HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Javornice - potok, řeka  / Boletice - vojenský újezd

Boletice - vojenský újezd

Vytvořeno: 20.03.2009
Autor: Burle


Václav Burle

OLŠINA... je rybník, do kterého kromě jiných toků, teče potok rovněž Olšina. Na hrázi jsme v jižní části vojenského újezdu Boletice. Můžete se sem dopravit autem, nebo využít železniční zastávky. Všude kolem je zákaz vstupu. Vlevo za baštou je Špičák, za ním Knížecí stolec, Lysá a vpravo Chlum. A tady to chtějí mamonáři zničit budováním sjezdovek a betonovat, asfaltovat... Pamatuji na slova jihočeského hejtmana: "Šumava je chráněna, Blanský les je chráněn, tak Boletice zastavíme." Pro neznalce dodávám, že vynikající příroda Boletic se nachází mezi Šumavou a Blanským lesem. Moje odpověď panu hejtmanu snad byla srozumitelná: "A nebylo by lepší všechno propojit a udělat velké chráněné území?"

Václav Burle

Tanků a transportérů je zde dostatek. Slouží jako cíle pro výcvik nejen české armády. Všude kolem se však válí značné množství různé munice. Horská pláň je plna nádherné zvěře. Český ráj to na pohled.

 

Vřele doporučuji...

18.08.2008 -

... poznat tento kraj. Je to nádhera. Není k tomu potřeba ani mnoho energie. V každém případě musíte mít mapu a buzolu. Cesty se tady změnily a na většině map jsou staré, již neplatící údaje. Jsou dvě možnosti. Ta nejkrásnější je vystoupit na železniční zastávce Spálenec a pak jít do Arnoštova cca 5,5 kilometrů a pak zpět na další vlak. Nebo autem do Arnoštova, pak na Spálenec a zpět. Musíte se však držet vlevo (po směru toku), v pravo to nejde, byl tam stržen most. Možností je samozřejmě ještě víc. Například pěšky ze Spálence až do Volar... Zde na řece Blanici je jedna velká, významná zvláštnost. Až potkáte hajného, ochranáře, nebo někoho z místních, tak se zeptejte. Je to v řece!

Václav Burle

Ilustrační fotografie z Knížecího Stolce...

Václav Burle

Lysá a Knížecí stolec od křižovatky nad Arnoštovem již po vichřici...

Co vyprávěl hajný Václav v hospodě...

13.08.2008 -

Véna, jak mu tady všichni říkají, se narodil a celý život žije, pracuje, ve vojenském újezdě Boletice. V místě, které je vysněným rájem pro všechny turisty, trempy. Vstup je ale přísně zakázaný. Vojenská policie a lesní správa je nemilosrdná. Jak to tam ale vlastně vypadá? To nám řekl hajný Václav a jeho druhové. Tak nyní několik postřehů, které jsem si zapamatoval. Z železniční zastavky Spálenec, vedla na začátku minulého století železniční vlečka, která byla postavena po jedné z mnoha větrných smrští, aby z lesů se dostala veškerá dřevní masa. Nyní je na ní z větší části položena asfaltová silnička, která přes Arnoštov kopíruje řeku Blanici. Ta je ještě ve vesnici slušně vodnatým potokem, ale jak se pokračuje dále do lesů pod Knížecí Stolec vody ubývá a ubývá až vůbec nevíte kde vlastně začíná. Nedávno při natáčení pořadu České televize byl pramen osazen kůlem a cedulkou. Vše ale zmizelo a pramen by našel pouze snad náš Véna. Kousek od tohoto místa je rozlehlá náhorní plošina. Jsou to zarostlé louky plné květů a keřů. Některé jsou obhospodařované na výrobu sena. Právě zde stály vesnice, které musely ustoupit vojákům. Jsou zde dopadové plochy pro nácvik střelby z kanónů, letadel, vrtulníků. Místy jsou vidět ruiny domů a sem tam staré ovocné stromy. Zde žily stovky lidí v obcích Květná, Ondřejov, Bor, Zlatá atd. Dnes zde můžete vidět pouze kapitální zvěř a vojáky z celé NATO. Vší -i když je to válečný prostor- této kráse, kralují nádherní velikáni - Lysá, Knížecí Stolec, Špičák, Chlum. V dálce se leskne Loutka, vodní výcvikový prostor, a velkolepý rybník Olšina... (Pokračování příště). Máte-li nějaký dotaz, já se Václava zeptám. Mejlujte! Véna má docela zajímavé fotografie, ale Výletníka určitě by nezajímaly!

 

Václav Burle

Knížecí stolec 1225,9 mm se všude uvádí jako nejvyšší kopec této oblasti. Samozřejmě to není pravda, vyšší je Lysá 1228,3 mm a to pouze o kousek. Pouze o část své vrcholové skály, ve které je přidělána vrcholová cedule. Oba kopce jsou od sebe co by jsi kamenem dohodil.

 

Ještě nedávno byly oba vrcholy zalesněné a nebyl z nich žádný výhled. Po orkánu, který položil veškerou vegetaci, je zdejší pohled do dálavy přenádherný. Bohužel málokdy se ovzduší vyčistí tak dokonale, že je možné udělat dokonalé snímky. Většinou přetrvává opar plný chemických nečistot.

 

Není to ještě tak dlouho, co ve vojenském újezdě Boletice úřadovala Střední skupina sovětských vojsk. S tímto územím měla obrovské plány. Právě zde mělo být nástupiště armád při vpádu na Západ. Úkol byl jasný, za několik dnů budeme u Atlantiku. V této souvislosti je nejen v prostoru, ale i kolem mnoho ještě dnes záhadných nedořešených věcí. Víte například, že pod Libínem, tam, kde si lidé mysleli, že se připravuje lom, mělo být odpaliště raket s atomovu hlavicí? A právě na Knížecím stolci se začala budovat maršálská pozorovatelna. Měla vypadat jako zemědělská usedlost, mít ocelový krov, dvojité stěny. Součástí měly být i dva podzemní, betonové bunkry. Odtud se měl pozorovat a organizovat vpád na kapitalisty. Dnes je podle hajného vše zlikvidováno a srovnáno se zemí. Ještě si vzpomínám, že ještě nedávno byly pod vrcholem zbytky asi dřevařské, lesnické boudy. Jestli něco víte, tak nezapomeňte své znalosti napsat do komentáře... Pozn.: Podobná pozorovatelna se budovala rovněž na Poledním vrchu 1053 m/m. O té ale nevím vlůbec nic!

 

Co je to Loutka?

14.08.2008 -

Odpověď na svůj dotaz najdeš, když se podíváš na internetu na satelitní, letecký snímek. Je to zvláštní rybník určený pro výcvik tankistů, transportérů, potápěčů apod. Není moc dlouhý ani široký, ale je dost hluboký, takže má vysokou hráz. Po stranách jsou sjezdy a výjezdy pro tanky. Obrněnec vjede pod hladinu, aby se vynořil a vyjel na druhé straně. Na břehu jsou připraveni potapěči a vyprošťovací vozidla, to kdyby se něco stalo. To ale znám jenom z filmů v televizi...

Hajný Václav pokračuje...

01.09.2008 -

... a tak jeho ústy, odpovídám i na vaše dotazy. Vojenský újezd je takovou džunglí. Mimo vojenské cesty, které vedou převážně ve směru jih - sever, se dá velice těžko pohybovat. Volné, především dopadové plochy, jsou zarostlé travní vegetací, kterou člověk těžko projde. Pořád vás nějaký ten šlahoun drží za nohy. Navíc je to velice nebezpečné. Od dávných dob, až po dnešek, zde leží mnoho různé, nevybuchlé, zkorodované, munice. Vojenské cesty, až na několik málo kilometrů, jsou vlastně prašné cesty a v lesích je člověk neprojde. Projede pouze tank, obrněné vozidlo. Příroda je zde přenádherná. Všichni plakali, když si vzájemně vyprávěli o údolí Olešný. To je potok, který se vlévá do stejnojmenného velkého rybníka. K němu se můžete přes Hodňov dojet podívat. Uvidíte Lysou, Knížecí stolec, Špičák, Chlum. A celé to bojové údolí, kde se konají téměř každý den nějaké ty manévry. Nahoře na "hřebenu" vede lepší cesta ze směru východ - západ. Na Ondřejově -nyní výcvikové místo, obrana domů, přepady- je přepěkný výhled směrem na Kleť. Na dopadové ploše, pláni, jsou zde jako cíle vyřazené tanky, transportéry. A všude kolem nevybuchlá munice. Na straně druhé opět nádherný výhled směrem na jezero Lipno, Vítkův kámen, Moldaublick. Lesáci a hajní, kteří sem jezdí na odstřel zvěře, pějí jen chválu. Sedíte na posedu a dalekohledem pozorujete jeleny, srnčí zvěř, ale i čápa černého, volavky a další opeřence, kteří újezd jen tak přeletují. Není problém zde uvidět i orla mořského, jestřába a i jiné dravce. Když zrovna rostou, tak je to zde i ráj vojenských houbařů. Po kapitole krása vojenského újezdu Boletice, přišla řada i na negativa. O tom ale snad až někdy jindy. když budete mít zájem. Pouze takovou jednu perličku. Právě nahoře v údolí Olešné, na rozbité cestě, plné hlubokých, ale i málo zavodněných louží, snad tisíce malých, letošních žabiček a to několika druhů. Kde se tu se, zjevilo pět plně obsazených soukromých džípů. V nich seděli otcové od rodin, včetně potomků a několik žen. Vletěli s auty do žabiček, které... Následoval velký masakr! Hajní jim nezůstali nic dlužni! Takže. V přírodních rezervacích v celé České republice již řádí čtyřkolky a nyní i džípy. Je to anarchie, a policie prý neví, jak s motorkáři a ostatními naložit. Neumějí je prý odlovit. Svěřte tuto práci šumavským hajním oni si poradí! V celém prostoru je mnoho zbořenin v místech, kde stávaly vesnice. A kolem mnoho starých ovocných stromů. Je to takový zajímavý pohled, který ve vás vyvoláva mnoho myšlenek, otazníků. Zde je ta pravda, a tam dole je ta hrůzostrašná, současná civilizace. Jsou to dva úplně odlišné světy. Který je ten lepší? Od armády České republiky, ale i Vojenských lesů a statků je chvályhodné, že některé památky se s úspěchem snaží udržovat, uvádět do původního stavu. Opravily se již především kapličky, muka, studánky... Tedy ten zbytek, který zde z neznámých důvodů přetrval. Děkujeme!

Václav Burle

Lysá. Ihned po polomech zde lesáci udělali velký kus poctivé práce. Bohužel všechno dřevo si odvezli podnikatelé z Německa, Rakouska a možná i z dalších zemí Evropy. Nám už asi u nás doma nic nepatří. Proč vyvážíme surovinu? Proč nevyvážíme výrobky z našeho kvalitního dřeva! Ihned se začalo zalesňovat a to zejména listnáči. Bohužel zvěř tady byla mnohdy rychlejší, než stavba oplocenek. Alespoň si jednou spárkatá pochutnala.

Václav Burle

 

Vše se tady mění!

11.08.2008 - Z Arnoštova můžete o sobotách, nedělích a svátcích projet vojenský újezd Boletice po asfaltové silnici až do Záhvozdí. Tak se dostanete na silnici Volary - Horní Planá. Před odbočkou do této obce ze silnice Zbytiny - Křišťanov si nezapomeňte vylézt na vyhlídkovou věž, ze které můžete pozorovat několik kusů pratura. Zvířete, který již vlatně neexistuje. Chovejte se prosím tiše, nekrmte, nepokřikujte, neplašte. Hned opodál stojí nádherná, státem chráněná, lípa. Vše se tam dočtete na informační tabuli. Samotná ves již nemá hospodu ani hotel. Místní lesníci, hajní, dřevorubci, to nesou velice nelibě. Od asi "překupníka" objekt koupil Holanďan. Nepočítejte zde tedy s nějakým občerstvením. Blýská se však na lepší časy. V brzké době zde bude v Panském domě, tedy v Zámečku, otevřen penzion se vším zaopatřením. Počítá se i s posezením a občerstvením.

Václav Burle

Vrcholová část, dopadová plocha, od "pevnosti" Ondřejov. Všude se zde válí nevybuchlá munice. Vstup zakázán...

Tragédie na Knížecím Stolci...

23.10.2007 - Ve vojenském prostoru Boletice končí likvidace polomů. Podle ochránců došlo v těchto lesích k výrazné devastaci přírody, kterou zapříčinily dřevařské firmy. Týká se to i Knížecího Stolce, Lysé atd. Stalo se to zejména v oblasti Arnoštov a Horní Planá. Toto území leží ve vojenském prostoru Boletice, takže to tam nemůžeme zkontrolovat. Zjistit pravdu. Jest-li jí mají ochránci přírody, lesníci, nebo Česká komise životního prostředí. Kdo ví víc, tak ať se zde ozve. Lesu a přírodě zdar...

 

Lidi neblbněte...

06.01.2008 -

Nejkrásnější, nejhodnotnější, nejlepší a všechny další NEJ je vojenský prostor Boletice. Takových míst nejen v naší republice, ale minimálně v celé Evropě je velice, ale velice málo. Dají se spočítat na prstech jedné ruky. Mluvím o přírodě. Nenechme si toto území zničit nějakou podnikatelskou aktivitou. Zde nesmí peníze, mamon, zvítězit nad rozumem. LIDI NDEJME SE... LIDI NEBLBNĚTE... Lidi neblbněte vždyť jsou tady lidi, živočichové, rostliny atd. ... Kluci co jsme ve vojenském újezdě Boletice válčili, nedejme se, spojme se, braňme přírodu!!!

 

Asi to není tak hrozné...

15.08.2008 -

Podle hajného Vény na Knížecím Stolci, Lysé, ale i jinde v této oblasti, se před zimou hodně šturmuje. Dokončuje se stavba ohrazenek a výsadba dřevin. Všude převažují listnáče nad smrky. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Stačí, když odborníci se domluví s lesníky. Příroda, turisté, trempové, milovníci přírody děkují!

 

Vpřed do vojenského újezdu

06.09.2007 -

O sobotách a nedělích je vstup z Arnoštova do vojenského prostoru Boletice dovolen, ale pouze po značených cestách. Vyjedete u lipenského jezera...

Václav Burle

Vojenské houby... Vojenský újezd je na plody lesa opravdu bohatý, ale také nebezpečný...

Václav Burle

mmmmm

Václav Burle


Bez dobrého nože do lesa nelez. Tento je od Mikovu a je opravdu, ale opravdu dokonalý.


 

 

 

 

 

 

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 20108x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuseburle
Více vojenských újezdů na www.burle.blog.cz.
27. 03. 2009, 13:43:20

burle
Hledám lidi na počítání obojživelníků v Boleticích.... Jako odměna exkurze s odborným výkladem o perlorodkách!!!
17. 04. 2009, 13:50:16

burle
Víte jaký je rozdíl mezi vojenským újezdem Jince a vojenským újezdem Boletice? Tomu prvnímu velí paní Parkánová /žiletkový plot, americký radar, likvidace čápa černého a orla mořského na Horní hrázi, odvodňování Brd, likvidace obojživelníků, kácení listnáčů u rezervací, zpřístupnění turistům do oblastí, kde kvůli ochraně přírody nemáme co dělat, atd./!!! Jihočeši mají to štěstí, že jim velí nový hejtman, který na rozdíl od toho předchozího je rozumný, inteligentní. Zástupitelé Jihočeského kraje na jeho popud zrušili ve vojenském prostoru Boletice jakékoliv aktivity tzv. podnikatelů. Rozhodli, že na Špičáku a ani jinde v újezdě, nebude žádná megolomanská sjezdovka nebo tomu podobné zařízení. Vojenský újezd bude patřit přírodě, pak vojákům a v nejbližší době i turistům. Bude se zde chodit pouze pěšky. Cyklisté budou mít pouze přístup na asfaltové silničky, tak jak tomu již v současné době je! Bývalý hejtman razil toto heslo: Šumava je chráněná, Blanský les je rezervací, tak veškerý prostor mezi /čti vojenský újezd Boletice/ chráněn být nemusí! Nový hejtman zvolil úplně odlišný přístup. Šumavu, vojenský újezd Boletice a Blanský les spojíme v jeden chráněný, přírodní, prostor! K tomu již není co dodat. Nemělo by to tak být i v Brdech???
29. 04. 2009, 10:14:28

Burle
O vojenském újezdě Boletice více článků a fotografií na burle.blog.cz. Klikni tam Boletice!!! Nepotřebuješ do bytu, domku, na chatu, chalupu dveře?
07. 05. 2009, 12:14:00

Burle
Na burle.blog.cz již další článek o tomto vojenském újezdě....
27. 05. 2009, 15:22:34

burle
Záhadně se zde ztratily fotografie. Najdete je na burle.blog.cz
27. 08. 2009, 13:10:45

cyklo
dobrý počteníčko. Ještě letos tam vyrazíme. Děkujeme za tip.
29. 10. 2010, 22:10:31

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku