HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Hřib kavkazský Kněževes  / Hřib kavkazský Kněževes typ na expedici...

Hřib kavkazský Kněževes typ na expedici...

Vytvořeno: 19.07.2009
Autor: Burle


Nevíte, prosím, někdo, proč se tak nazývá. Kdo a proč ho tak pojmenoval?

 

Koupím tři fotografie hřiba kavkazského - celkový pohled, detail a detail třeně, aby byla vidět ta síťka, body. Berte to jako aukci. Vyvolávací cena 10 000,- korun českých. Kdo vezme méně peněz, bude vítěz....

Václav Burle

Největší lokalitou hřibu kavkazského je bezesporu ves Kněževes, severně od Rakovníka. Pro všechny je záhadou, jak se tyto plodnice na zdejší náves dostaly. Centrum Kněževse, to znamená park a aleje lip, kde včetně struh kolem komunikací, rostou nejen kavkazské hřiby, ale především koloděje, které výrazně převažují a už se také objevil nejeden kovář. V roce 2009 se jednalo o přibližně 1200 plodnic. Výskyt těchto darů, začal někdy před dvanácti lety. Nejdříve se hřiby začaly objevovat na čtyřech místech. A co si budeme povídat. Co Čech to houbař, a tak každý hřib skončil v kuchyni. Mykologové se domluvili s paní starostkou a následovali vzácnou lokalitu ve Stachách. Od té doby si všichni obyvatelé Kněževsi své miláčky hlídají a dokonce správně, příkladně, si dávají pozor na stovky fotografů, kam zalehávají, aby nedošlo k nějaké újmě.

Václav Burle

Tomuto se říká Napoleon. Poznávacím znakem je klobouk, který tento vojevůdce, tak rád nosil....

 

Před kostelem návštěvníci, houbaři, obdivovatelé této lokality, vytvářejí debatní kroužky. A jaká otázka je nejfrekventovanější? Co myslíte? No přece, jak se zde kavkazsklý hřib vzal! V Kněževsi je utkvělá představa, že hřiba na svých "půlitrech" přinesl voják Sovětské armády. Je to možné snad jen proto, že armáda SSSR zde v Kněževsi měla velkou posádku. /že by tankisté?/ Tuto otázku však nikdo, nikdy, nevyřeší. Já se přikláním k faktu, že hřib byl přivlečen s výsadbou lip. Plodnice s touto dřevinou žijí pravděpodobně v symbióze. V parku celoročně roste v různých dobách dalších cca padesát druhů hub.

Václav Burle

Nejen hřib kavkazský má v různém stáří různý tvar...

 

A máme zde další problém. Mnozí přední mykologové tvrdí, že hřib kavkazský je pouze druhem, variantou, hřiba koloděje. Není to nemožné. V minulém roce jsem našel koloděje, s kterým jsem si nebyl jistý. Pan Holec, po delší době konstatoval: "Koloděj má mnoho variant..."

 

Kromě Kněževse je další lokalitou Liběchov u Mělníka. /Další můžete přidat zde v komentářích/. Hřib kavkazský roste samozřejmě i mimo tato významná místa. Být či nebýt? Chránit hřiba kavkazského, nebo si nechat zajít chuť? Problémem je, že normální houbař, který sbírá "modráky", ho nikdy nepozná. A to je ten problém. Jedinou cestou je osvěta. Přes sdělovací prostředky "přinutit" milovníky lesa, aby si každou plodnici modráka dobře prohlédli. Navíc tak zjistíme další místa, kde se hřib kavkazský vyskytuje.

Václav Burle

Ukazuje se, že hřib kavkazský v Kněževsi nesnáší vysokou trávu. Pravděpodobně k jeho stále častějšímu výskytu prospívá dokonalá údržba pažitu.

 

Zásluhu za správu této významné lokality má nejvíce mykolog, občan Kněževsi, pan Vladimír Bazika a paní starostka /jméno dopíši později/. My, dělný, houbařský lid země České, Moravské, Slezské, děkujeme!!!

Václav Burle

 

* * *

 

Jak poznáme hřiba kavkazského /prosím doplňte tento text/

 

Výrazným znakem je, že těsně pod kloboukem je síťka, která směrem dolu přechází v tečky. Při bližším srovnání, je to jiné než u koloděje, včetně barevného odstínu. Hřib kavkazský roste, jak v lesích listnatých, tak i smíšených. Především pod jedlí, habrem, bukem, dubem. Kontrolujme modráky, naučme se je dobře znát. Určitě tak zjistíme další lokality hřibu kavkazského. Toho samozřejmě nebudeme trhat. Je to krasavec, je ho málo, tak mu dejme šanci. A aby toho nebylo málo, tak dodejme, že hřib kavkazský je převelice podoben hřibu Queletovu.

Václav Burle

Typická mřížka na třeni hřiba kavkazského...

 

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1521x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


Další vandry po naší drahé vlasti najdete na burle.blog.cz
19. 07. 2009, 18:56:59

Burle
Nejkrásnější snímek hřibu na světě, najdeš na burle.blog.cz
06. 08. 2009, 15:44:23

burle
O kavkazském hřibu více na burle.blog.cz. Je tam článek ze zpravodaje obce Kněževes.
24. 08. 2009, 17:30:37

vladimír bazika
starostkou kněževsi je paní eva janotová
28. 10. 2009, 16:31:59

vladimír bazika
starostkou v kněževsi je paní eva janotová
28. 10. 2009, 16:33:01

Martin Hlíva
Na burle.blog.cz jsou fantastické články a fotografie o hlívě ústřičné.
23. 12. 2009, 23:40:31

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku