HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Lilie zlatohlávek  / Lilie zlatohlávek poznáváme přírodu naší vlasti

Lilie zlatohlávek poznáváme přírodu naší vlasti

Vytvořeno: 19.07.2009
Autor: Burle


Odborníci přes botaniku tvrdí, že lilie zlatohlávek není zas tak moc vzácná. Poprvé jsem jí našel na Knížecích Pláních na Šumavě, podruhé v Brdech u Dobříše. Dokonce na jedné z botanických exkursí jsem zjistil, od pani profesorky, že roste za mojí chalupou v Praze. Jenže zde nikdy nevykvete. Vždy jí ožere zvěř. Snímky jsou z lokality, kterou jsem několikrát navštívil v minulém roce /2008/. Poprvé ještě lilie neměly květy a po další návštěvě je opět zlikvidovala vysoká. Letos jsme my vandrovníci měli štěstí. Příští rok, tam opět několikrát pojedeme, a to ne pouze za lilií zlatohlávkem. Jedná se o místo, kde rostou například i vstavače. Můžeš se přidat i ty!Václav Burle

Nalákal jsem tu naší botanickou a mykologickou partu na vandr za lilií zlatohlávkem. Dobře jsem znal místo, kde se vyskytuje ve značném počtu. Hrabali jsme se do ohromného kopce, a tam na nás čekala neprůchodná náhorní plošina. Všude hloch, trní, zkrátka neprůchodné. K nalezišti chybělo sto metrů a já jsem se všem přiznal. "Nemysleli jste si doopravdy, že jsem vás pozval za jednou z nejkrásnějších bylin, že ne?" A už jsem musel zdrhat. Čekal mě obrovský, bolestivý, trest. Dusot nohou za mnou ustal. Jak jsem se tak otočil, tak kolem nás desítky lilií. Překrásné, úžasné. Pro tyto okamžiky má cenu žít... Všichni se podívali na mojí maličkost. "Tak to jsi nás opět dostal!!!"

 

Je to nádherné slovo, že ano? LILIE, LILIÍ, LILIÍM. Nevíte někdo jak asi vzniklo???

Václav Burle

Bývávala léčivou rostlinou, milovanou nejednou porodní bábou. Proč asi? Vzácný druh, chráněna, 40 - 150 cm, červen až červenec, tobolka. Světlé lesy, nejraději na vápenci.

Václav Burle

Takto vypadá listová růžice lilie zlatohlávek.

Václav Burle

Jedná se o jednu z nejkrásnějších rostlin. Chraňme ji jako oko v hlavě. Naše trempská parta přivítá jákekoliv pozvání za krásami přírody... Budeme se revanšovat!!!

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1740x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

Diskuse


Více o přírodě, bylinách, houbách, vandrování, na burle.blog.cz
19. 07. 2009, 20:24:22

burle
Další článek o lilii II na burle.blog.cz
08. 08. 2009, 16:28:47

burle
Potřebuješ dveře, zárubně. Řekni si o slevu na tlf. 257 941 315 Heslo lilie Šumava!!!
08. 08. 2009, 16:29:48

Burle
Již od jara 2010 uděláme nejen za lilií několik expedic. Přihlásit se můžeš i ty!
05. 01. 2010, 13:27:53

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku