HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Květnatec Archerův  / Květnatec Archerův, sledujeme, neničíme

Květnatec Archerův, sledujeme, neničíme

Vytvořeno: 25.08.2009
Autor: Burle


Sestupovali jsme z hraničního hřebenu Beskyd od Velkého Polomu, podél potoka Uplaz. Nad hlavami se nám tyčil prales Mionši, kouzelný to vrch tajemných a vzácných hub. Po vandru a přespání v lese, jsme již byli pořádně utahaní, hladoví a moc jsme se těšili na několik točených.

 

Jak z pohádky se proti nám z lesa vynořily dvě babky. Kdyby neměly na sobě moderní oblečení, tak by to byly baby kořenářky, ježibaby, jak z nějaké staré filmové ruské báje. V rukách košíčky a v nich ani jedna plodnice. Slovo hodilo slovo a z babek vypadlo, že jim za chatou u kompostu vyrostla nějaká červená chobotnice. Nám to bylo ihned jasné, ale staré dobré ženy nevěděly nic.

 

Hlasitě jsme zajásali a dokonce jsme se jich zapomněli zeptat, jestli jim nezůstalo něco od oběda a zda by nebyl nějaký ten lahváč. Konečně nám do fotoaparátu přibude další přeslavný snímek do sbírky. Vrhnuli jsme se kosmickou rychlostí k jejich chaloupce. Najednou koukáme a babky daleko vzadu. Určitě si začaly myslet, koho si to vlastně ke své jedové chýši pozvaly. Umazaní vandráci. Nevokradou nás, nebo dokonce....

 

Babky se začaly hlasitě dohadovat, kde tu červenou potvoru vlastně viděly. My jsme čekali pokorně na cestičce, neboť jsme jí nechtěli nechtěně zadupat. Konečně! Přistoupili jsme k onomu místu, ale tam již v trávě pouze tmavý flek, a kde nic, tu nic. Po květnatci již ani památky. Uvidíme, jestli se tam příští rok náhodou zase neobjeví. Bábrdlinky dostaly číslo našeho telefonu...

 

* * *

Květnatec Archerův se v České republice začal objevovat v šedesátých letech minulého století. Nikdo již nikdy nezjistí, jak se do našich hvozdů dostal. Vítr, nebo snad čilejší obchodní světová činnost? Nesouvisí snad jeho výskyt s tzv. globálním oteplováním? Některé houby mizí, další se znovu po desítkách let vracejí. A květnatec je důkazem, že do naší přírody se hrnou "vetřelci" a to nejen houby, ale i rostliny a živočichové.

 

Jeho domovem je Austrálie. Má čtyři až osm spojených ramen. A aby toho nebylo málo, jeden druh se vyskytuje v Severní Americe. Ten má tři až čtyři ramena. Jejich zbarvení je převelice nápadné. U nás převažuje červená barva. Ten náš byl zavlečen z Austrálie nebo Nového Zelandu. Dnes se již vyskytuje po celé Evropě.

 

Nacházíme ho nejen v lese, ale všude tam, kde jsou zbytky dřeva a něco podobného kompostu. Tedy i na záhonech, v parcích.

 

Je nejedlý a kdo by ho také konzumoval, že ano... Navíc příšerně páchne. Zajímavé je, že výtrusy jsou uloženy ve slizké hmotě. Do světa je šíří mouchy.

 

Poprvé se objevil ve Francii v roce 1914. 17. července 1963 byl poprve objeven u nás, a to v jižních Čechách u obce Dobročkov. Taky by vás, tak jako mne, zajímalo, kdo byl ten přešťastný. Snad nám dá někdo sem na blog vědět.

 

Pište prosím na můj e-meil kde ho nacházíte. Já každý rok pak vytvořím mapu a budeme sledovat jeho rozšiřování. To se týká i ostatních zajímavých, vzácných apod. hub... Děkuji!


Václav Burle

Tady několik centimetrů od Slovenska jsme přespali

Více informací o houbách, která nám pomohou v přírodě přežít na burle.blog.cz

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1006x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuseburle
Na burle.blog.cz již fotografie květnatce Archerova.
24. 02. 2010, 17:44:36

houbolog
Vidím že jste tady pane Burle hodně psal a nějak jste přestal. Je to škoda. Ještě štěstí že máte ten blog. Je fantastickej. Vřele doporučuju.
18. 11. 2010, 23:57:13
Mám tuto houbu na chatě-letos vyrostlo několik plodnic-Dohnal
25. 07. 2013, 13:52:43

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku