HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Penízovka sametonohá - houb na zimní přežití  / Penízovka sametonohá - houba na zimní přežití

Penízovka sametonohá - houba na zimní přežití

Česko

Vytvořeno: 08.12.2009
Autor: Burle


Penízovka sametonohá je houbaři s láskou vyhledávána. Jedná se o jednu z mála hub, zároveň s hlívou ústřičnou, která roste v zimním období, v době kolem vánočního běsnění. Proto nikdy, vedle stročka trubkovitého, nesmí chybět na vánočním stole pravověrného houbaře, který si neumí vánoce a Nový rok bez těchto plodnic představit.

 

Václav Burle

Jedlá - Penízovka sametonohá roste především v zimním období. Nacházíme jí od pozdního podzimu až po Nový rok. Lze jí nalézt i v jarních měsících. Není tedy možné jí zaměnit za některou z jedovatých, nepoživatelných hub. Její typické znaky jsou nepřehlédnutelné. Na dalším snímku vidíte, že kloboučky jsou slizovité, nožky tenké, sametohnědé, proto se jí říká sametonožka. Barvu plodnic srozumitelně dokumentují snímky od Radka Pilaře.

 

Vyrůstá přehojně, v trsech, jak na pařezech, tak i na kmenech živých i padlých stromů. Převážně listnáčů, ale i jehličnanů. /Topol, lípa, jilm, vrba, buk apod./. Zajímavostí je, že penízovka sametonohá se pěstuje i "uměle", průmyslově.

 

Jedna rada na závěr. Jestliže penízovka sametonohá za mrazů zmrzne, tak za teplých dnů opět pokračuje v růstu. Patří mezi houby, která - jako hlíva ústřičná - když rozmrzne se dá konzumovat.

 

Václav Burle

Přes den je ještě teplo, ale v noci se již lesíky a křovinami kolem říček a potoků, přehánějí první mrazíky. Krajina je ojíněná a tak je čas se teple obléknout, do maskované bundy strčit placatici, nůž od Mikovu a nezapomenout na košíček, nebo snad košík? Vánoce jsou již blízko, ženské pečou a připravují vše na boží svátky. Jsou rády, když chlap vypadne do hvozdu. Stejně doma jen překáží.

 

Chlap, ale i mužský, je od těch nejstarších dob lovec. Pořád ho něco žene ven mezi stromy, zvěř. Dříve držíval v rukách zbraň, dnes fotoaparát. Maso již z lesů nenosíme, a tak si to pravověrný houbař vynahradí penízovkou sametonohou. Bude to velká sláva, velký obdiv, až na vánočním stole zavoní vynikající, předobrá polévka z čerstvých bio sametonožek. To bude zase houbařského obdivu. A což teprve až se objeví na slavnostně prostřeném stole kuba se stročkem trubkovitým. Rodina je pohromadě, v letošním roce se nestalo nic zlého, mimořádného. A vo tom to je. Jenom si přejme ať jsme stejně spokojeni i v letech dalších. Václav Burle a Radek Pilař Vám všem přejí pěkně prožité vánoce a šťastný a veselý nový rok!!!

 

Václav Burle

Všimněte si zejména té tmavé nožky, třeně. Od toho ten název SAMETONOŽKA.

Václav Burle

Snímky Radka Pilaře mají značnou vypovídající hodnotu. Tento zkušený houbař dobře ví, které znaky na plodnicích vytáhnout do popředí. I méně zkušení milovníci přírody, se tak mohou jednoduše naučit jednotlivé houby dobře rozeznávat.

Inzerát: Penízovku sametonohou jsem ještě nikdy nenašel. Asi se pohybuji ve špatné lokalitě. Pozve mě prosím někdo na její sběr? I já bych jí rád měl na vánočním stole. Děkuje Václav Burle.

Více o houbách na přežití a o přírodě na burle.blog.cz 

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 905x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku