HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Mionši prales II  / Mionši prales II

Mionši prales II

Vytvořeno: 25.09.2009
Autor: Burle


/Zde na blogu je uveřejněn o pralese Mionši rozsáhlý článek./

Václav Burle

mmm

Václav Burle

Jedna z překrásných loveckých chat, kde se před mnoha lety turistům podávalo občerstvení...

Václav Burle

bbbbbb

 

Václav Burle

Václav Burle

vvv

Václav Burle

Korálovec jedlový, vzácná to houba, která se tak často ve hvozdech nevidí...Václav Burle

Člověk zde v rezervaci nezasahuje do přírody více než 100 let. Jsou zde stromy, jejichž stáří přesahuje 400 roků. V pralese žije téměř osmdesát druhů ptáků, z nichž mnozí jsou chráněni státem. Čáp černý, datlík tříprstý, puštík bělavý, jestřáb lesní, jeřábek, tetřev. Proto naučná stezka má ve znaku tohoto ptáka, který zde ještě v malém množství přežívá. Jak dlouho ještě? Jedinečným tvorem této oblasti je slimák modranka karpatská. Objevuje se tady i medvěd, vlci a rys. Celá oblast je přebohatá na výskyt kapitální vysoké a srnčí zvěře.O všechnu tu jedinečnost flory a fauny se tady s láskou starají zdejší lesníci, ochránci přírody i příslušná obec. Jejich cílem je, aby prales byl ještě v lepším stavu zachován i příštím generacím. Vážně se uvažuje o jeho rozšíření a to zejména směrem k hranicím.

Václav Burle

mmm

Václav Burle

Pcháč bělohlavý - chráněná rostlina.

 

Svícnová jedle - Kolem pralesa je mnoho zajímavostí, které s odchodem generací bývají zapomenuty. Zde je jedna z nich. U pastevního průhonu na okraji Velkého Polomu stávala jedle se třemi vrcholy. Říkalo se jí Walerova a protože byla rovná a vysoká, tak rovněž svícnová. V 70. letech již byla uschlá a na jejím místě byly zasazeny tři jedličky, které jí měly nahradit. Nevíte někdo, kde je to místo, a jak ty stromky dnes vypadají? Její stáří se odhadovalo na 450 let. K obejmutí čtyři lidé nestačili. Uvnitř kmenu byla velká dutina. Její kresbu najdete na internetu.

 

Václav Burle

vvvv

Václav Burle

Bondarcevka horská. Vzácná to houba...

Václav Burle

nnn

Václav Burle

Bondarcevka horská. Ještě je malá, ale nebude to trvat dlouho a stane se překrásnou hvězdou zdejšího pralesa.

Václav Burle

Kotrč Němcův. Každému houbaři, který na něj v lese narazí, srdéčko poskočí blahem. Že je krásný? Netrháme, pouze koukáme, obdivujeme, fotografujeme....

Václav Burle

Hořepník (hořec) tolitovitý - Státem chráněná rostlina, která je vedena jako ohrožená. Kolem pralesa Mionši je jí přemnoho a to je dobře. Bohužel kolem ní po najučné stezce chodí tisíce lidí, dětí, kteří vůbec nemají představu jakou krásu a vzácnost mají před sebou. Zejména u těchto a dalších podobných rostlin, chybí informační tabulky, které by návštěvníky vhodnou formou poučily. Možná, že mnoho z nich by se pak začalo o rostlinopis více zajímat. A to by bylo moc a moc dobře....

 

Vždy na jaře prales rozkvétá řadou chráněných rostlin. Je to balzám pro oko amatérského i profesionálního botanika. Jenom nechápeme proč se kolem chráněného území, tak moc těží a opět vysazuje smrk. Nebylo by lepší rezervaci pomalu ale jistě rozšiřovat? A co takhle jí navíc spojit s Velkým Polomem!

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 844x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuseburle
Více o pralesech, houbách, přírodě, vandrování, rostlinách atd. na burle.blog.cz, Koukni se, a pak si můžeš u mne koupit dveře, zárubně!
10. 12. 2009, 11:45:15

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku