HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Sírovec žlutooranžový - houba na přežití  / Sírovec žlutooranžový - houba na přežití

Sírovec žlutooranžový - houba na přežití

Česko

Vytvořeno: 25.12.2009
Autor: Burle


Chorošovec sírový patří mezi plodnice, které není možné si splést, zaměnit. Jeho hlavním poznávacím znakem, kromě tvaru, je jeho jasně žluté zabarvení, které si v trochu jiném tmavějším odstínu zachovává i ve stáří. Nacházíme ho nejen v lesích, ale i v parcích, v alejích, zahradách. Roste v trsech, v mládí vypadá jako jeden boulovitý kus, posléze vytváří střechovité, nebo vějířovité útvary. (Na tuto stranu přivítám jeho různotvaré, různobarevné fotografie.) V době vzniku je měkký, šťavnatý, čím starší, tím je tvrdší. V tužším stavu se dá usušit, rozemlít na prášek, a pak přidávat do pokrmů. (Kdo s tím máte nějaké zkušenosti, tak nás prosím informujte.) Spodek plodnice, póry, rourky, je rovněž žlutý. U některých strávníků může vyvolat alergickou reakci.

 

V krajině ho nacházíme od časného jara do pozdního podzimu a to jak na odumřelých, tak živých kmenech, včetně pařezů. Vždy na listnáčích, občas i na stromech jehličnatých. Sírovec horský - podobný to druh - roste na jehličnanech a to ve vysokých polohách.

 

Používají se i názvy choroš sírový, sírovec žlutooranžový.


Václav Burle

Stále čtu, všude slyším, jak je v mladém stavu výtečný, vynikající, především jako řízek v trojobalu. Upravit ho lze i jako guláš. Můžeme ho rovněž podusit na másle a pak zmrazit. Já ho však v přírodě potkávám minimálně. Jak moc se po lesích a kolem řek, v parcích, vyskytuje?

 

Ten nápad - viz dole komentář květnatce - starší plodnice rozemílat a dále je v kuchynií používat, je fantastický. Pro lidi, přežívavší v přírodě, je tento fakt k nezaplacení!

 

Možná, že u některých hub - zde na blogu - by nebylo vůbec marné vytvořit tabulku a doplňovat do ní počet výskytů. Byl by to bezesporu zajímavý údaj, jak moc se kterých hub u nás v daný rok vyskytovalo!

Více o houbách a rostlinách na přežití v přírodě najdete na burle.blog.cz

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 2023x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskusePutka
Sírovec je výborná houba.Je dobrá taky nakrájet na kostky +nakrájená rajčata+kuře na másle=všechno dohromady upéct.Nakládám jí taky stejně jako ostatní houby,suším,mrazím.Už se na něj moc těšíme.
01. 05. 2012, 12:10:34

Lenka
Já vždy dělám řízky a po nich se můžou umlátit, ale zkusím zapéct jak píše "Putka" Právě mi ho přinesl syn, tak jdu na to :)
31. 05. 2012, 19:14:23

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku