HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Putování za hlívou II  / Hlíva ústřičná II

Hlíva ústřičná II

Vytvořeno: 04.05.2009
Autor: Burle


Uběhl týden a my jsme opět museli vyrazít za hlívou na stejný flek. Lépe jsem se připravil, již žádný batůžek, ale pořádný horský kletr s pevnou duralovou konstrukcí. Do něj pak můj nejnovější vynález, který nám umožní se dostat i na ty plodnice až tam někde u nebe.

 

hlíva

Do lesa kráčíme chvíli po rozednění. Strašně to klouže, všude mlha, místy je vidět jen na několik kroků. Bohudík brzy zjišťujeme, že na cestě jsou pouze naše stopy z minulého týdne. Po celou tu dobu nikdo ve hvozdu nebyl. Tedy pěšky. Jinak všude spousta stop po pneumatikách nákladních aut a traktorů. Že by vojska dostala zase nějaké ty peníze na výcvik. Přicházíme k lovecké chatě a opět, tak jako minule, debužírujeme. Kolem spousta stop. Začala zimní lovecká sezóna. Stopy obrovskej bagančat nacházíme i v hlívovém lese. Dotyčného však nezajímají hlívovníky, ale pouze lov.

 

Už se strašně těším na plicní hlívu, kterou jsem si zde na padlých kmenech uschoval až doroste. Nejsem žrout hub. Spíše mě zajímají ty záhady kolem nich. Mrazy nebyly, tak by snad mohla být větší, masitější. Hledám své stopy z minula, abych hlívu nepřešel. Vše marné. Všude kolem padlé, polorozpadlé, ale i nové kmeny. Plicní nenacházím. Že by mě jí někdo ukradl? Vždyť nikde žádná stopa po cizácké návštěvě. Koukám a koukám až došlo k záblesku. Stromy na zemi jsou více obalené sněhem. Před týdnem houby vykukovaly zpod sněhu, nahoře bílá čepička a dole rovněž sníh. Nyní jsou plodnice pod sněhem úplně skryty. Určitě ani nevyrostly, takže je necháme napříště. A to bude někdy v polovině ledna. již teď se nemohu dočkat. Doufám, že již pojedete se mnou.

 

Ve vysílačce se ozývá: "Mám jí." Manželka je úspěšná. Jdu k ní a cestou se dívám zda i já neuvidím nějaký ten hlívovník. Ptáš se co je to za název? Je to jednoduché, když může být strom tulipánovník, tak proč by nemohl být i hlívovník.

 

Vysílačky... Je to taková nádherná hračka. Na vojně jsem běhal po polích, lesích, lukách se sovětskou radiostanicí, která vážila 25 kilogramů. Podobné byly i na Západě. Dosah s prutovou anténou 5 km s drátovou až 25 km. Dnes je to malá krabička a dosah téměř, za dobrých podmínek, až kilometrů deset. Je to levné, tak nekup to...

 

Procházíme tímto rozsáhlým bukovým hájem a nacházíme pouze hlívu z minulého týdne. Žádnou jinou nemáme. Používám svého nového patentu a veškerá tato voňavá, prý léčivá houba, mizí v mém kletru. Netrvá to dlouho a je pořádně těžký.

 

Den v tomto přenádherném lese však ještě nekončí. Již několik hodin svítí slunce a tak lezeme ještě vzhůru na vrchol na vyhlídku. Máme sice mokré nohy, jsme utahaní. Dnes to vypadá, tak na sedmnáct kilometrů a když k tomu připočteme ještě to toulání lesem za hledáním hlívy, tak ta veškerá námaha odpovída kilometrům čtyřiceti.

 

Přicházíme nahoru, kde je slušný výhled na jižní a jihozápadní stranu. Výhled nic moc jsme zklamaní. Nahoře slunce žhne jak někde u moře, ale dole mlžný opar. Vracíme se, ale najednou koukáme, že se něco děje. V dálce se začíná objevovat kopec a v dalekohledu na něm dvě věže. Bezesporu Hoher Bogen. Najednou vidíme Písecké a Protivínské hory, Libín, Bobík a Boubín. Další vrcholy nedokážu pod tímto úhlem identifikovat. Nádhera. Jsou vidět jenom vrcholy, dole stále mlha. Něco tak nádherného jsem ve vojenských Brdech ještě nikdy neviděl. Teď opět vím, proč tak rád chodím do přírody. Ani dnes to nemělo chybu.

Václav Burle

 

Při návratu do civilizace navštěvujeme ještě ten starý nádherný buk, kde byla hlíva strašně vysoko. Jsem přesvědčen, že nyní ji zvládnu očesat. Jsem úspěšný pouze zčásti. Jednu třetinu hlívy dostávám dolu ale na tu další ani můj vynález nestačí. Je nádherná, velká i střední, mlaďounka, tedy sladká, zdravá, léčivá. Snad se naštvu a požádám kamaráda z blízké vesnice, aby hodil na auto žebřík a pomohl mi ji dostat do batohu.

 

K autu docházíme po klouzačce již za tmy. Skla zamrzlá, elektrika částečně nefunguje. Světla ale svítí, to ostatní určitě naskočí za jízdy. Na dnešní akci se přihlásil pouze jeden nahoubař. Vidíš kamaráde dopadlo to tak jak jsem ti říkal. V sobotu jsme nejeli, přišly povinnosti, v lese jsme byli až v neděli. Ještě, že se nám kromě tebe nikdo nepřihlásil. Asi by to nebylo dobré, kdyby hlívovníky znalo dalších 100 houbařů...

 

Příští týden vyrážíme zas, vždyť za ty roky jsem našel mnoho hlívových plácků. A nyní otázka pro odborníky, nebo pro ty sečtělé. Proč hlíva nejvíce roste právě v pozdním podzimu a v zimě. Je na to nějaká fundovaná odpověď... A aby toho nebylo dost, proč můžeme hlívu konzumovat i když zmrzne a následně několikrát rozmrzne?

 

Poznámka: Pamatujte, že na dveře a zárubně je zde firma Burle. Poradna, vzorkovna, montáže, doprava. Nahoubaři a všichni milovníci lesa mají slevu!!!

 

hlíva


Více o hlívě a o přírodě na burle.blog.cz.

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1220x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseBurle
Jseš v lese a máš hlad. Jakou houbu zvolit zjistiš na burle.blog.cz. Zde si můžeš i objednat se slevou dveře....
31. 05. 2009, 21:26:43

Burle Václav
Fotografie hlív a dalších hub najdeš na burle.blog.cz. Nevím proč tady ty fotografie zmizely....
03. 12. 2009, 23:55:23

burle
Hlíva 2009 - 2010 pomalu končí ale již od listopadu se jí budeme i nadále na burle.blog.cz plně věnovat. Zapoj se i ty!!!
17. 03. 2010, 17:06:28

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku