HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Rozhledna Studený vrch, Brdy  / Brdy, rozhledna Studený vrch

Brdy, rozhledna Studený vrch

Vytvořeno: 18.04.2009
Autor: Burle


POSTAVÍME ROZHLEDNU?! Znám ho řadu let, ale teprve nyní jsem zjistil, že projektuje, ale dokonce i vlastnoručně staví rozhledny, tedy telekomunikační věže. S kamarády, milovníky Brd, jsme u piva zjistili, že by zase nebyl tak velký problém zvelebit pro začátek rozhlednu na Studeném vrchu. Po stránce stavební, by prý nebyl žádný problém postavit jednoduchou nástavbu a v ní jednoduché schodiště. Ne nebojte se, žádné zednické práce, ale konstrukce by byla z trubek, které se používají při budování radiokomunikačních věží. A kolik by to stálo? Zatím jen tak podle oka - 100 000,- korun. Kdyby se podařilo vykácet napadané stromy kůrovcem, tak by nástavba nemusela být ani tak vysoká. Sto lidí dá tisíc korun, nebo... Nápady jak získat finance vložte zde do komentářů!

 

A pak by se mohlo pokračovat v Protivínských horách, kde je na Velkém Kamýku další zeměměřičská věž. Zde by byl výhled úžasnou podívanou. Měřících věží je v republice devět. Bohužel ne každá se dá na tento účel použít. Klikni zde Vysoká u Kutné Hory a zjistíš proč není zde možno rozhlednu realizovat. Tak co vy na to? Podle vzoru nato jde na to....

 

 

Zeměměřičská věž byla postavena pro geodetické účely v roce 1942. Ve spodní části si můžete prohlédnout měřící body. V roce 1950 objekt převzala armáda, která ho používala pro spojovací účely. Byl zde postaven anténový stožár. Ještě dnes jsou tady k prohlédnutí okopy pro bojová vozidla. Po tzv. sametové revoluci věž získali radioamatéři. V roce 2003 skupina nadšenců získala rozhlednu do pronájmu od Českého zeměměřičského ústavu, který stále trvá.

 

V letošním roce bude pro veřejnost pravděpodobně otevřena 12. a 18. dubna. Udělejte si sem výlet, a když bude zavřeno, tak prozkoumejte zdejší nádhernou část Brd.

 

Věž je vysoká 17,5 metrů, má šest pater, strmé schodiště a schodů je ??? - kdo je spočítá, tak má u mne nárok na slevu na interiérové i vchodové dveře. Studený vrch je nejvyšším kopcem zdejší části Brd Hřebenů. Výhled bohužel není nic moc a to zejména v období, kdy se již zazelenají stromy. Vážně se však uvažuje o vykácení stromů kolem vrcholu, protože jsou napadeny kůrovcem. Stromy milujeme, ale otázkou je, zda by to kvůli výhledům nebyl dobrý nápad.... Rozhledna je otevřena jen příležitostně, ale zájem o její návštěvu se v minulých letech výrazně zvýšil. Podobných geodetických věží je v republice devět. Například Vysoká u Kutné Hory, Písecké hory, Pecný atd. Ostatní prosím doplňte v komentařích. Děkuji...

 

Milovníci rozhleden, dálkových výhledů, určitě v této oblasti navštíví objekty - Železný Újezd /Na Skále/, Lhotku u Berouna, Třenice u Žebráku, rozhledny v Berouně. Přeji pěkné počasí bez smogu a své zážitky prosím uveďte zde v komentářích. Ať se výletníci, výhledáři, poučí a získají nové informace! Napište, které nejvzdálenější kopce jste ze Studeného vrchu viděli...

 

TIP na výlet: V případě velkého horka můžete navštívit přírodní, lesní koupaliště v Malém Chlumci. Pod Studeným vrchem je chaloupka a od ní pěkný výhled jižním směrem. Pak můžeme pokračovat jihozápadním směrem přes Kuchyňku až do Jinců na nádraží. Doporučuji odskočení na Píska, kde je radar řízení letového provozu ruzyňského letiště. Kolem něho vynikající rozhledy severním směrem až na Krušné hory. Ve zdejším lomu -východně od radaru - u silnice, měli štáb brdští partyzáni.

 

Samostatnou kapitolou této oblasti je hradiště na Plešivci, kde stále řádí vykradači kulturních památek. Podívejte se na Smaragdové jezírko a poseďte na severní a západní vyhlídce. Můžete rovněž prozkoumat zdejší trempské campy. Další údaje najdete na tomto blogu.

 

Opačným směrem, východosever, se vrátíte směrem ku Praze. Navštivte hradiště na Hradci a pak kolem raketové základny. Putování ukončíme na některé železniční stanici Plzeň - Praha, nebo v Kytíně na autobusové zastávce MHD. Ověřte si ale odjezdy autobusů. Doporučuji rovněž lokálku Lochovice - Zadní Třebáň, o které je zde na blogu samostatný článek.

 

Poznámka: Rozhledna byla v dubnu 2009 otevřena po tři dny. Každý den tam přišlo přibližně sto turistů, trempů, skautů atd. Zejména 18. dubna byl přenádherný výhled, neboť bylo po dešti. Hodně vzdálená místa však byla v silném oparu. Věž bude pravděpodobně ještě otevřena v květnu. Určitě se tam jděte podívat. Je to zajímavý zážitek vidět zdejší krajinu pod jiným úhlem. O občerstvení bylo příkladně postaráno

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1387x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusevlado
Ja som zo Slovenska a na Studenom vrchu som sluzil ako vojak v roku 1982/3,a v tedy bol z tej veze prekrasny vyhlad.Je to uz 25 rokou co som tam nebol.Chcel by som sa tam este raz pozriet,ako sa to tam zmenilo za tie roky.
11. 10. 2009, 11:16:09

burle
V dubnu 2010 bude rozhledna otevřená. Více na burle.blog.cz
25. 03. 2010, 18:11:48

burle
Vlado prosím ozvi se burle@seznam.cz nebo na burle.blog.cz. Moc by nás zajímalo, jak si tam sloužil.
25. 03. 2010, 18:13:13

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku