HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Burle

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Burle  /  Vojenský újezd Hradiště - Pustý zámek  / Vojenský újezd Hradiště - Pustý zámek

Vojenský újezd Hradiště - Pustý zámek

Vytvořeno: 25.09.2009
Autor: Burle


O Pustém zámku, bukovém to hvozdu téměř uprostřed vojenského újezdu, se toho ví pramálo. Snažím se získat co nejvíce informací, ale moc to nejde. Prosím pomozte. Jest-li něco víte, tak pište do komentářů nebo na můj e-mejl. K dispozici máte i telefon. Děkuji!!! Uvítám i povedenou, ale i nepovedenou fotografii...

 

* * * * *

 

Pustý zámek, vrcholová část, 928 m/m, je vidět z mnoha vzdálených míst jako výrazný, nepřehlednutelný kopec. Pravděpodobně podle informací, které jsem získal od lesáků a dřevorubců, se zde v posledních letech mnoho změnilo k horšímu. Snad nám to tady někdo z odpovědných přestavitelů Vojenských lesů a statků vysvětlí.

 

Tento kopec je všude uváděn jako fantastický bukový hvozd. Možná to před mnoha lety byla pravda, ale to již dnes neplatí. Bohužel! Pravděpodobně to zavinila vichřice Emma v roce 2008. Došlo zde k polomu. Dřevo se vytěžilo a začala výsadba. Ano, myslíte si to správně. Nevysazoval se buk, ale jak jinak než smrk. Není to snad barbarství? Je to pořád stejné. Nejde o přírodu, jde o prachy. Smrk vyroste rychle, a tak se brzy kasička Vojenských lesů a statků naplní. Sazenice smrčků dnes úpí v bujné vegetaci. Například kopřivy zde dosahují dvou metrů. Není již čas vyžínat. V oblasti, kde je velká nezaměstnanost by to snad neměl být zas tak velký problém....

 

Již jsem zde mnohokrát upozornil, že i na vojenské mapy se tady nemůže nikdo spolehout. Platí zde jednoznačné heslo. Používej co nejvíce buzolu. Na mapách je například vyznačena cesta po hřebenu, ale ta existuje z východu od asfaltky, ze které je fantastický výhled do prostoru, pouze sto metrů před vrchol. Dál není nic. A ani být nemůže, neboť je tam pouze skalnatý sráz.

 

Ale je stále možné zde objevovat záhady. To takhle jdete po hřebenu Pustého zámku a náhle stojíte na skále. Lezete dolu a najednou vidíte kamenné bloky a v nich vyvrtané otvory. Napadne vás jediné. Tady někdo, někdy, chtěl odstřelit skálu a vybudovat tak cestu. Pravda však bude asi jiná. Tato záhada asi souvisí se skřítky - viz Skalky skřítků.

 

Vznik dutin, které opravdu vypadají jak od vrtáku, způsobily plynné erupce proplyněného a horkého proudu lávy a následné vodní eroze. To jsem se dočetl někde na internetu. A nyní nevím, kde je pravda. Vy ale poradíte, vysvětlíte, že ano!

 

Další záhadou, kterou jsem přes obrovské úsilí zatím nevyřešil je... Proč se ten kopec jmenuje Pustý zámek. Pustý bych pochopil, ale co ten zámek. Kdybych já stavěl nějaké to šlechtické obranné sídlo, tak bych si tento kopec jednoznačně vybral jako více než vyhovující. Od východu na západ se tahne takový ostroh, na kterém jsou místy skály. Stačilo by vyhodit nahoru pouze silné zdivo a bylo by hotovo. Třeba někdy zjistíme, co ten název znamená.

 

Okolí je přenádherné a už tady máme další záhadu. Když se podíváte na speciálku, tak vás udiví, že tady nejsou vyznačené žádné vodní plochy. Opak je však pravdou. Není jich tady sice přemnoho, ale ty jsoucí jsou přenádherné. Jedná se o malá jezírka, rybníčky, které jsou tím správným eldorádem pro zvěř. Sem chodí vysoká, srnčí, divočáci, ale i ty ostatní nejen pít, osvěžit se, ale i se vyráchat, vybahnit. Musíte však vědět, kde se nalézají, nebo mít štěstí, že na ně narazíte. Jsou dokonale zamaskovány ve vegetaci.

 

Na jaře u zdejších vodních ploch to musí být ráj zejména pro zoology, biology a fotografy. Ten kdo například snímá vážky, tady bude okouzlen. Musíme prozkoumat jací se tady vyskytují obojživelníci, včetně užovky stromové, motýli a byliny. Pokusíme se na jarní měsíce sehnat povolení ke vstupu do vojenského újezdu. Přihlaš se a můžeš se této akce zůčatnit i ty!

 

Když se v Doupovské pahorkatině objevili první lidé, byla tady spousta pramenišť, studánek. Ani před II. světovou válkou tady nebyl problém se osvěžit, nabrat vodu do čutory. Dnes tady vodu neseženete. Existuje pár výjimek, ale to musíte vědět, kde se těch pár minerálních pramenů nachází. Nedávno provedené výzkumy studánek po celé republice varují pocestné, aby vodu z nich nepili. Je to nebezpečné. Jde to dokonce tak daleko, že zdroj se prověří, zjistí se, že je v pořádku, ale za několik dní je situace opačná. Nezbývá nám, než v krosnách tahat patřičné množství tekutiny. U jedné zdejší asfaltky je silný pramen. Bohudík je znečištěn odpadem, a tak nikoho nemůže napadnout si nabrat vodu. I kdyby byl upraven, tak by to byl pěkný průser, neboť všude kolem něho byla sovětská základna. Jistě si umíte představit, kolik sajrajtu v půdě zůstalo.

 

Jediný kdo má ze zdejší vody užitek je zahraniční kapitál. Právě on například vybudoval v lázních Kyselka obrovskou stáčírnu minerálních a dalších vod. Z Doupovských hor stahuje tuto strategickou surovinu a to je ten důvod, proč prameniště a studánky zmizely. Zisk z této činnosti však nezůstává v republice, ale bohužel mizí v cizině. Takhle se vláda, parlament, senát připravuje o veliké peníze. A výsledek - Lázně Kyselka jsou v havarijním stavu. Jednotlivé lázeňské domy jsou před spadnutím. Kdyby voda patřila obci -Kyselce- nebo státu, tak by se část peněz ze zisku mohla převést na opravu zdejších, nejen lázeňských nemovitostí. Nebo to mělo být ve smlouvě před prodejem stáčírny patřičně ošetřeno.

 

 

 

Zvěře je tady přemnoho a podle myslivců Doupovská pahorkatina patří, co do trofejí, mezi první revíry v republice. Více najdete na internetu, když si kliknete Vojenské lesy a statky. Právě nyní na podzim, i přes den, ze všech stran tady troubějí jeleni a laně přebíhají z jednoho údolí do druhého. Největší život je nedaleko potoků.

 

/dokončení někdy příště. i fotky budou/

Více o vojenském újezdu Hradiště, Doupov, na burle.blog.cz

 

.

Vytvořil: Burle   Zobrazeno: 1560x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusedzery houbajnér
Zdar, zdravím, k Doupovu: znas tyto stranky, tvori je dobra kamoska a "expertka" na duppaugebirge - doupovky : http://www.amma.wz.cz/strana2/index2.html http://www.compot.cz/amka/dokumenty/doupov-prvoalbum/doupov.html http://www.compot.cz/amka/dokumenty/doupov-prvoalbum/doupov-uvod.html a taky zde vice: http://doupov.ic.cz/odkazy.html a mj. zde jsou take dobre odkazy na jine co se tyce krajiny: http://www.petrlinhart.cz/stranka/odkazy-sudeta http://www.petrlinhart.cz/stranka/odkazy-krajina tak zdar, zitra rano jedu na bezky na Tok, snad to vyjde... herbert.kluson@email.cz
17. 01. 2010, 00:58:30

topograf
Pustý zámek je téměř nejvyšší v Doupovkách. Trigonometrický bod není na nejvyšším místě. Nejvyšší je ve východní části - 933,1 m.n.m. (B.p.v. - viz topografická mapa)
08. 05. 2010, 11:46:07

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku