HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Kačenka česká  / Kačenka česká - Český kras, Liberec, České středohoří

Kačenka česká - Český kras, Liberec, České středohoří

Vytvořeno: 02.04.2009
Autor: Burle


Kačenka česká - Verpa bohemica - hledat

| Nikdy jsem se o kačenky a smrže nezajímal, ale letos to bude jiné... | Houby
Nikdy jsem se o kačenky a smrže nezajímal. Jako kluk jsem měl jiné zájmy. Nyní nastala doba, kdy se budu těmto houbám naplno věnovat. Protože nejsem sám kdo se vrací do lůna přírody, nabízím vám možnost se zde o těchto plodnicích vzájemně informovat. Dvě kačenky jsem před mnoha lety našel na okraji Českého krasu při hledání májovek a jednu na Hřebenech Brd, tedy v místě, kde podle odborníků se neměla vůbec vyskytovat. To jsou právě ty záhady, jejichž řešení tak láká...

Nyní -v polovině března- je ten správný čas se kačence české věnovat. Letošní rok splnil několik zásadních předpokladů, a tak lze předpokládat při jejím hledání úspěch. Říká se, že nejvíce se vyskytuje po zimě bohaté na sníh, který pozvolna odtává a udržuje se přijatelná, stálá teplota. Kačenka potřebuje hodně vlhkosti a teplotu do 15 stupňů celsia. Po této je již hledání houby marné.

Dále je třeba vědět, že se vyskytuje v České republice jen na několika lokalitách. V každém případě je vhodné houbařit brzy po ránu. Vyskytuje se na vápencích, pod listnatými stromy (jasany, osiky, olše, plané třešně, hlohy, trnky.) Zjeví se bohužel jen v jednom okamžiku, a tak i zkušeným houbařům specialistům na kačenky se stává, že tyto krasavice prošvihnou. Není jistě třeba připomínat, že kačenka česká je jedlá. Na jednom místě se vyskytuje i více let.

Obtížně se hledá, je v přírodě nenápadná. Ukrývá se mezi listím z minulého roku. Nebojte se občas pokleknout, dívat se nejen pod sebe, ale i do větších vzdáleností. Kačenky a smrže jsou první radostí skalních houbařů. Je prokázáno, že téměř každý Čech je houbařem. Já ale stále více zjišťuji, že je to sice pravda, ale jedná se o lidi, kteří chodí na houby pouze když prokazatelně rostou. Těch celoročních je určitě moc, ale moc málo.

Je potřebné připomenout, že známe ještě kačenku náprstkovitou (Verpa digitaliformis), která je sice rovněž jedlá, ale chráněná. Je zapsaná do Červeného seznamu, takže nesbíráme, pouze obdivujeme a fotografujeme. Její nález oznamte, stačí kliknout na internetu - Šamanova pěstírna-. Zde se o kačenkách a smržích dozvíte mnoho zajímavostí a především jsou zde mapy jejich výskytu. Nádherné fotografie si prohlédnete například na -borovicka.blog.

/pokračování příště/

= = = A už tady máme první dotaz: Kdo ví, tak jistě rád odpoví: Je pravda, že třeně se u kačenek nekonzumují. Prý jsou tvrdé a proto nepoživatelné?

= = = A už tady máme druhý dotaz: Pravděpodobně v dávných dobách rostlo smržů v české kotlině značné množství. Svědčí o tom názvy vsí, vesnic, městeček. Například Smržovka, Smržice, Smržov atd. Co asi to slůvko smrž znamenalo, jak vzniklo?

Čtenář tohoto blogu nás upozornil, že existuje mnoho lidí s příjmením Smrž. Co to asi znamenalo? Byl to například pěstitel nebo sběrač smržů?

= = = A už tady máme třetí dotaz: Jak jednoduše poznáme smrže od kačenky. Vždyť jsou si tak podobné?

Je to jednoduché. Stačí najít stovky smržů a kačenek a pak to jistojistě poznáš. Ale teď vážně. Kačenka má rozevlátou sukýnku. Třeň je připojen nahoře. Smrž pak ve spodní části třeně. Výjimkou je smrž polovolný, který se k třeni připojuje uprostřed.

= = = A už tady máme čtvrtý dotaz: Je pravda, je to ověřené, že nejvíce rostou kačenky a smrže v okolí Českého Krumlova a Prachatic?

= = = A už tady máme pátý dotaz: Někde jsem četl, že po požití kačenek, smržů, není některým jedincům zrovna moc dobře.

Zejména kačenka má zvláštní chuť. Mnohým lidem nevyhovuje. Může navodit i alergickou reakci, nevolnost. Jestliže vám tato houba bude příjemně vonět, tak se nemusíte bát. V opačném případě ji raději nechte v lese
Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1690x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


Více o houbách a přírodě na burle.blog.cz. Teď je ten správný čas vyrazit na jarní houby... Hezký den!
02. 04. 2009, 13:34:19

Topí
A fotečka by nebyla?
10. 04. 2009, 14:19:01

houbatec
Na burle. blog. cz je zajímavá diskuse.
30. 08. 2009, 22:15:08

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku