z něj vypadne přemnoho informací. Už to není ono. Už se neobjevuje, ale pouze obchází.... Byly to zlaté časy!

 

Nepřehlédněte o kus dál pomníček, památku na Františka Roje. Kolem jeho osoby se v minulosti vyrojilo mnoho zkazek. Dnes už se ví, že nebyl příslušníkem žádného výsadku z Anglie. Pravda je úplně jiná. Stačí se ptát starousedlíků a dozvíte se mnohé.

 

František Roj, byl pravděpodobně - kdo něco víte, tak mě prosím doplňte - v odboji. Mnoho lidí mu nemohlo přijít na jméno. Oni se ho příšerně báli. Byl pro ně noční můrou. ....pokračování příště mám hlad a tak si jdu ohřát fazolovou polévku to bude ale zase perfektní stolice. Jó prostata to je pěkné svinstvo....

 

/... pokračování příště !!!/  Nebo na burle.blog.cz, kde najdete mnoho řčlánků o Brdech!!!

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1097x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseBurle
O Padrťských rybnících je na burle.blog.cz více řlánků i fotografií!
11. 11. 2009, 20:35:40

Burle
Houby brdských lesů. Klikni burle.blog.cz.
21. 11. 2009, 21:57:36

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku