HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Třemšín - partyzánský bunkr  / Třemšín Brdy partyzánský bunkr

Třemšín Brdy partyzánský bunkr

Česko

Vytvořeno: 02.01.2010
Autor: Burle


Ve čtyřicátých letech minulého století se začali na Rožmitálsku stále více objevovat uprchlí zajatci Sovětské armády. Měli nebývalé štěstí, že se měl zde o ně kdo postarat. Již od roku 1939 v Rožmitále pod Třemšínem existovala podzemní organizace, kterou založil ing. František Lízl. Pro tuto činnost měl přirozené, ale i organizační předpoklady. Lesní inženýr, záložní důstojník, podporučík dělostřelectva. V okolních lesích se vyznal jako nikdo jiný. Navíc se pohyboval v Praze, kam ze své profese vozil dřevo a kde měl mnoho přátel. Z jejich pomocí se mu dařilo získávat potraviny, kterých v této době nebyl dostatek. Byly určeny, jak pro bojovníky v lesích, tak i pro rodiny zatčených. Jeho osobě věnujeme samostatný článek. Až pojedete přes železniční přejezd u Hudčic, tak zde stojí jeho pomník. Vzpomeňte si, ať ví, že na jeho hrdinství nezapomínáme...

 

Václav Burle

V okolí Třemšína bylo již na začátku činnosti rožmitálské odbojové skupiny téměř dvacet podzemních úkrytů. Ten nejznámější byl a stále je, na jižním svahu hory. Od ukončení II. světové války byl několikrát lesníky rekonstruován. Dnes je zavalený, zničený, zrálý k obnovení. Odbojáři, partyzáni, lidé, kteří bojovníky znali, již nejsou mezi námi a státní správě je jeho obnova úplně volná. Již jsem o jeho znovuzrození požádal ministryni obrany, ředitele Lesů České republiky, velitele vojenského újezdu Jince, starostu Rožmitálu pod Třemšínem atd. Nikoho to nezajímá. Pošlete i vy jim mejl, že požadujete jeho obnovení. Takto si vážíme bojových tradic našich předků proti fašistickému nepříteli.

 

Chcete-li se více dozvědět o činnosti našich hrdinů, doporučuji knihu Jana Čáky Toulání po Brdech. Je to taková bible, bez které se žádný milovník Brd neobejde! Pan Čáka je i vynikající malíř a tak v knize najdete nádhernou kresbu tohoto bunkru, tak jak vypadal v době své slávy.

 

A kde bunkr najdete? Když budete dávat pozor, tak ho nepřehlédnete. Z Třemšína po žluté značce směrem na jih. Sejdeme z kopce a narazíme na modrou. Vlevo třemšínská studně, vpravo směr bunkr. My jdeme stále po žluté. Brzy uvidíte dva směrníky. Jeden ukazuje vlevo, druhý vpravo. Otočte se a koukáte na zemljanku. Jdete po lesní cestě, která tady ale byla postavena až dlouho po válce. Zdevastovaný, bez označení informačním panelem. Škoda. Posílejte prosím mejly!!!

Václav Burle

Partyzánský úkryt je dokonale obnoven. Otázkou však je, jest-li to není takový americký "dysnylend" , nebo jak se to píše. To zábradlí tam určitě partyzání neměli a schody už vůbec ne. To je ale věc názoru. Lesům České republiky děkujeme!

Václav Burle

Uvnitř bunkru je dokonalý pořádek. Můžete posedět, nejen za špatného počasí, a dokonce i přespat. Chovejme se slušně ať nám dělá radost a mladým lidem ukáže na těžký život v době fašistické okupace Československa.

 

Nedaleko podzemního úkrytu je ten slavný buk brána, nebo-li také se mu říká dvoják. Ano, on doopravdy existuje. O něm je již na tomto blogu samostatný článek...

 

Poznámka: Už je to tady. Obdržel jsem mejl od nejvyššího šéfa Lesů České republiky, že příští rok na jaře bude partyzánský bunkr na jižním svahu Třemšína opraven. Děkujeme. Jenom věřím, že si ho nezničíme...

Václav Burle

Nedaleko od partyzánského úkrytu je opravená tzv. Třemšínská studna. Anketní otázku najdete zde na stránce.

Poznámka: Máte rádi dřevo? Tak navštivte vzorkovnu dveří ve Velké Chuchli, Starochuchelská 12, tlf. 257 941 315...

 

STAL SE ZÁZRAK, ALE TAKÉ DĚS!!! - 14. listopadu 2009

Pamatujete si milovnící Brd, jak jsem vás tady před časem vyzýval k brigádě na obnovení partyzánského bunkru pod Třemšínem na žluté turistické trase. Psal jsem na hejtmana Středočeského kraje, na ředitele Lesů ČR, Vojenských lesů i na šéfa vojenského újezda Jince. I pami Parkánové na ministerstvo obrany.Výsledek se nejdříve nedostavil, vy jste se na brigádu nepřihlásili. Dnes jsem se v hospodě dozvěděl, že bunkr LČR Dobříš opravily a dokonce slavnostně otevřely. Děkujeme. Jest-li o slavnostní akci někdo víte něco víc, tak nás prosím informujte. Bezesporu je to veliký úspěch. Lidé a mládež, turisté, cykloturisté atd. se budou moci seznámit s partyzánským hnutím na Brdech!

Mám však jeden problém. Bohužel, pryč jsou ty doby, kdy jsem poznávali Brdy s mapou 1:100 000. Jiné nebyly. To ale bylo úžasné. Museli jsme si Brdy vychodit, poznávat je bez jakékoliv nápovědy. Dnes máme mapy 1:50 000 a ještě podrobnější. Veškeré informace jsou v knihách, na internetu apod. Poznávat tímto způsobem Brdy, již není ono. Chybí tomu to podstatné není již co "objevovat." To objevovat je v uvozovkách.A dnes - je to pouze můj názor - je to ještě "horší". Představte si například, že dnes dvojitý buk pod Třemšínem najde každý. Je tam totiž od LČR ukazatel. A samozřejmě super vyšlapaná cesta.... Nebylo lepší, když se každý snažil si ho, i na základě naších informací, zde na Brdech, najít sám???


O Brdech, přírodě, o vojenských újezdech, více na burle.blog.cz....

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1946x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku