HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Hlíva III - s hlívou se dá přežít  / Hlíva III - s hlívou se dá v přírodě přežít

Hlíva III - s hlívou se dá v přírodě přežít

Vytvořeno: 31.05.2009
Autor: Burle


Sedíme v autě a jsme připraveni vyrazit do centrálních Brd na další houbařská místa, prověřená roky usilovného pátrání. Vyjíždíme a začíná slabě pršet. Manželka na mě kouká a říká: "Dnes bereme hlívu naposled! Co bychom s ní dělali? Já už mám mrazák plný...

h

 

Blížíme se k Příbrami a déšť je už hustý. Důvod zastavit se ve městě a zjistit, jest-li v knihkupectví mají ještě nějaké knihy od pana Čáky. Tisky bez kterých se žádný brdolog neobejde. Je to taková naše bible. Jsme úspěšní - adresu a telefon máte přátelé v inzerci.

 

Prší vydatně, ale na obzoru se ukazuje, že těžké mraky ustupují. Auto necháváme ve vesnici poblíž hospody a dáváme se na pochod. Tempo máme ostré a tak za hodinu a půl se blížíme k cíli. Po asfaltové silničce se k nám blíží džíp a za nim mnoho dalších. Ukrýváme se do smrčí a prodíráme se obtížně k našemu plácku. Slyšíme jak auta zastavují, klapají dveře, houštinou slyšíme rozhovor mnoha lidí.

 

V této oblasti je obrovská plantáž smrků, ale tam někde uprostřed několikahektarová bučina. Je krytá kopcem a není rozeznatelná ani na leteckých snímcích. Ještě jsme nestačili dojít na její okraj a slyšíme výstřel z kulovnice a hned druhý. Do toho křik mnoha lidí. Je jasno. Připletli jsme se do naháňky na divočáky. To je tedy pořádný problém. Házíme celtu do vývratu a druhou se přikrýváme. Ozývá se rána za ránou. Myslivci budou dnes hodně úspěšní, ale my máme strach.

Člověk má pocit, že střelba nebude mít konce, že to trvá už moc dlouho. Ve skutečnosti to zas tak dlouhé nebylo. Vidíme, že v blízkosti procházejí honci v oranžových vestách. Hon skončil. Auta odjíždějí a my pokračujeme v lovu na hlívu.

 

Letošní počasí hlívě moc prospívá. Tolik jsem jí snad nikdy nenašel. Je taková čerstvá, ale oproti minulému týdnu již není zmrzlá, a co nemohu pochopit, je taková vysušená. Že by snad příčinou byl vítr? Minule byla plná vody a nyní naopak. Nejdříve nalézáme na padlých kmenech stovky exemplářů, které mají několik milimetrů a sem tam i několik centimetrů. Netrvá to dlouho a nacházíme několik stromů, doslova obalené plodnicemi. Žádní staří jedinci, ale jak střední, tak i velké hlívy jsou naprosto zdravé, pěkně vypadající. Teď mě ale napadá otázka. Někdy bývá napadena, ale to není dnešní případ. Zejména u třeně bývají takové chodbičky. O co se jedná?

 

Máme plný kletr, a to se ještě musíme jít podívat na další dvě místa. Všude narážíme na titěrné plodnice hlívy ústřičné. Něco takového jsem ještě v životě neviděl. Kam se člověk podívá, tak všude kouká na hlívu. Fantastické. Za týden, čtrnáct dní, to tady bude velkolepé. Určitě to zde z výzkumných důvodů překontolujeme. A pak zase za rok a za další rok a tak pořád do nekonečna. Snad najdeme následovníky, kteří v tom budou pokračovat.

 

Václav Burle

Brdský had s korunkou, který v tomto hvozdu hlídá hlívy, ale i další dary lesa a na počkání hubí ničitele lesa, krajiny. Strašně je spokojený, když ho pohladíte po hlavě. miluje rovněž podrbání.


U srdce nás zabolelo, když jsme to uviděli. To snad není možné. Začali jsme se vracet a hledali suché místo, abychom se najedli. Usedáme, vytahujeme termosky, kuře, konzervu tuňáka se zeleninou, feferonkou. Nemá to chybu. Plechovka původně stála 45,- korun a naše cena po slevě byla 9,90. No nekup to. Trvanlivost do konce letošního roku. Doma jich mám ještě pěknou hromadu. Nechcete si je někdo koupit?

 

Debužírujeme a koukáme na tu hrůzu kolem nás. Lesníci zde vysázeli několik desítek jedliček. Vedle nich kůl a kolem stromku drátěné pletivo. Vše zničené, povalené na zemi. A jedle samozřejmé ožrané od vysoké. Snad se ještě stane zázrak a stromky vyrostou k obloze. Je vidět, že lesáci asi zapomněli toto místo kontrolovat. A podle toho to dopadlo. Škoda. Vždyť jedlí nebude ve hvozdech nikdy dost...

 

Viděli jsme rovněž několik míst, kde byla hlíva ožraná zvěří. Ale pouze sem tam a nic moc. Jinak i plodnice u země byly v pořádku. Takže je zde otázka. Pochutnává si vysoká na hlívě? A jak moc? Do této oblasti lidé téměř nechodí. Je to spousta kilometrů, ale nechápu, že ani lesáci, myslivci, vojáci, nemají o hlívu zájem. Ona kolikrát roste u lesních cestiček, u asfaltových silniček, kde je dost velký provoz. Čím to asi je? Pohodlnější asi je si jí koupit -umělou- v supermarketu!

Václav Burle

Tyto plodnice jsou ve skutečnosti ve velikostech několika milimetrů, necelého centimetru. Jsou jich tam stovky. Naposled jsem tam byl začátkem ledna, když začalo mrznout. Budu vás informovat, jak rychle vyrostly. Pozoroval jsem je tam měsíc a za tu dobu nevyrostly ani o chlup. Pouze ty větší hlívy cca pět cm začaly trochu růst...


Sobota v lese končí. Těšíme se až si v autě zatopíme. Je nám zima, máme mokré boty, nohy. Vlůbec to není příjemné. Bohužel, nebo snad bohudík, nás zastavuje hlučící hospoda, jejíž okna uprostřed polí svítí do kraje. Všude kolem ty nejdražší auta na vysokých kolech. Moderní myslivci rovněž oslavují úspěšný, nádherně prožitý den. Vstupujeme do lokálu. Všude plno kouře a to já vyléčený kuřák přímo nesnáším. Na manželce vidím, jak se těší až si zakouří. Hospodská na mě kouká řka: "neumíte náhodou hrát na harmoniku?" "Neumím, ale přineste jí, já se to po třiceti letech zase naučím."

 

Hospoda ztichla a já zkouším, jak mě akordeon sedne. Určité věci se nezapomínají. A už to jede. "Do lesíčka na čekanou šel mladý myslivec." Již po několika taktech zpívá celá hospoda. Vidím, že hospodské spadl kámen ze srdce. A už na stůl dává pivo. Kroutím hlavou a manželka jí vysvětluje, že jsem vyléčený alkoholik, a že tedy zásadně nepiju. A to si musím nyní odskočit do Jugoslávie...

 

Bylo to někdy v osmdesátých letech. Manželka, když ještě nebyla mojí manželkou, vyrazila do Bosny za klukem, s kterým si jako malá holka dopisovala. Tam se pořád chlastal tvrdý alkohol. Hned první den sedíme u ohně, kde se rožní celé prase. Pořád někdo cpal do mých tlapek skleničku. A protože jsem chytrý chlapec, tak jsem jednomu vysvětlil, i když to byla lež jako věž, že alkohol nepiju, protože jsem vyléčený alkoholik. Netrvalo dlouho a věděli to všichni. A měl jsem klid. Ta moje to nenápadně lila pod sebe. Alkohol není moje láska.

 

"Kdo to byl! Cikán černý cikán." Moje produkce pokračuje, ale začínám ztrácet dech. Ostrým zrakem odhaduji, že většina prošla vojenskou základní službou a mám zase nadlouho vystaráno. "Zapadá slunéčko za Tymákovsku horů, zas jeden den v prdeli, chvála pánu Bohu." Úspěch má i ta nejznámější, "V Hodoníně za vojáčka mňa vzáli." Následuje už zase verbujů. A začínám být v konci. Potřeboval bych noty, ale ty mám téměř sto kilometrů doma. Ještě snad nějakou dobu vydržím s tím správným nábojem. Následuje Kaťuša, Putujeme po Slovensku, americká My sloužíme svému národu, ještě je tady několik trempských a končím tou nejznámější a mám obrovský úspěch. "Přes spáleniště, přes krvavé řeky..." Hospoda duní, všichni vstávají a pochodují slavnostním pochodem kolem lokálu. A najednou všichni hajní, myslivci, hosté, fořti řvou, když vidí přicházet personál. Se šípkovou a dvojítý knedlík... Jídlo nemělo chybu. Byla to dokonalost přímo od Boha. Něco tak dobrého jsem snad nikdy nejedl. Začínám být celý spocený, takže nejsem schopen si jídlo pořádně vychutnat. Přichází ale záchrana. Jsou to oni. Harmonikář, bubeník, trumpetista, saxofonista, basista. Dostáváme ještě na cestu výslužku a pod ochranou tmy se vracíme domu. Krajina nemá chybu. Kolem lesů a hvozdů svítí okna chaloupek, samot, vesnic. Ano už je tady Ježíšek, ten předvánoční čas. Tady v tom kraji složil pan Jakub tu slavnou vánoční píseň Hej mistře a zde rovněž ukončil svojí rukou ten svůj těžký život. V Rožmitále pod Třemšínem však na něj nikdy nezapomněli...

 

Takže kdo odpoví na následující otázky: 1/ Chutná hlíva zvěři? 2/Kolik let roste hlívá na stejném stromě? 3/ Jakou upřednostňujete její kuchyňskou úpravu? 4/ Myslíte si, že hlíva je opravdu léčivá, nebo je to jen obchodnický fígl? 5/ Proběhl někdy ohledně její zázračnosti odborný výzkum?

 

V čase předvánočním pro vás kamarády a kamarádky z lesů připravil Václav Burle

Na vánoce připravuji další vánoční povídání....

 

hlíva a

 

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1128x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


Potřebuješ dveře? Tak napiš na burle.blog.cz!!!
31. 05. 2009, 21:21:56

Burle
O houbách k jídlu za studena více na burle.blog.cz
01. 06. 2009, 19:49:36

Burle
O hlívě a dalších houbách více na burle@blog.cz
12. 06. 2009, 21:46:06

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku